BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

ÁNTSZ: Nyugalom, ez nagyságrendekkel kisebb, mint Csernobil

A hazai lakosok egészségkárosodási kockázata sugárveszély miatt nem áll fenn – mivel a japán atomerőművekből kibocsájtott radioaktív anyagok mennyisége egyrészt nagyságrendekkel kisebb, mint Csernobilban volt, másfelől eddig azt is a Csendes-óceán fölé fújta a szél – közölte az ÁNTSZ.

Ha változna is a szélirány az ázsiai kontinens felé, akkor sem várható radioaktív szennyeződés Magyarországon a hatalmas (mintegy 12 000 kilométer) távolság miatt. A hétvégi napi mintavételek és műszeres mérések ideiglenes visszaállítása ennek folyamatos és valós eredményeken alapuló igazolását szolgálja (hasonlóan az izlandi vulkánkitörés utáni hetekben végzett mérésekhez, 2010. április-májusában).

A március 12-18. között végzett mérések eredményei (dózisteljesítmény, aeroszól összes radioaktivitás és gamma-spektrometria) kivétel nélkül a normál tartomány határain belüliek voltak.

A sugárszennyezettség mértékének növekedése a leállított japán atomerőművek telephelyén igen jelentős, az erőművi dolgozók szigorú váltóműszakban (csak a legszükségesebb, korlátozott létszámban és időbeosztással) dolgozhatnak. Eddig egy japán atomerőművi (Fukushima-Daiichi telephelyen) dolgozó munkás kapott kisfokú sugárterhelést, amelynek mértéke (106 mSv) a sugárbetegség vagy sugárkárosodás kiváltására alkalmas értéknél jóval kisebb - véli az ÁNTSZ.

A környezeti dózisteljesítmény és sugárszennyezettség mértéke jelenleg az atomerőművektől 30 kilométer sugarú zónán kívül Japánban csak jelentéktelen mértékben növekedett meg, amely kimutatható sugárkárosodás kiváltására nem képes – írja az ÁNTSZ.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.