A ötödik alkotmánymódosítással összefüggő törvénymódosításokról kezdődött meg ma a parlamenti vita. A javaslat szövegének leghosszabb része a kampánnyal foglalkozik, a legnagyobb vitákra mégsem ez adhat okot, hanem az, hogy egy eldugott módosítással az alkotmánybíróknál eltörlik a 70 éves korhatárt.
Répássy Róbert államtitkár vitaindítójában legtovább a kampány szabályozásáról beszélt. A közszolgálati tévék naponta három alkalommal, 6-8, 12-14, valamint 18-20 óra közt lennének kötelesek leadni a választási hirdetéseket, egy blokkban, mindezt ingyen. A parlamenti választásnál összesen 600, az EP-választásnál 300 percet kell erre biztosítaniuk. A jóval nagyobb nézettségű kereskedelmi tévéken viszont lehet, hogy egyáltalán nem lesz kampány: ott dönthetnek, hogy vállalják-e az ingyenes kampányvideók közzétételét, vagy nem. Amikor az MSZP-s Bárándy Gergely ezt kritizálta, Répássy azt mondta: ezt megtennék, a nézőkért. A szocialista képviselő azt is felemlegette, hogy az alkotmánybírók korhatárának eltörlésével pont azokat tartanák az Ab-ban, akik a Fidesz számára kedvező döntéseket hozták, és akiket a Fidesz jelölt oda. Répássy erre azt mondta: "meggyőződésem, hogy a korhatár eltörlése az a függetlenség irányába való lépés. Ha egy alkotmánybírónak a teljes ciklus végéig egzisztenciát biztosít a törvény, az épp nem a befolyásolás irányába hat.”
Így módosítanák a költségvetést
A 2014-es költségvetés részletes vitájával folytatódott ma a parlamenti ülés. A képviselők közel 800 módosítót adtak be, ezek nagy többsége ellenzéki indítvány, amelyeket valószínűleg úgysem szavaznak meg. Több tucat javaslatot nyújtottak be persze a fideszesek is, ki kedvenc ügyéért, ki a választókörzetéért lobbizva. Nagy összegeket csoportosítanának át a nemzetpolitikára - több milliárdot költenének el Trianon-múzeumra, itteni iskolások határon túli osztálykirándulásainak szervezésére és a külhoni magyar diákok ide utaztatására. Százmilliókkal többet adnának a tanyafejlesztésre és a Budai Várra is. A kérdés már csak az, miből: sokan a tartalékokból vennének el, mások az Eszközkezelő, az MNV, vagy épp az NFM beruházás-ösztönzési keretét csapolnák meg. A sport- és turizmusbizottság pedig azt kéri, hogy 4,2 milliárddal többet fordítsanak a turizmusra - ez a terület az eredeti tervnek nagy vesztese lenne.
A kormánypárti hozzászólók azt emelték ki: több pénzt szánnának az eredetileg tervezettnél a külföldön élő magyar fiatalok hazacsábítására. Anyagilag is támogatnák a hazatérőket, hogy valamennyire kompenzálják például az angliai és a magyarországi bérek közti különbséget, ehhez a Gyere Haza alapítványnak adnának jóval több pénzt. Ehhez azonban a munkakultúra közti különbségen is változtatni kell szerintük. A cél a szakképzett fiatalok visszahívása Magyarországra.
A kezdődő kampány szempontjából legalább azok a módosítók érdekesek, amelyeket most az MSZP adott be, szó szerint átvéve a Fidesz 2010-es választási ígéreteit, vagy épp a 2008-2009-es költségvetések fideszes módosítóit, azzal az indoklással, lássák, támogatja-e ezt a Fidesz kormányon is, vagy csak üres ígéret volt. Ez az igazi cinizmus - mondták erre a kormánypárti felszólalók, akik szerint az MSZP-nek 12 év kormányzás nem volt elég arra, hogy elérjék, amit most szeretnének megszavaztatni. Az ellenzéki képviselők azzal vágtak vissza: a kormány teszi lehetetlenné az értelmes vitát azzal, hogy nem reagálnak a felvetéseikre.
