Ma véget ért a 2014-es költségvetés parlamenti általános vitája, délután 2-ig lehetett benyújtani a módosító javaslatokat. A képviselők alaposan ki is használják a lehetőséget, hogy a számukra fontos ügyek finanszírozására, vagy épp saját választókörzetükre kérjenek még többlettámogatást.
Az ellenzékiek közel kétszáz módosítója mellett - amelyeket valószínűleg nem szavaznak majd meg - a kormánypártiak is egyre több javaslatot adnak be az utolsó percekben. Ezekben a javaslatokban nem csak azt kell megmondani, hogy mit támogatnának, hanem azt is, hogy honnan vennék el az ehhez kellő összeget.
- Szakács Imre az oktatás támogatását alakítaná át, nem csak a tanárok létszáma után adna pénzt az iskoláknak. Az iskolamérettől függően 1-2 gazdasági ügyintéző, 2 portás, 3-5 takarító, karbantartó után kapnának támogatást az intézmények. Megnövelné a tanárok továbbképzésének, valamint a taneszközök fejlesztésének támogatását is, 200, illetve 12 millió forintra. Az összesen 27 milliárdos többletkiadást a frekvenciahasználati jogok értékesítésének bevételéből fedezné.
- Révész Máriusz 2,5 milliárdot költene arra, hogy külföldi magyar diákok Magyarországra utazhassanak - az összeget a Bethlen Gábor Alap keretéből tennék át.
- Hat fideszes képviselő 2,034 milliárd forintot szánna arra, hogy az iskoláknak támogatást adjanak osztálykirándulásokat szervezni a határon túli magyar lakta területekre. A pénzt a Bethlen Gábor Alap eseti támogatásaiból csoportosítanák át erre.
- L. Simon László 2 milliárd forintból Trianon-múzeumot hozna létre - tervei szerint ezzel a kétmilliárddal nőne meg a várt áfabevétel.
- Nagy Gábor Tamás és Rogán Antal 1,5 milliárddal többet szánnának a Budai Vár felújítására. Ebből kijönne a Mátyás templom és a Szent István-szobor körüli burkolatcsere, a szobor talpazatának felújítása és az Óvárosháza felújítása. A másfélmilliárdot négy helyről szednék össze: 500-500 millióval kevesebbet adnának az UD rendszer működtetésére és az NFM beruházás-ösztönzéseire, további 250-250 milliót vennének el a Garantiqua Hitelkezelési Zrt. garanciaügyleteiből eredő fizetési kötelezettségekből és az MNV Zrt. ingatlanberuházási keretéből.
- Rogán Antal 1,5 milliárdot csoportosítana át az ügyészségre, amit a MEHIB biztosítási tevékenységéből eredő fizetési kötelezettségek csökkentéséből fedezne. A Parlament hétfőn fogadta el azt a törvényt, amellyel az ügyészség nagyobb szerepet kapna a zsebszerződések elleni munkában, az ezzel járó többletköltséget adná így oda a Fidesz frakcióvezetője.
- Riz Levente 980 milliót adna a Ferihegyi úti állami járóbeteg-szakrendelőnek az MNV Zrt. ingatlanberuházásai helyett.
- L. Simon László 705 millió forinttal támogatná a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.-t, ezt az összeget a gazdasági társaságok által ellátott kulturális feladatok támogatásától tenné át.
- Lázár János 600 millióval többet szánna a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria nagykiállításainak támogatására. Az államtitkár komoly fedezeti javaslatot nem adott meg, csupán az elvárt áfabevételt növelné meg ezzel a 600 millióval. (Ez egyébként az a javaslat, amelybe véletlenül három sor pontot írt csak Lázár a pontos szöveg helyett, de más pontján kiderül belőle azért a pontos cél.)
- Font Sándor azt kéri, adjanak 525 millióval többet a tanyafejlesztési programra. Az ehhez szükséges pénzt a Nemzeti Eszközkezelő ingatlanvásárlási keretéből venné el.
