Elfogadták a trafiktörvény módosítását. A kedd este megszavazott változtatással a parlament tízszázalékos garantált árrést biztosított a dohánytermék-kiskereskedőknek, és tovább bővítette a trafikokban árusítható termékek körét.
A Lázár János és más fideszes képviselők javaslatát 222 igen szavazattal, 81 ellenében és egy tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés. A Fidesz- és a KDNP-frakció igennel szavazott, három fideszes politikus - Ángyán József, László Tamás és Pesti Imre - azonban nemmel, párttársuk, Bencsik János pedig tartózkodott. Az ellenzéki frakciók és a független képviselők - a Fideszből nemrégiben távozó Balogh József kivételével - nemmel voksoltak.
A törvény indoklása szerint a garantált árrés bevezetésével azok a kiskereskedők is biztosíthatják dohányboltjuk szerény jövedelmezőségét, akik elsősorban vagy kizárólag dohánytermékek forgalmazásából élnek.
A módosítás révén a trafikokban jégkrémet és fagylaltot is árulhatnak majd. A tavaly szeptemberben elfogadott trafiktörvény alapján a dohányboltokban a dohánytermékeken kívül mást nem lehetett volna kapni, a parlament azonban már decemberben engedélyezte, hogy lottót és sorsjegyet is áruljanak, majd februárban szeszes és energiaitalok, kávé, ásványvíz, üdítők és újság árusítását is lehetővé tették.
A jogszabály nemcsak a fiatalkorúak kiszolgálását tiltja meg, hanem azt is előírja: meg kell tagadni a cigaretta értékesítését, ha fennáll a gyanúja, hogy a felnőtt vásárló 18 éven alulinak adja tovább azt. Fiatalkorúak nemcsak cigarettát, mást sem vásárolhatnak a trafikokban.
A törvény alapján ha egy településen eredménytelen volt a koncessziós pályázat vagy megszűnt a trafik, az állam a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt., illetve az általa feljogosított személy útján is gyakorolhatja az árusítási jogosultságot az eredményes pályázatig. A képviselők határoztak arról is, hogy a koncessziós díjból származó bevétel teljes egészében a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. működését szolgálja majd.
A törvény egyúttal felhatalmazást ad a kormánynak, hogy a dohánybolt biztonságos és szakszerű üzemeltetéséhez szükséges személyi, tárgyi és gazdasági feltételeket, valamint az engedélyezési eljárásra vonatkozó további szabályokat rendeletben állapítsa meg.
A záróvitában Tóth Csaba (MSZP) arról beszélt, hogy "a kormányoldal pofátlanul újraosztotta a dohánypiacot", a pályázatok elbírálásakor a politikai szimpátia volt a meghatározó. Varju László, a Demokratikus Koalíció (DK) független képviselője azt mondta: a kormánypártok saját klientúrájukat jutalmazták a trafikokkal. Kifogásolta, hogy bár arra kérték a kormánypártiakat, nyilatkozzanak, nem érintettek a trafikpályázatok elosztásában, ezt csak heten tették meg.
A független Ertsey Katalin azt mondta, mindössze hét becsületes fideszes támogatására lenne szükség, hogy parlamenti vizsgálóbizottság jöhessen létre a trafikpályázatok ügyének feltárására. Jávor Benedek pedig azt, hogy a Fidesz kizárólag az oligarcháinak az érdekeit képviseli az Országgyűlésben.
A jobbikos Szilágyi György azt szorgalmazta, hogy a trafiktörvény ne lépjen hatályba, mert amiatt tízezrek veszítik el megélhetésüket. Szerinte a dohányboltpályázat a Fidesz Tocsik-botránya, a bankárkormányt pedig a trafikkormány váltotta fel.
A KDNP-s Pálffy István azt mondta, a DK magából, az MSZP-s kormányzás alatt történtekből indul ki, amikor korrupcióval vádolja a kormányoldalt. A fideszes Vas Imre pedig alaptalan vádaskodásnak nevezte a trafikpályázatokat érő bírálatokat, miután szerinte kiderült, hogy több száz, az MSZP-hez köthető győztes van. Hozzátette: a változtatás célja, hogy multinacionális vállalatok helyett családi vállalkozásokhoz kerüljön a profit.
A szavazás után Dorosz Dávid és Szabó Rebeka, a Párbeszéd Magyarországért két képviselője egy Itt Nemzeti Dohánymaffia működik feliratú táblát vitt az ülésterem közepére. Az ülést vezető Latorcai János arra hívta fel a figyelmüket, hogy magatartásuk súlyosan sérti az Országgyűlés tekintélyét, ezért szankcióval sújthatják őket.
Röghöz kötés
A képzés befejezését követő húsz évben tanulmányaik időtartamával megegyező időt kell Magyarországon dolgozniuk az állami ösztöndíjas hallgatóknak a felsőoktatási törvény kedden elfogadott módosítása alapján. A elfogadott javaslat rögzíti: az ösztöndíjas képzés esetében a jelentkezőnek a beiratkozáskor nyilatkoznia kell a képzés feltételeinek vállalásáról, így a későbbi magyarországi munkavállalásról.
Trafikbotrány vagy gazdasági sikerek?
