BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kovács: Elképzelt világból indulnak ki a médiatörvény bírálói

A magyar médiatörvényt bírálók sok esetben elképzelt világból indulnak ki, de a médiaszabályozásnak egy adott ország adottságaira tekintettel kell megvalósulnia – nyilatkozta Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a Duna Televízió műsorában.

Az államtitkár a Frank La Rue-vel, az ENSZ szólás- és véleményszabadságért felelős jelentéstevőjével folytatott megbeszélései kapcsán volt a Közbeszéd vendége. Szerinte a médiaszabályozás korábbi modelljével szakítani kellett Magyarországon, az új szabályozás pedig semmilyen veszélyt nem jelent a szólás és véleményszabadságra.

Arra a feltevésre, hogy az ENSZ jelentéstevője a médiastruktúrával kapcsolatban is megfogalmazott aggályokat, Kovács Zoltán úgy reagált: "Számos ilyen aggály van; meglepőek ezek az érvek, mert vissza-visszajönnek. Én idealistának neveztem a sajtótájékoztatón ezt a közelítést.

Egy olyan elképzelt világból indulnak ki, amelyben persze létezhetnének a szabályozás nélküli, önszabályozó testületek. De sajnos mi nem egy elképzelt világban élünk. Minden ország esetében arra van szükség – és Magyarország nem kivétel, beleolvad abba a közegbe, ami Európában jellemző – , hogy a médiaszabályozás az adott ország és az adott civilizáció kereteire és adottságaira való tekintettel valósuljon meg" - hangzott az interjúban. 

A médiaszabályozásnak ez a típusú modellje Magyarországon próbált működni tizennégy éven keresztül. Gyakorlatilag csődbe vitte a közszolgálati médiumokat, olyan rendszerek jöttek létre, amelyben tévéelnököt nem sikerült választani, tehát a működésképtelenség határán működött például a közszolgálati televízió – ezzel szakítani kellett – vélte Kovács.

A magyar kormány – bevallottan – egy másik modellt választott – folytatta okfejtését Kovács Zoltán. "Létezik ez a modell, amelyben szakmai szervezetek, civil szervezetek lennének hivatottak arra, hogy felügyeljék a médiát. Mi egy másik modellt választottunk, ami Európában szintén létezik. Ahol olyan szakembereket választott a parlament a Médiatanácsba, hogy a tanácsnak adott mandátum, az adott keretek, illetve feltételek és biztosítékok szolgálnak arra, hogy a mindenkitől való függetlenség adott legyen" - jelentette ki az államtitkár.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.