BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A családapákat, az egészségügyet vagy a rezsicsökkentést védenék meg?

Mérsékelt érdeklődés mellett folytatódott ma reggel a költségvetés parlamenti vitája - a Fidesz padsoraiban például mindössze hárman ültek a nap indításakor, de az ellenzéket is alig tucatnyian képviselték. A tegnap az egész napot kitöltő vita után ma ismét a 2014-es büdzsé az egyetlen téma a napirenden.

A csökkent figyelem a képviselők közt is téma volt, azt többször is említették az ellenzékiek, hogy az előzetes tervvel ellentétben még csak tévéközvetítés sincs - a függetlenek közt ülő Kolber István azt mondta, a sajtóosztály úgy informálta őt, közszolgálati okokra hivatkozva nem adja az ülést a Duna Tv. Persze miközben arról vitatkoztak a képviselők, mit csinál a tévé, és ki mennyire volt aktív tegnap este, amikor többet lehetett volna felszólalni, még a gazdasággal is maradt idejük foglalkozni.

A nap első felszólalásaként Gyimesi Endre (Fidesz) arról beszélt: a válság idején is szükség van a kultúra jótéteményeire, ezért a kulturális kiadások egyetlen sora sem csökkent a 2014-es költségvetésben, sőt több helyen növekedés tapasztalható. A büdzsé előirányzatai azt mutatják, hogy a kormány fontos erőforrásként és jó befektetésként tekint a kultúrára; a közgyűjteményi intézményeknél 393 millió forintos többlettel számolhatnak jövőre - mondta. Hozzátette: 238,5 milliárd forintra nőnek jövőre az állami kulturális és közösségi szolgáltatásra fordított kiadások. A rezsicsökkentés már ebből a felszólalásból sem maradhatott ki - mint mondta, abból is látszik, mennyire fontos a kultúra, hogy "a megvalósult rezsicsökkentés révén több pénz marad a háztartásoknál, amit a kultúrára költhetnek”

Kovács Tibor (MSZP) szerint hazugság, hogy a jövő évi büdzsé a rezsicsökkentés költségvetése. Azt kérte, mutassanak be egy sort a törvényjavaslatban, ami erre vonatkozna. Megjegyezte, még a tartalékok között sincs erre elkülönített forrás. Elmondta, Borsod megyében egyes vízszolgáltatók fizetésképtelenné váltak, és ha a további rezsicsökkentés lesz, akkor csak úgy tudnak működni ezek a cégek, ha jelentős tőkeinjekciót kapnak az adófizetők pénzéből. 400 milliárd forinttal több adót fizetnek be az állampolgárok, mint 2010-ben. Az elmúlt három évben háromezer milliárd forinttal nőtt az államadósság, miközben a kormány "elkonfiskált" háromezer milliárd forint nyugdíjvagyont. Miközben a kormánypártok azzal dicsekszenek, hogy megszüntették a 2,5 százalékos IMF-hitelt, 5 százalékosat vettek fel ahelyett - tette hozzá.

Seszták Miklós (KDNP) azt mondta erre: a szocialisták demagógok, amikor azt állítják, sokat kell adózni. "Nem azért fizetünk több adót, mert nagyobbak lettek az adóterhek" - mondta; szerinte az adóbevételek növekedésének oka az, hogy fehéredik a gazdaság.

Ertsey Katalin (LMP) arról beszélt: hiába nevezi a kormány családbarátnak a költségvetést, az nem segíti a nőket abban, hogy a szülés után könnyen visszatérhessenek a munkába. Erre válaszolva szólalt fel Selmeczi Gabriella - a Fidesz szóvivője szerint az LMP ezzel lekezeli a magyar családapákat. Hozzátette azt is: a cél a családok terheit csökkenteni, nem csak a rezsicsökkentéssel, hanem a családi adókedvezményekkel is. Ez a felszólalás olaj volt a tűzre - jó órás szócsatát váltott ki arról, mi minden történt a magán-nyugdíjpénztári megtakarításokkal, hogy védte meg azokat Selmeczi, mit csináltak az MSZP-s kormányok annak idején a nyugdíjpénzekkel, de még odáig is eljutottak, hogy az első Orbán-kormány, illetve a Bajnai-kabinet hogyan számolta az államadósságot.

3000 milliárdról 4200 milliárdra nőnek a fogyasztáshoz kapcsolódó adók 2014-re. A vállalkozások adói is több, mint 300 milliárddal nőnek - számolt az MSZP-s Göndör István. A személyi jövedelemadók 320 milliárddal csökkennek a tervezet szerint, csak az ÁSZ véleménye szerint is legfeljebb 240 milliárdos lehet ez a csökkenés, tehát a tervezet erősen ellentmondásos - folytatta.

Valóban látszik-e a rezsicsökkentés? - erről is vitáztak egy sort. Az MSZP-s Gúr Nándor úgy kezdte: csakis azt nézzék meg, hogy a szemétszállítási díjak hogyan emelkedtek ebben a három évben, és most mennyit adnak vissza ebből. A következő évben látszik majd a rezsicsökkentés valódi hatása - válaszolta a fideszes Kupcsok Lajos erre.

A költségvetés folytatja az egészségügy megreformálását - állította Puskás Tivadar (KDNP). Mint mondta, a cél több forrást juttatni a kórházaknak, és szintén többet fordítanának a mentőkre. 200 új mentőautó beszerzését tervezik 2014-re. Nyolcmilliárd forinttal nőne a gyógyászati segédeszközök támogatása is. Mi lesz jövőre, amikor az összevont szakellátás 16 milliárddal kevesebbet kap, mint idén - kérdezte erre Kovács Tibor (MSZP). "Értem én, amit ön mond, de már az idei évben is csökkent azoknak az orvosoknak a száma, akik külföldre mentek" - válaszolt Puskás.

A későbbi órákban, ahogy kezd lejárni a frakciók időkerete, egyre több lett az előre megírt szöveg, és jóval kevesebb az éles vita. Szóba került újra az önkormányzatok eladósodása, a devizahitelesek megsegítése, a határon túli magyarok támogatása, a sportfinanszírozás - a sablonos felszólalások közt leginkább csak akkor kapták fel többen a fejüket, amikor az EP-képviselőként felszólaló Morvai Krisztina azt kérte a kormánytól, a trafikok mintájára vezessenek be Nemzeti Zöldség- és Gyümölcsboltokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.