A jelentés szerint az elmúlt két évben legalább 27 ember halt bele a kínzásba líbiai fogdákban. Közülük tizenegyen idén, hivatalosan a kormányzathoz tartozó, de valójában fegyveres brigádok által működtetett börtönökben vesztették életüket.
Az UNSMIL által a helyszínen gyűjtött bizonyítékokon alapuló dokumentum szerint az őrizetbe vett személyeket fogva tartásuk első napjaiban általában kínzásnak vetik alá a milíciák, hogy beismerő vallomást vagy más információkat kényszerítsenek ki belőlük. Az országban legalább 8000 embert tartanak fogva a két évvel ezelőtti forradalommal kapcsolatban, akiknek döntő többsége az ENSZ szerint nem számíthat tisztességes eljárásra, nincs védőügyvédjük, és családtagjaikkal sem léphetnek kapcsolatba.
Az észak-afrikai országban a mai napig számos fegyveres csoport garázdálkodik, amelyek a Moammer Kadhafi néhai diktátor hatalmának megdöntésére irányuló felkelés alatt verbuválódtak. A tripoli kormány két évvel a Kadhafi-rendszer bukása után sem volt képes uralma alá vonni az ország egészét, ezért a közbiztonság fenntartása terén erősen rá van utalva a milíciákra, amelyek azonban gyakran saját hatalmuk megerősítésére és a kormány aláásására használják fel a hatalmi vákuumot.
A jelentés szerint megoldást jelentene a helyzetre, ha a milíciák átadnák a fogva tartottakat a kormány által irányított börtönöknek, ahol számottevően jobb körülmények uralkodnak.
Ugyanakkor megfigyelők szerint a fegyveres csoportok eszközként használják a rabokat a kormány elleni politikai játszmában, ezért nem hajlandóak átadni egyes "értékes" foglyaikat. Ilyen például a néhai diktátor fia, Szeif al-Iszlám Kadhafi, akit egy milícia nem hajlandó kiadni az őt háborús bűnökkel vádló tripoli hatóságoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.