"Az embereknek fontos, hogy mi lesz Magyarország jövője" - jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy a mintegy 920 ezer visszaküldött kérdőív alapján hétfőn a parlamentben módosító indítványokat tesz a készülő alkotmány szövegéhez.
Kérdésre válaszolva hozzátette, hogy várhatóan kevesebb mint tíz ilyen indítványról lesz szó.
Sólyom szerint súlyos visszalépés az új alkotmány
A volt köztársasági elnök szombat reggel egy kolozsvári rendezvényen értesült arról, hogy a Velencei Bizottság (az Európa Tanács alkotmányozási kérdésekben tevékenykedő tanácsadó szervezete) megküldte szakvéleményét a magyarországi alkotmányozás témájáról.
Ezzel kapcsolatosan Sólyom az MTI bukaresti tudósítójának adott telefonos nyilatkozatában úgy vélte: ez az utolsó alkalom, hogy el lehessen kerülni, hogy az új alkotmány súlyos visszalépés legyen a jelenlegi alkotmányos helyzethez képest.
Sólyom László egyetért a Velencei Bizottsággal abban, hogy az Alkotmánybíróságnak vissza kell kapnia teljes hatáskörét. Szerinte a politikai, gazdasági és társadalmi életnek nem lehet olyan területe, amelyen az alkotmányossági kontroll nem érvényesül, tehát bármit meg lehessen tenni, azt is, ami nem alkotmányos, anélkül, hogy erre fény derülne, vagy orvosolni lehetne.
Az ombudsmanok is kellenek
Ezen kívül van néhány olyan tétel, amelyet ugyancsak figyelembe kellene venni - mondta a volt köztársasági elnök. Ezek között említette, hogy a Magyarországon élő nemzetiségek státusát legalább olyan mértékben kell garantálni, mint a jelenlegi alkotmányban, tehát azt - mondta -, hogy ők nemzetalkotó tényezők.
Sólyom szerint kár lenne, ha megszüntetnék a jelenlegi ombudsmani pozíciókat. "Példát mutatunk a világnak azzal, hogy működik nálunk a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa. Semmi nem indokolja ennek a posztnak a megszüntetését."
Az MSZP megvédené a köztársaságot
Az MSZP választmánya azt kezdeményezi, hogy április 18., az új alaptörvény elfogadásának tervezett dátuma legyen a köztársaság védelmének napja - mondta Simon Gábor, a testület elnöke sajtótájékoztatón. A politikus beszámolt arról, hogy a választmány - miután meghallgatta Bárándy Gergely előadását - állásfoglalást fogadott el, amely szerint a Fidesz-KDNP alaptörvény-tervezete és a mögötte lévő hatalmi szándék ellentétes az ország demokratikus hagyományaival, a magyar alkotmányossággal. Simon elmondta, hogy véleményük szerint a kormánypárti javaslat idealizálja a Horthy-korszakot, és nem tükrözi a köztársasági eszme értékeit.
A Fidesz-KDNP alkotmánytervezetét naftalinszagúnak nevezte, és úgy értékelte: az mintha nem a köztársaságot tekintené a legmegfelelőbb államformának, s helyette a húszas-harmincas évek berendezkedését tartja követendőnek. Hozzátette: meg kell védeni a köztársaságot a jelenlegi hatalomtól, "akár utcai akciókkal, demonstrációval".
A választmányi ülésen elfogadott állásfoglalás alapján Simon Gábor a kormánypárti indítványról azt mondta: a dokumentum nem alkalmas arra, hogy mindenki alkotmánya legyen. A tervezet gyengíti "a fékek és ellensúlyok rendszerére" épülő alkotmányos berendezkedést; a hatalom megszerzését és megőrzését szolgáló eszközöket és intézményeket rögzít, korlátozza az egyéni szabadságot, és bebetonozza a Fidesz igazságtalan adórendszerét - jelentette ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.