BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Minisztereket is elért a kínai korrupció elleni vizsgálat

Több mint harminc miniszteri vagy annál magasabb szintű vezető ellen folytattak nyomozást korrupció vagy munkahelyi visszaélések gyanúja miatt az elmúlt öt évben Kínában - tájékoztatta a parlamenti képviselőket a főügyész Pekingben a kínai média hétfői beszámolója szerint.

Az ügyészek a megyei és az a feletti szintű vezetők közül 13 ezernek az ügyében vizsgálódtak 2008 óta, s 19 ezer vesztegetőt állítottak bíróság elé - közölte Cao Csien-ming.

Kínában miniszteri szintű vezetőnek számítanak a tartományi jogú közigazgatási egységek első emberei is, így a pártbizottság titkára, a kormányzó vagy elnök és a helyi népi gyűlés elnöke. A 22 tartományon kívül tartományi szint az öt autonóm terület, a négy központi irányítású nagyváros, valamint a különleges közigazgatási területek, Hongkong és Makaó.

Miniszter vezet több központi állami szervet és párthivatalt, így például a fejlesztési és reformbizottságot vagy a párt egységfrontosztályát, illetve a központi pártiskolát.

A miniszteri szint felett nemcsak a magasabb rangú kormánytagok - miniszterelnök-helyettesek, államtanácsosok - találhatók, hanem a Kínai Kommunista Párt központi bizottsága 25 tagú politikai bizottságának tagjai is közéjük tartoznak.

Kínában csaknem 2900 megyei szintű közigazgatási egység működik, a városi népfrontok vagy a minisztériumokhoz tartozó agrárhivatalok is megyei szintnek számítanak. Vannak megyei jogú városok, a nagyobb városokban pedig megyei jogú kerületek is.

Cao Csien-ming főügyész beszámolójából kiderült, hogy az államigazgatásban és a bűnüldözés területén csaknem 37 ezer eljárás indult különböző vezetők ellen, míg a bírósági alkalmazottakból megközelítően 13 ezernek kellett a vádlottak padjára ülnie. Több mint 6200, az igazságszolgáltatás elől elmenekült gyanúsítottat fogtak el.

A legfőbb ügyészség a korrupció elleni küzdelem jegyében egy honlapot és a lakossági bejelentések számára külön telefonvonalat hozott létre. Ezek révén állítólag úgy nőtt a leleplezések száma, hogy sikerült az információkat szolgáltatókat és a tanúkat a korábbinál jobban megvédeni. Létrehozták a korrupciós esetek országos adatbázisát is.

A főügyész jelentésében elhangzott, hogy az ügyészségeken is vannak olyanok, akik visszaélnek a hatalmukkal, figyelmen kívül hagyják a szabályokat anyagi haszonszerzés céljából. Ezzel - mint mondta - aláássák a bűnüldöző szervek tekintélyét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.