BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Parlament: 2020-ig megszüntetnék a kábítószerek jelenlétét Magyarországon

A drogok használatának megakadályozása és a drogok nélküli életmodell népszerűsítése a fő feladata a 2013 és 2020 közötti időszakra vonatkozó új nemzeti drogellenes stratégiának - ismertette expozéjában Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) sportért és ifjúságért felelős államtitkára. A tervezet legalábbis nagyravágyó: 2020-ra megszüntetné a kábítószerek használatát az országban.

A dokumentum tárgyalása során az államtitkár kiemelte: az anyagban hangsúlyosan jelenik meg a rendőri intézkedések erősítése, a korszerű bűnmegelőzési és bűnüldözési stratégiák hatékonyabb alkalmazása, a köznevelési területtel való együttműködés. Emellett a stratégia a szerhasználat megelőzését és minimalizálását célozza.

Mátrai Márta (Fidesz) arról beszélt, hogy a stratégiát az összes történelmi egyház is támogatja. A be nem fogadott észrevételek között említette a szenvedélybetegségek kezelésére irányuló integrált stratégia megalkotását, valamint a szerfogyasztók emberi jogainak hangsúlyosabb megjelenítését célzó kezdeményezéseket. Hangsúlyozta: nem szabad különbséget tenni kábítószer és kábítószer között.

Pál Béla (MSZP) érthetetlennek tartotta, hogy a kormány eddig elmulasztotta végrehajtani a korábbi parlament által elfogadott stratégiát, és cselekvési tervet sem készített ahhoz.  Bírálta a kormányt, amiért csökkentették az erre a célra rendelkezésre álló forrásokat, és már a stratégia címével sem értett egyet. Azt mondta: az ország nem drogellenes háborút folytat, hanem a népegészségügyi célokat kell szem előtt tartania.

A dizájnerdrogok megjelenése szerinte lényeges változásokat hozott a kérdésben, ennek ellenére a stratégia nem kezeli súlyának megfelelően ezt a problémát. Hiányolta az alkohol- és a mentálhigiéniás stratégiát, valamint egy népegészségügyi stratégia elkészítését, amelyek szerinte együttesen vezetnének célhoz. Szerinte nem jó megoldás a nagyobb szigor sem. Aamikor a Coca Colát behozták Magyarországra, mi történt, hogy tiltották? És mi lett a tiltás vége? Házibulikban itták titokban” - mondta. Gaal Gergely (KDNP), idézve II. János Pál pápát, azt mondta: nem lehet a kábítószer-szabadság jogáról beszélni, mert az emberek nincs joga kárt tenni magában, nincs joga az Istentől kapott emberi méltóságáról lemondania. Szólt arról a szemléletbeli változásról, amely a határon túliakat is bekapcsolja a probléma megelőzésébe és kezelésébe.

Farkas Gergely (Jobbik) szintén bírálta, hogy 2010 óta nem létezett hatályban lévő drogstratégia az országban. Feltette a kérdést: a gyorsan változó területre miért alkot hétéves stratégiát a kormányzat?

Kapus Krisztián (Fidesz) úgy fogalmazott: nincs kemény- vagy könnyűdrog, csak kábítószer van. A stratégia a teljes magyar társadalomhoz szól - mondta -, a használatot elutasítóknak megerősítést ad, hogy jó dolgot képviselnek, a szakmai közösségek és a segítő hivatást űzőkbe pedig tudatosítja markáns szerepüket. A függőknek azt üzeni, hogy felépülésük lehetséges, a közösségeknek azt üzeni, hogy mindenki felelős a környezetében élőkért - mondta.

Vágó Gábor (LMP) szerint a stratégia nem tudja teljesíteni feladatát. Az ország drogmentesítését 2020-ig elképzelhetetlennek tartotta, amelyhez szerinte nem áll rendelkezésre megfelelő eszköz. Az ártalomcsökkentéssel kapcsolatban pofátlanságnak nevezte a józsefvárosi tűcsere program megszüntetését Nem értett egyet azzal, hogy a stratégia nem érinti az alkohol kérdését.

Újra módosították a költségvetést

Elfogadta a parlament ma délelőtt az idei költségvetés módosítását, melynek eredeti tervezetét még tegnap délután változtatták meg. A nemzetgazdaságért felelős miniszter korábban azt mondta, hogy a költségvetési hiányt összesen 171 milliárd forinttal növelő kiadások nem fogják deficitet 3 százalék fölé növelni. A módosításokban szerepeltek olyan tételek, így Varga Mihályéban is, amellyel túlléphetik a tervezett 171 milliárdos összeget.

