Kérdésre válaszolva elmondta: „részletes elemzésbe kell menni” azokkal, akik külföldön bírálják a kormány egyes intézkedéseit. Tárgyszerű, a valóságon alapuló vita kell, és nem szabad, hogy ebből a valóságtól elrugaszkodott „vallásháború” szerű legyen, jegyezte meg. A tudatlanság gerjeszti az előítéleteket, emelte ki, ezeket el kell oszlatni.
A külképviseletek vezetői a kormány egészét képviselik, ők ott „kvázi a kormányfők”. Nincsenek önálló külügyminisztériumi szempontok, kormányban és országban kell gondolkozni, magyarázta Martonyi János.
Fontos a gazdasági érdekekhez politikai támaszt is adni, például magasszintű látogatásokkal, hangsúlyozza Martonyi. Gondolkodásban is nyitni kell a világra, „csökkenteni kell a provinciális gondolkodásunkat”, emelte ki.
Az még a jövő kérdése, hogy mi lesz a magyar válasz egy esetlegesen többsebességes Európára, mondja Martonyi. Lehet, hogy Brüsszelben is vannak, akik megorroltak Magyarországra, de itt is vannak, akik haragszanak Brüsszelre, fűzte hozzá.
A hozamhisztériát, a tüzet előbb el kellene oltani, ez az elsődleges feladat, mondta Martonyi, utalva a dél-európai államkötvény-piacokon kialakult helyzetre. Nem kérünk beavatkozást a szomszédos országokkal való vitáinkban, hangsúlyozza Martonyi. Szerinte a magyar-román kapcsolatok rég nem voltak olyan jók, mint az elmúlt két évben – igaz, egyelőre kérdés, hogy ez hogyan megy majd tovább.
A közös kül- és biztonságpolitika erősödik, mert az EU 27-ek közösen hatékonyabban tudják érvényesíteni érdekeiket, mondta. A meghatározó országokban való személyes jelenlétet nem pótolja semmi, ezt nem szabad leépíteni, figyelmeztetett.
Egy fontos tanulságot levonhatunk: diplomáciára minden körülmények között szükség van, mondja Martonyi. Változások persze vannak: növekszik a szövetségi rendszerek szerepe. Mi továbbra is a transzatlanti szövetségben látjuk biztonságunk zálogát, fűzte hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.