Ma került a Parlament elé az a javaslat, amely 99 évre az államnak adná a Városligetet. Papcsák Ferenc törvényjavaslatával egy 100 százalékban állami tulajdonú vagyonkezelő céghez kerülne a Városliget majdnem minden ingatlanának vagyonkezelői joga, 2014-től egészen 2113-ig. Papcsák arról beszélt: a Városliget területén kulturális, közösségi szórakoztató, oktatási-nevelési, sport- és szabadidő, hitéleti, turisztikai, vendéglátó, kiskereskedelmi, közlekedési, biztonsági rendeltetésű épület létesülhetne. Kitért arra, hogy fővárosi önkormányzat felhatalmazást kap, hogy erre a területre nézve speciális építési szabályokat alakítson ki. Közölte, támogatja azt a módosító indítványt, amely alapján beruházások ideje alatt és azt követően zöldterületek aránya nem lehet kisebb a 2013. december 31-i állapotnál.
Papcsák azt mondta, a kerületnek és a fővárosnak nincs 100-150 milliárd forint forrása a fejlesztésre, mégis elindult a javaslat miatt a hisztériakeltés, félrevezetik az embereket, miközben az elmúlt hatvan évben nem tettek a Városligetért semmit. "Én azt gondolom, hogy a Hősök tere, amilyen állapotban van, nem méltó egy ilyen országhoz” - mondta a zuglói polgármester.
"Hogy ilyen lerobbant a Városliget, ez az önök hibája, mert önöknek nem tetszett a nemzeti gondolkodás" - fordult a fideszes Babák Mihály az ellenzék felé. Az ellenzékiek azt kifogásolták: nem tudni, miért kell elvenni a Városligetet a kerülettől, miért ennyire hosszú időre, ráadásul a zuglóiak megkérdezése nélkül. Volt, aki azt is felvetette, hogy a Fidesz már arra készül, mi történik, ha jövőre a parlamenti választást megnyerik, de Budapesten és a XIV. kerületben is a baloldal győz. Az LMP-s képviselők azt is felvetették, hogy nem szabad lehetőséget hagyni, hogy nagyobb épületek kerüljenek a Városligetbe a zöldterület helyére. A fideszes Koszorús László azt mondta az összehasonlításra Budapest és más fővárosok légszennyezettsége közt: "azt meg, hogy ön Londont meg Bécset idehozza, hát én kikérem magamnak, itt Budapesten élő emberekről van szó."
Több pénzügyi törvényjavaslat részletes vitáját is lezavarták ma délelőtt: a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló javaslat vitájában Ékes József (Fidesz) és Józsa István (MSZP) is arról beszélt, hogy konszenzussal alakult ki a jogharmonizációs törvényhez benyújtott módosító javaslat. A pénzügyi tárgyú törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló indítvány részletes vitájában Józsa István azt fejtegette, elfogadhatatlan, hogy az eddig nevesített közigazgatási államtitkár helyett minden államtitkár szigorúan titkossá minősíthessen dokumentumokat, ezért ezt a passzust a szocialisták kivennék a törvényjavaslatból.
A Nemzeti Fejlesztés 2030 elnevezésű országos területfejlesztési koncepcióról szóló határozati javaslat részletes vitájában a független Kolber István arról beszélt, az indítvány túlságosan általános. A Demokratikus Koalíció politikusa azt javasolta, hogy az előterjesztő nemzetgazdasági miniszter zárószavazás előtti módosító indítványokkal tegye konkrétabbá a szöveget. Az MSZP-s Varga Zoltán kiegészítéseket javasolt, például az igazságos társadalompolitikát és a növekvő foglalkoztatást Hegedűs Lorántné (Jobbik) a vízgazdálkodás fontosságáról beszélt és több, vízparti ingatlanberuházást is bírált. Frakciótársa, Magyar Zoltán azt javasolta, a kormány ne háromévente, hanem évente tájékoztassa az Országgyűlést a stratégiában meghatározott célok megvalósulásáról. Hörcsik Richárd (Fidesz) arról beszélt, hogy a fejlesztési koncepció harmonizál az Európai Unió kohéziós politikájának céljaival, a gazdaságélénkítéssel és a munkahelyteremtéssel. Komoróczki István, a Nemzetgazdasági Minisztérium tervezéskoordinációért felelős államtitkára zárszavában arról beszélt: bátorságról tesz tanúbizonyságot a kormány azzal, hogy egy 17 évre szóló koncepciót készített el. Szólt arról is, hogy a stratégia benyújtását másfél éves vita előzte meg, amelynek során "százezerszámra érkeztek észrevételek".
