BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyolc új törvénnyel ismerkedhetünk - erről szavazott ma a Parlament

A nyugdíjbefizetések lenullázása, valamint az infláció lett a parlament hétfői ülésének első fő témája.

Elsőként a Magyarország és Szlovénia közti közúti kapcsolatok fejlesztéséről szóló kerethatározatot szavazták meg a képviselők, majd utólag rábólintottak a kormány döntésére, hogy a magyar honvédség legfeljebb 15 fővel képviseltesse magát Maliban. Módosították a közérdekű önkéntes tevékenység szabályait is, és nagyobb szigort vezettek be a katasztrófahelyzet idején elkövetett bűncselekményeknél. A jövőben így sokkal nagyobb büntetés jöhet a lopásért, ha árvíz vagy katasztrófahelyzet alatt próbál valaki lopni.

Döntöttek a csődeljárással és a felszámolással kapcsolatos törvények módosításáról is, így a kormánynak több ideje marad kiemeltté nyilvánítani egy-egy beruházást. Ezután elfogadták a világörökségről szóló törvény módosítását is - a javaslat azt teszi könnyebbé, hogy átépíthessék a Puskás Stadiont és környékét. Megszavazták a balatoni területrendezési szabályzatot, valamint azt is elfogadták, hogy október 17-e, az egri győzelem évfordulója legyen Gárdonyi-emléknap.

A nyugdíjasok és a munkából élők jártak igazán jól az alacsony inflációs adattal - mondta Rogán Antal napirend előtt. A Fidesz frakcióvezetője arról beszélt a 2,2 százalékos, 1975 óta nem látott alacsony szintű infláció kapcsán: a nyugdíjak vásárlóértéke 3,8, a minimálbéré 3 százalékkal nőtt. Homályosan ugyan, de egy újabb rezsicsökkentést is kilátásba helyezett, a víz, a kémények és a szemétszállítás díja is csökkenhet. Cséfalvay Zoltán államtitkár válaszában azt mondta: a rezsicsökkentés önmagában 0,8 százalékpontos javulást jelent.

Nyugdíjak és bankok

Hová lett a pénz, hová lett az emberek biztonsága - tette fel a kérdést az MSZP-s Józsa István. A képviselő arról beszélt: a magánnyugdíjpénztári megtakarítások mára eltűntek, az egyéni számlákra nem töltene fel semmit a kormány, és nincs is mit feltölteni már, mert mindent elköltöttek. Válaszában Soltész Miklós inkább a múltba nézett, és a magánkasszák helyett arról beszélt, hogy 2008-ban az akkori kormány milyen változásokról döntött az állami nyugdíjak kapcsán.

A jobbikos Z. Kárpát Dániel a bankokat szidta napirend előtt, és azonnali kormányzati cselekvést kért a devizaadósok megsegítésére. Mint mondta, elvárják, hogy kártalanítsák az adósokat, az eredeti árfolyamon törleszthessenek, és hosszabbítsák meg a kilakoltatási moratóriumot. "Egyértelműen a feltételeinket közöljük a bankokkal, vagy teljesítik, vagy elmennek az országból” - fenyegetőzött.

Van-e káosz az iskolákban?

Mit tudnak mondani azoknak a szülőknek, akik nem tudták beiratni a gyerekeiket - interpellálta Hoffmann Rózsát a szocialista Hiller István. Az államtitkár válaszában arról beszélt: nem igaz, hogy káosz lenne a beiratkozásnál, több mint tízezerrel több hely van, mint ahány elsős. Ez ugyan tényszerűen igaz, csakhogy a fővárosban és az agglomerációban számos körzetben sokkal több gyereket próbálnak beiratni, mint ahányat felvehetnének. Hoffmann azt ígérte, egyenként gondoskodnak az érintett gyerekekről.

Az MSZP-s Tóbiás József a vasúti árak emelését választotta interpellációja témájának. Fónagy János államtitkár válaszul azt mondta, nem áremelés van, hanem a többletszolgáltatásért kell csak külön fizetni. Arra a szocialista kritikára, hogy sok helyen megszüntetik a buszközlekedést, annyit mondott: ahova a fővárosból közvetlenül autópályán el lehetne jutni és van vasút, ott a buszos közlekedésre pénzt nem adnak, de ettől még aki akar indítani buszt, megteheti.

Offshore-vizsgálat: támogatják, de nem szavazzák meg

A jobbikos Szilágyi György arról tett fel azonnali kérdést, hogy kerülhettek az NFÜ-től pályázati pénzek különböző offshore cégekhez. Fónagy János válaszában azt mondta: a kormány támogatja, hogy induljon vizsgálat az ügyben, mire a képviselő annyit kérdezett vissza: akkor miért szavazták le a bizottságban az ezt indítványozó javaslatot. Az államtitkár viszontválaszában azt felelte, hogy a vizsgálatot ugyan támogatják, de azt, hogy több párhuzamos vizsgálat is folyjon, már nem.

Az MSZP-s Pál Tibor a szociális boltokról kérdezett, valamint azt kifogásolta, hogy miért nem csökkentik az alapvető élelmiszerek áfáját. Cséfalvay Zoltán azt válaszolta erre, hogy az áfacsökkentés csak alacsony megtakarítással járna az embereknek, azonban túl nagy teherrel a cégek és termelők számára.

Késő délután kezdődik ezek után az agrárkamaráról szóló törvény általános vitája, majd este visszatérnek az oktatásügyre. Ekkor indul általános vita arról a javaslatról, amellyel több gyereket lehetne felvenni iskolákba. A nap két részletes vitával zárul: előbb a nemzetbiztonsági átvizsgálás szabályairól, majd az önkényuralmi jelképek büntetéséről szóló törvény kerül napirendre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.