Andor László a csütörtökön kezdődő és részben ezzel foglalkozó uniós csúcstalálkozót megelőzően pár órával magyar újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a fiatalok munkanélkülisége nem minden tagállamban azonos súlyú gond, egyes országokban viszont ennek komoly demográfiai következményei is jelentkeznek, mint például az elvándorlás vagy a születések számának csökkenése.
A biztos rámutatott, hogy miután a spanyolországi Indignados mozgalom 2011-ben elindult, és tömegével özönlöttek a tiltakozó fiatalok az utcára, valamint azon a nyáron Londonban is zavargások törtek ki, a bizottság új válaszokat kezdett keresni a problémára, új eszközökkel próbált előállni a fiatalok munkanélküliségének kezelésére. Ahogy a biztos fogalmazott: tudatosítani kell például egyes tagállamokban, mondjuk, Luxemburgban vagy Ausztriában, hogy attól, hogy ott nincs ilyen mértékű probléma, nekik is foglalkozniuk kell azzal, hogy a spanyol és az olasz fiatalok tömegének nincs állása, hogy ez egy európai léptékű kérdés.
Andor László arra is kitért, hogy februárban az uniós állam- és kormányfők egyöntetűen támogatták, hogy a következő hét évben az unió 6 milliárd eurót fordítson erre a problémára, ami szorosan kapcsolódik a bizottság által kidolgozott ifjúsági garanciára vonatkozó javaslathoz. Ez a garancia azt szavatolná, hogy minden 25 év alatti fiatal az iskola elhagyását vagy a munkanélkülivé válást követő négy hónapon belül gyakornoki helyet, állást vagy továbbtanulási, képzési lehetőséget kapjon. Andor szerint nem sokkal később már megfogalmazódott az a bírálat is, hogy hatmilliárd euró hét évre elosztva "semmire sem elég, csak csepp a tengerben". Ennek orvoslására született az a kezdeményezés, hogy kívánatos volna, ha a tagállamok ezt a hatmilliárdot minél előbb, az első két évben el is költenék, és utána lehetne tárgyalni arról, hogy a hétéves keretköltségvetés más fejezeteiben található, fel nem használt forrásokból még csoportosítsanak át pénzt erre a célra.
A magyar biztos arra számít, a csúcs résztvevői arról döntenek majd, hogy a tagállamok októberre kidolgozzák, hogyan tervezik a maguk részéről megvalósítani ezt az ifjúsági garanciát. A biztos azt is megerősítette, hogy Magyarországon például kezdetben négy régióban indulhat be a projekt, amelyhez Budapest a hétéves pénzügyi keret számai alapján összesen mintegy 15 milliárd forint uniós forrásra számíthat.
Andor ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az ifjúsági munkanélküliség problémája nem oldódik meg a makrogazdasági körülményektől függetlenül, vagyis amíg a legsúlyosabban érintett országok recesszióban vannak. A biztos világossá tette, hogy szerinte a mostani csúcstalálkozó napirendjén éppen ezért a gazdasági és monetáris unió átalakításának is szerepelnie kellene, de - mint fogalmazott - ebben a témában az érdemi döntések őszre, októberre tolódtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.