"Én nem gondolom, hogy hivatali visszaélés történt volna. Ha ön így gondolja, tegyen feljelentést, egy jogállamban az embernek ez a dolga, nem a másikat számonkérni, hogy miért nem tett. Ha ön szerint hivatali visszaélés történt, tegyen feljelentést, szerintem nem történt” - válaszolta Navracsics Tibor egy MSZP-s azonnali kérdésre, ami a nyilvánosságra került szekszárdi hangfelvételre kérdezett rá. Majd hozzátette: “én azért nem tettem feljelentést, mert szerintem nem történt bűncselekmény. Ha ez önöknek nem tetszik, engedtessék meg nekem, hogy akkor is ez legyen a véleményem, még akkor is, ha a mélyen tisztelt Vadai Ágnes képviselő asszony rajtam tölti ki a napi rosszkedvét.”
Van, akik szerint kitört a magyar gazdaság, mások csak azt állítják, hogy még csupán életjeleket mutat, az igazság azonban valahol középen van - kezdte a Parlamentben napirend előtt a gazdasági mutatók értékelését Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter szerint a GDP három fő módon nőhet: ha jól teljesít a mezőgazdaság, bővül az export, és felpörög a hitelezés. Emellett azonban alacsony inflációra és a munkaerőpiac bővülésére is szükség van - tette hozzá.
A kormány bebizonyította, hogy a gazdaság ellensége - kommentálta a miniszter felszólalását Szekeres Imre. Az MSZP-s képviselő szerint a kormány abból a válságból próbálja kivezetni az országba, amelybe belevitte. Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető erre azt válaszolta: az MSZP nem a kormány, hanem az ország ellenzéke, az MSZP és Bajnai Gordon a felelős szerinte a válságért.
Szintén napirend előtt a jobbikos Z. Kárpát Dániel a devizahitelekről beszélt - mint mondta, azt szeretnék elérni, hogy vezessék be a segítségnél a magáncsőd intézményét, valamint vegyék figyelembe az inkasszónál azt is, hogy a devizahitelesek hány gyereket neveltek fel. Cséfalvay Zoltán államtitkár a magáncsőd lehetőségére maga is rábólintott, a többi témánál azonban érdemi reakció helyett azt sorolta, hány percet vitáztak eddig erről a témáról.
Az MSZP napirend előttije a trafikbotránnyal foglalkozott: Józsa István beszélt arról, hogy már látható, nagy cégek is komoly üzlethez juthatnak, a méltányossági eljárás pedig szinte senkinek nem segít. Az árusítható termékkör kibővítésével pedig gyakorlatilag nem is dohány-, hanem vegyesboltok nyílhatnak, amivel még többen veszthetik el a megélhetésüket. Fónagy János államtitkár válaszként az előző hetekhez hasonlóan az egészségügyi aggályokat sorolta a dohányzással szemben.
A napirend előtti felszólalások közt egyedül a KDNP-s Lukács Tamás tett egy rövid kitérőt a gazdasági témákon kívülre - ő a csíksomlyói búcsúról beszélt -, Rogán Antal azonban már ismét a gazdaságpolitikát választotta. Mint mondta, a magyar gazdaság az EU három legjobban teljesítője közt van, sokkal jobban teljesítettünk, mint ahogy sok elemző várta.
Az interpellációk alatt folytatódott a korábbi sorminta. Nyitásképp az MSZP-s Tóth Csaba arról beszélt, hogy a régi trafikosok kárpótlására szánt feltételek teljesíthetetlenek - Fónagy erre ismét csak az egészségügyi okok felsorolásával felelt. A jobbikos Magyar Zoltán a földbérleti pályázatok körüli törvénytelenségek gyanúját hozta fel, Budai Gyula államtitkár pedig arra kérte, ne narancsbárózza le a tisztességes magyar termelőket.
Az MSZP-s Nyakó István a szociális temetésről interpellált. Mint mondta, felháborítónak tartja, hogy az elhunyt hozzátartozóinak is segíteni kellene például az öltöztetésben vagy akár a sír megásásában. "Ezzel új értelmet nyer a Fidesz 2010-es szlogenje, hogy senkit nem hagyunk az út szélén" - mondta. Tállai András államtitkár azzal válaszolt: a szociális temetés ingyenes lesz, az urnát vagy a sírhelyet is biztosítja a kormány.
A jobbikos Gaudi-Nagy Tamás arról tett fel interpellációt: mit tenne a kormány, hogy felelősségre vonja azokat, akik az MSZMP-hez juttatott vagyonokat nem adják az államnak. Fónagy János közölte: a kormány is szeretné rendezni a kérdést. Ismét lehetett egy sort kommunistázni a KDNP-s Stágel Bence interpellációja - és persze Rétvári Bence válasza - alatt, akik teljes összhangban arról beszéltek, hogy az egykori III/III-asoktól meg kell vonni a nyugdíjpótlékot. A független Szabó Timea pedig arról interpellált, hogy a korábbi ígéret ellenére miért nem szabályozták még mindig a családon belüli erőszakot; Doncsev András államtitkár válaszként a parlamenti és kormányzati munkacsoportokban folytatott munkát ecsetelte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.