Az önkormányzatok által krízishelyzetben adható három támogatást vonja össze az egyszerűbb igénylés és a gyors segítségnyújtás érdekében a javaslat - mondta ismertetőjében az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára. Soltész Miklós vitaindítójában kifejtette: az átmeneti segélyt, a temetési segélyt, valamint a rendkívüli gyermekvédelmi támogatást egységesíti a javaslat, amely rögzíti azt a jövedelemhatárt is, amely a jogosultsághoz kötődik.
Ezt az önkormányzatok nem határozhatják meg egy főre a mindenkori nyugdíjminimum 130 százalékánál, azaz jelenleg 30 050 forintnál alacsonyabb összegben - tette hozzá. Közölte azt is: a juttatás természetben is nyújtható, de akár tanszerre vagy tandíjra is fordítható.
A fideszes Talabér Márta azt emelte ki: egy másfajta gondolkodásmódot szeretnének meghonosítani az ellátórendszerben. Szintén a Fideszből Turi-Kovács Béla arról beszélt, hogy a segélyek helyébe az esetek jelentős részébe odaállították a munka lehetőségét. Ez a történet arról szól, hogy "menjen dolgozni, de ha nem vállalja, akkor ne nyújtsa a kezét segélyért" - mondta.
Az MSZP-s Pál Béla arról beszélt a vitában, hogy a jelenlegi társadalmi és gazdasági helyzet nem segíti azt a szándékot, amit a kormány megfogalmazott. Nem alkalmas az idő arra, hogy csökkentsék a segélyeket - mutatott rá, hozzátéve: nem teljesült a kormány munkahelyek növelésére vonatkozó ígérete. Pál Béla szerint továbbra sem a rendszer egyszerűsítésére lenne szükség, hanem az emberek megélhetésének biztosítására. Kiemelte: ha a három segélyezési forma egy önkormányzati segéllyé válik, meg kell teremteni annak biztosítékát, hogy el legyen különítve, melyik területre mennyit költöttek. A segély nagymértékben függ attól is, hogy melyik önkormányzat milyen anyagi helyzetben van - hívta fel a figyelmet egy másik szempontra. Frakciótársa, Varga László arra hívta fel a figyelmet, hogy ha nem teszik mögé a költségvetési forrásokat, és szűkítik a kötelezően ellátandó körét, akkor ezekről a területekről ki fognak vonulni az önkormányzatok.
Baráth Zsolt (Jobbik) azt hangoztatta, hogy átláthatóvá akkor válik a rendszer, ha látható, ki, mennyit, mikor és mire kap, célzott akkor lesz egy juttatás, ha arra használják, amire igényelték, igazságos pedig akkor, ha nem a jelenlegi pozitív diszkriminációs alapon működik, hanem valódi rászorultság alapján. A jobbikos politikus szerint érdemes lenne a szociális kártya - mint pénzt helyettesítő utalvány - országos bevezetésén elgondolkozni. Ehhez szerinte a technikai feltételek adottak, a politikai akarat hiányzik, ugyanakkor általa kiszűrhetővé válnának az anomáliák, és egyszerűsíteni lehetne a szociális rendszert.
Elektronikusak lesznek az anyakönyvek
Megkezdődött a vita az anyakönyvi rendszer jövő július 1-jétől megvalósuló elektronikussá tételéről. Egy adott anyakönyvi esemény adatai egyetlen gombnyomással elérhetőek lesznek, bárhol is történt az országban - emelte ki Rétvári Bence. A közigazgatási tárca parlamenti államtitkára az expozéjában rámutatott: a földrajzi széttagoltság megszüntetése mellett a nyilvántartás struktúrájának átalakítása is szükséges, esemény alapú nyilvántartás helyett - a hatékonyság és az adatgazdaságosság érdekében - át kell térni a személyi alapú nyilvántartásra, az elkülönült születési, házassági és halotti anyakönyvek helyett az anyakönyvet mint egészet kell a nyilvántartás középpontjába helyezni. A módosításokhoz szükséges közel egymilliárd forintos informatikai fejlesztéseket uniós pályázati forrásból finanszírozzák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.