A nemzetiségi és az egyházi fenntartású iskolák ez évi működésének finanszírozására az eredetileg tervezett 5,5 milliárd helyett már 7,286 milliárd szerepel, de további egyéb támogatásokat is kaphatnak. Kisebb tétel például a hittanoktatás költségeire külön javasolt 100 millió forint, ennyivel csökken még az Országvédelmi Alap az eredeti módosításhoz képest. Banai Péter helyettes államtitkár szerint az alap tartaléka közel 316, a rendkívüli kormányzati intézkedések tartaléka közel 27 milliárd forint marad.

Az újabb módosítások már nem érintik a többi kiadást, így a pedagógus béremelést, az E.On gázüzletágának állami felvásárlására, vagy a takarékszövetkezeti integrációra tervezett összegeket, de nem lesz idén további önkormányzati adósságátvállalás.

Varga közölte az ATV-ben, hogy tárcája a jövő évi költségvetés tervezésekor 2,9 százalékos hiánnyal és az eredetileg tervezettnél alacsonyabb, 2,4 százalékos inflációval számol. A tárcavezető elmondta, hogy nem számoltak a reklámadó bevételével, de a 3 százalék alatti hiány e nélkül is tartható jövőre. A Költségvetési Tanács az említett hiányadatot és a 2 százalékos növekedési prognózist teljesíthetőnek tartja. Javasolta: a kormány néhány bevételi és kiadási tételnél végezzen új kockázatelemzést, és ennek alapján határozza meg a szükséges tartalékokat.

A Századvég tegnapi adatai szerint idén fél, míg jövőre 1,8 százalékos növekedés lesz, az államháztartási hiányt 2013-ra és jövőre is 2,6 százalékra becsülték. A GKI tegnapi előrejelzése szerint 2014-ben 1,3 százalék körüli növekedés várható, az államháztartás uniós módszertan szerinti (ESA) hiánya idén a GDP 3 százaléka körül fog alakulni.

„Az eredetileg tervezett idei 2,7 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánycél vélhetően nem tartható, hiszen jelentősen megcsappantak a százmilliárdos tartalékok, és olyan intézkedést is bejelentettek, amelyek növelik a kiadásokat” – mondta a Világgazdaságnak Gabler Gergely. Az Equilor senior elemzője szerint számos presztízsberuházás is apasztotta a tartalékokat, és az elektronikus pénztárgépekből, valamint a megemelt tranzakciós adóból is kevesebb pénz folyhat be a vártnál. „Kockázatot jelent az is, hogy a 0,7 százalékos idei növekedési céltól is kissé elmaradhat a GDP bővülése” – közölte Gabler. Szerinte a dohánytermékekből kevesebb adó folyhat be.

Az elemző kiemelte: érezhetően lazult a fiskális politika, mióta kiengedték Magyarországot a túlzottdeficit-eljárás alól. Szerinte, ha a 3 százalékos hiány veszélybe kerül, akkor újabb intézkedéseket hoz a kormány. Fontos lesz, hogy az E.On vásárlását miként számolják el.

A minisztérium nem aggódik

Az államháztartás központi alrendszerének augusztus havi hiánya 110 milliárd forint lett – közölte a nemzetgazdasági tárca (NGM). Megerősítik: a mostani és a következő hónapokra várt bevételek és kiadások – a decemberben várt jelentős többlettel együtt – alátámasztják, hogy teljesülni fog az idei 3 százalék alatti hiánycél. Az adatokból kiderült, hogy 879,8 milliárdos eredetileg tervezett éves hiány 109,3 százalékán, 961,2 milliárdon áll a mutató.

Kétharmadba betonozhatják a rezsicsökkentést

Jövő héten hétfőn tárgyal arról a Fidesz és a KDNP frakciója, hogy kétharmados törvénnyel bebetonozzák-e a rezsicsökkentést - jelentette be Rogán Antal a Parlamentben ma napirend előtt. Mint mondta, ezt most kell megtenni, amíg van rá lehetőség, mert van kétharmad.

A szocialisták úgy döntöttek kormányon, hogy a szolgáltatók szabadon termelhetnek profitot - mondta Rogán. A Fidesz frakcióvezetője szerint az MSZP, a Jobbik, az LMP, az Együtt 2014 és a Demokratikus Koalíció összefogott, hogy ne tudja a kormány csökkenteni a gáz árát.

A kérdés túlmutat azon, hogy egy-egy ágazatban egy-egy terméknek mennyi a díja - reagált erre Fónagy János. A fő cél az ellátásbiztonságot szolgálni az államtitkár szerint.

Az ülésnap folytatásaként a hegyközségekről szóló törvényről folyt rövidebb vita, a napot pedig a 2012-es zárszámadás vitájának folytatása zárja, ez tart most is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.