BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kisbabáknak nincs kedvük megszületni – Hanyatlik a születésszám

Az előzetes adatok szerint 2013 első öt hónapjában 34 451 gyermek született, 5,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A halálozások száma 54 208 volt, ami 5,3 százalékos csökkenést jelent a 2012. január–májusi időszakhoz képest. A természetes fogyás 19 757 fő volt, 1006-tal kevesebb az egy évvel korábbinál, jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az év elején Orbán Viktor még büszkén mondta, hogy a kisbabáknak kedvük támadt megszületni. Most viszont úgy tűnik, hogy elment a kedvük a bébiknek a születéstől, hiszen az előzetes adatok szerint 2013 első öt hónapjában jóval kevesebb gyermek született, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor a halálozások száma is mérséklődött az előző év azonos időszakához képest.

A KSH szerint a születésszám az év mind az öt hónapjában alulmúlta az előző évit. A legnagyobb mértékű visszaesés áprilisban történt (8,8százalék), de a februári születésszám is jelentősen (7,9 százalékkal) volt kevesebb az egy évvel korábbinál. Összességében az év első öt hónapjában 34 451 gyermek született, ami 2007-tel, 5,5 százalékkal kevesebb, mint 2012 azonos időszakában. A szökőnaphatástól megtisztított születésszám-csökkenés ennél kisebb mértékű, 4,9 százalékos volt.

A halálozások száma az év mind az öt hónapjában elmaradt az előző évitől. Februárban és márciusban számottevően – átlagosan 7,3 százalékkal – kevesebben vesztették életüket, mint egy évvel korábban. Különösen a májusi visszaesés volt jelentős, amikor 8,1 százalékkal kevesebb halálesetet regisztráltak. Összességében az év első öt hónapjában 5,3 százalékkal csökkent az elhunytak száma, ami az előző évihez képest 3013-mal kevesebb halálozásból adódott. A szökőnaphatást is figyelembe véve, a halálozások számának csökkenése 4,6 százalék volt.

A házasságkötések száma az elmúlt évi kismértékű emelkedést követően az idei év első öt hónapjában ismét csökkenést mutatott. Két hónapban több, három hónapban viszont kevesebb házasságkötést anyakönyveztek, mint egy évvel korábban. Jelentős visszaesés volt januárban és februárban, amikor közel 12 százalékkal csökkent a házasságkötések száma, ezt követte egy 7,5 százalékos emelkedés áprilisban. Összességében 2013. január–májusban 10 183 házasságot kötöttek, ami 156-tal, 1,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Ezer lakosra 8,4 élveszületés és 13,2 halálozás jutott. Az előbbi 0,4, az utóbbi 0,7 ezrelékponttal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A házasságkötési arányszám 2,5 ezrelékes értéke nem változott az előző év azonos időszakához képest. A természetes fogyás mértéke a 2012. január–májusi 5,0 ezrelékről 4,8 ezrelékre mérséklődött. Az év első öt hónapjában ezer élveszületésre 4,9 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,6 ezrelékpontos csökkenést jelentett az egy évvel korábbihoz képest.

A halálozások abszolút száma nagyobb mértékben csökkent, mint a születéseké, ennek következtében a természetes fogyás üteme némileg mérséklődött és a 2012. január–májusi 20 763-mal szemben 2013 első öt hónapjában 19 757 főt tett ki.

A Központi Statisztikai Hivatal elemzői múlt heti „Népesedési helyzetkép” című tanulmányukban arra a következtetésre jutottak, hogy ha „nem sikerül elmozdulni a mostani alacsony termékenységi szintről, és a jelenlegi reprodukciós deficit tartóssá válna, akkor a szülői és a gyermeknemzedékek egyensúlytalansága egy olyan negatív spirált indítana el, amelyben egyre csökkenő létszámú szülőképes korú nő egyre kevesebb gyermeket hozna világra. Belefutnánk egy olyan termékenységi csapdába, amely a népességszám csökkenésének gyorsulásával járna együtt. Mindezek csak megerősítik azt az aggodalmat, hogy hazánk népesedési helyzete közel sem tekinthető megnyugtatónak, demográfia jövője pedig meglehetősen bizonytalan”.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.