Ágh Péter (Fidesz) a katasztrófavédelem többlettámogatását emelte ki. Gúr Nándor (MSZP) azt emelte ki: van olyan kormánypárti javaslat is, amely részben valóban támogatható, például Lázár Jánosnak az a kérése, hogy a jogsegélyszolgáltatásért 3000 helyett 5000 forintos órabért adjon az állam. A vita első részében egymásnak estek a miskolci képviselők is: hosszan vitáztak arról, mennyit érdemes költeni a Miskolc-Kassa autópályára vagy a két város közti gyorsforgalmi útra, milyen ütemezéssel. Az út a szlovák oldalon már elkészült, a magyar részen még az előkészítés tart - kritizált az ellenzék. A borsodiak még a stadionépítésről is vitáztak egy sort. “Önök azt mondják, stadion helyett házakat kéne építeni. Ha ezt így gondolják, mondják Miskolcon annak a 8-10 ezer embernek, akik kint vannak meccsen” - szólalt fel a fideszes Sebestyén László. Mi lett azzal a fideszes ígérettel, hogy újraindul a nehézipar Diósgyőrben - kérdezte erre az MSZP-ből Gúr Nándor és Káli Sándor. Sebestyén erre azzal felelt: ekkora arcátlanságot még nem látott. A borsodi fejlesztések után a békés megyei útfelújítások és a húsüzem újraindításának ígérete is sorra került.
Vágó Gábor (LMP) arról beszélt: pártja a korábbi években részletesen kidolgozott alternatív költségvetést készített, amelyet lesöpört a kormánytöbbség, most ilyennel nem készültek. Kevés módosítót adtak idén csak be, többek közt a zöld energia, az oktatásügy, vagy a nők foglalkoztatásának támogatásáról. Egy-két milliárdokról vitatkoznak, eközben a magyar adóhatóságot hagyták foglyul ejteni, akkora az adócsalás, hogy ha azt nem hagynák, nem kéne azzal foglalkozni, honnan vegyenek el százmilliókat - mondta. A kormánynak fontos az, hogy lehessen rosszabbnál rosszabb futballmeccseket nézni, de az nem, hogy a szociális ágazatban milyen éhbérért dolgoznak - tette hozzá. Az LMP-ből Osztolykán Ágnes is felszólalt, ő arról beszélt: pártja azt kéri, ne csak a pedagógusok bérét emeljék, hanem az iskola más, nem pedagógus dolgozói is kapjanak többet.
Miért hagyják, hogy bruttó 69 ezer forintnál kezdődjön a közalkalmazotti bértábla - kérdezte a jobbikos Bertha Szilvia. Pártja azt kezdeményezi, növeljék legalább a legszegényebb közalkalmazottak bérét. A szintén jobbikos Szilágyi György pedig azt hozta fel: a bizottsági szavazásokban nem az egyes javaslatokról kellett egyenként dönteni, hanem blokkban voksoltak előbb a Fidesz, majd az MSZP, a Jobbik és az LMP javaslatairól.
Jönnek a színes számlák
Látványos, színes energiaszámlákat kapunk januártól - döntött a parlament. A ma délelőtti szavazáson elfogadták a fideszes Németh Szilárd javaslatát, így a vízszámlát kék színnel, az áramszámlát vörössel jelölik, a gázszámla pedig narancssárga lesz. “A fogyasztó akkor tudja megvédeni a jogait, ha érti, mi van leírva arra a papírra” - indokolták a tegnap esti vitában a tervet. A javaslat annyira részletesen rendezi a számlaképet, hogy még a betűtípust és a betűméretet is meghatározzák (Times New Roman, 8 és 11 közti lesz a kötelező).
Elfogadták a szövetkezeti hitelintézetek integrációjával kapcsolatos törvénymódosításokat is - a javaslatot annyira gyorsan nyomták át a parlamenten, hogy csak tegnap dél körül nyújtották egyáltalán be. Az államosított szövetkezetek szabályozása így egységesebb lesz, kevesebb különböző törvényt kell figyelni a szabályos működéshez, és több EU-s jogszabállyal is egységbe hozták a szabályozást. Megszavazták ehhez a gazdasági bizottság módosító indítványát is, ez az indoklás szerint világossá teszi, hogy az Integrációs Szervezet különböző válságmenedzselési intézkedések végrehajtását követően milyen esetben szerezhet tulajdont a szövetkezeti hitelintézetekben és a Takarékbankban, és a törvényi határidőt követően elsődlegesen a már meglévő tagoknak értékesíti a tőkeemeléssel szerzett tulajdonrészt. A Takarékbank Zrt. egyéb részvényeseit a törvény nem korlátozza jogaik gyakorlásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.