A területet szabályozó, 1972-ben szövegezett konvenció, amelyet Japán is aláírt, csak a hajók, repülők és más tengeri járművek esetében tiltja meg a radioaktív víz tengerbe öntését, viszont nem rendelkezik a tengerparton felépített atomerőművekről. Ezek a létesítmények nemzeti szabályozási hatáskörbe tartoznak, ezért a TIME magazin szerint kijelenthető, hogy teljesen legális volt a fukusimai erőmű üzemeltetőinek döntése, miszerint több mint 11 ezer tonna enyhén sugárfertőzött vizet pumpáltak a tengerbe.
Az üzemeltető Tepco azzal indokolta a lépést, hogy a tározók megteltek a túlhevülő reaktorok hűtésére szánt, erősen szennyezett vízzel. Ezért a csak kisebb sugárdózist tartalmazó vizet inkább a tengerbe öntik, hogy helyet biztosítsanak a nagyobb veszélyt jelentő folyadéknak. Ugyanakkor a Greenpeace szakértője úgy vélte, a közvélemény de facto illegálisnak tekintheti az akciót, hiszen ha a mérnökök képesek 10 ezer köbméternyi vizet szállító csőrendszert konstruálni ehhez a művelethez, akkor feltételezhető, hogy egy biztonságos tározóba is átszvivattyúzhatták volna a vizet.
Egyelőre csak finom diplomáciai jelzések érkeztek Japánba az intézkedést kifogásoló országoktól, például Dél-Koreától. Ugyanakkor Tokió egy másik nemzetközi szerződés kapcsán is bajba kerülhet; az 1986-os, a nukleáris balesetekkel kapcsolatos korai értesítésről szóló konvenció ugyanis kimondja, hogy az érintett országoknak tájékoztatniuk kell a környezetükben lévő más államokat az eset helyéről, idejéről és a sugárzás mennyiségéről. A japán külügyminiszter ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy értesítették a diplomáciai testületek tagjait, Jukio Edano kabinetfőnök viszont elismerte, hogy talán több információval is szolgálhattak volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.