- Bóka István azt javasolja, jusson 280 millió a Balaton Fejlesztési Tanács támogatására, az NFM beruházás-ösztönzései helyett.
-Kocsis Máté 220 millió forinttal növelné a kiemelt közbiztonsági feladatokra szánt keretet. A fedezetet erre az adná, hogy a Garantiqua Hitelgarancia Zrt. garanciaügyleteiből eredő fizetési kötelezettséget csökkentenék.
- Ughy Attila azt kéri, a pesti Cséry-telep rekultivációja kapjon 100 milliót, ennyivel csökkentsék a MEHIB biztosítási tevékenységéből eredő fizetési kötelezettséget.
- Szedlák Attila 50 millió forintot helyezne át a szigetközi környezeti monitoringra a szilvásváradi lovasközponttól.
- Három fideszes képviselő beleírná a törvénybe, hogy a kompok fenntartási költségéből 43,5 milliót kötelezően a mohácsi, 15 milliót pedig a dunafalvi kompra kéne fordítani.
- L. Simon László 40,7 millió forintot adna a művészeti nagyrendezvényekhez kapcsolódó minisztérumi támogatásokra, az érmek terveztetésére és a Public Art programra, ezt az összeget az EMMI működési célú kiadásaiból sorolná át.
- Potápi Árpád és Kőszegi Zoltán 32 millió forintot csoportosítanának át a Magyar Nemzeti Közösségek Európai Érdekképviseletéért Alapítvány támogatására a tartalékból.
- Aradszki András szerint 20 milliót kell adni a Gyere Haza Alapítványnak. A külföldön dolgozó vagy tanuló magyar fiatalok itthonra csábítását célzó alapítvány számára a nemzetpolitikai tevékenység támogatásának sorából csípné le ezt az összeget.
- Gulyás Gergely azt kéri, 8 millióval többet kapjon az Alapvető Jogok Biztosának hivatala, ahelyett, hogy ezt a nyolcmilliót az MNV Zrt. ingatlanberuházásaira költenék.
- Tasó László és Riz Levente visszaírnák a büdzsébe azt az ideiben benne lévő sort, amellyel minden önkormányzat kaphat minimális, 2700 forint/fős működési támogatást. Hat másik fideszes képviselő ugyanezt kéri, azzal kiegészítve, hogy a 2000 fő alatti falvak, ahol az egy lakosra jutó adóerő-képesség nem éri el a 20 ezer forintot, legalább 4 milliót, mások legalább 3 milliót mindenképp kapjanak.
- Szedlák Attila a 3000 fő alatti közös önkormányzati hivatalok támogatásának számítását különválasztaná a 3-11 ezer fő köztiekétől, így szerinte több segítséghez jutnának a kis falvak. Ugyanő azt is javasolja, hogy a 2-3 ezer fő közti falvak 8 helyett 9 köztisztviselőt foglalkoztathassanak.
- Lázár János és Répássy Róbert felemelnék a kirendelt védőügyvédek és a jogi segítségnyújtás óradíját, a mostani 3000-ről 5000 forintra.
- Pokorni Zoltán beleírná a költségvetési törvénybe, pontosan mi minden történhet a Normafán a felújítása után. Az eredeti javaslat csak a síelést említette, Pokorni emellé odatenné még a sétautakat, futópályákat, hegyikerékpárutakat, játszótereket, kiszolgáló létesítményeket, a parkolást, valamint a közbiztonság fejlesztését is.
A mostani módosítók után nagyobb változtatásokat elvileg már nem lehet javasolni. Ha majd szavaztak ezekről az indítványokról, még az egyes fejezeteken belüli átcsoportosításokat kérhetnek a képviselők. Végül a zárószavazás előtt még nyújthatnak be módosítókat - elvileg azokkal már csak a törvényszöveg önellentmondásait lehetne kiküszöbölni, de a gyakorlatban ezt a szabályt évek óta egyetlen parlament sem veszi komolyan.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.