Május 6-án tartanák a Jászkun Hármas Kerület önmegváltásának emléknapját, ezt kezdeményezte 27 kormánypárti országgyűlési képviselő. Ezen a napon írta alá a megváltást engedélyező diplomát Mária Terézia. Ma tartják a vitát a magyarországi németek kiűzetésének emléknapjáról is, később délután pedig elkezdik tárgyalni a bizalmi vagyonkezelőkről, utána pedig az igazságügyi szabálymódosításról szóló javaslatokat.
A közbiztonságról, a közszférában dolgozók megélhetési nehézségeiről, a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó képzésről, a rezsicsökkentésről és a minimálbér emeléséről volt szó kedden napirend előtt az Országgyűlésben. Tóbiás József (MSZP) szerint a Fidesz becsapta a választókat, mivel 2010 tavaszán azt ígérte, két hét alatt rend lesz, a rendőrök jó fizetést kapnak, 2013 őszén azonban szembe kell nézni azzal, hogy három év is kevés volt az eredmények felmutatására. Hozzátette: a fideszes vezetők a saját elitgárdáik megszervezésével voltak elfoglalva, miközben a rendőrségre vár a tömeges elszegényedésből adódó problémák kezelése, példaként a hajléktalanokkal, a zugárusokkal szembeni fellépést, a közmunkaprogramokban való szerepvállalást említette.
Vágó Gábor (LMP) szerint megindult a közszolgálatban dolgozók elszegényedése, veszélybe került a megélhetésük. Egy 48 éves kormánytisztviselő levelét idézve közölte, 2008 óta nem emelték az illetménylapot, a pótlékokat pedig elvették. Rétvári Bence államtitkár válaszában elmondta, hogy több európai országban kirúgások vagy radikális bércsökkentés volt a közszférában, ezzel szemben Magyarországon igyekeztek megőrizni a közszférákban dolgozók bérét. Valóban nem emelkedett az illetményalap, de az egészségügyben dolgozóknak és a pedagógusoknak még régebb óta nem változott a fizetésük, ezért úgy gondolták, náluk kezdik a béremelést - hangzott el.
Spaller Endre (KDNP) a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó képzésről beszélve elmondta, nemcsak a közmunkások bérére, hanem a képzési programok folytatására is megvan a fedezet. Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára felhívta arra a figyelmet, hogy november 1-jétől 200 ezer ember lép be a közfoglalkoztatásba, ebből 100 ezer embernek biztosítanak képzési lehetőséget. A képzések hétfőn elindultak - folytatta - , reményeik szerint december 16-ig beindul az összes.
Apáti István (Jobbik) úgy fogalmazott, új területeket kell meghódítani a rezsicsökkentés frontján. Elmondta, a fővárosban a díjbeszedést nem közvetlenül a közszolgáltatók végzik, ennek jelentős pluszköltségei van, amit továbbhárítanak a fogyasztókra. Ezért kezdeményezte a reprivatizációt, vagy hozzanak létre egy új, nonprofit, kizárólag állami tulajdonban lévő társaságot.
Patay Vilmos (Fidesz) a minimálbér emeléséről született hétfői megállapodással kapcsolatban közölte, 2010 óta a kormány eddig 24 500 forinttal emelte a minimálbért, nagyobb mértékben, mint a baloldali kormányok összesen. Ismertette, jövőre a minimálbér 98 ezerről 101 500 forintra, a szakmunkás bérminimum 114 ezerről 118 ezer forintra emelkedik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.