Az orosz média jelentése szerint Dmitrij Medvegyev egyenesen úgy fogalmazott, nem akarja megkísérteni ugyan a sorsot, „de igazat szólva nem vagyok biztos benne, hogy minden ideálisan és simán fog lezajlani.” Ám a válaszra nem kellett sokat várni, amely nem Szocsiban, hanem Volgográdban érkezett, két terrorista merénylet formájában.
A múlt vasárnap a volgográdi központi vasúti pályaudvaron, majd az egyik trolibuszjáratán végrehajtott terrortámadások következményei, amelyek 34 halálos áldozatot és sok tucat sebesültet követeltek, természetesen nem csak a helyi gazdasági, üzleti életre hathatnak ki. A BBC News jelentése szerint e két terrortámadás óriási sokként érte a legtöbb orosz polgárt. Hiszen annak ellenére folytatódtak a szélsőségesek és az orosz kormánycsapatok közti összecsapások, hogy nyilvános ígéretek hangzottak el a kaukázusi problémák megfékezéséről. Ráadásul Volgográd – a korábbi nevén Sztálingrád – óriási szimbolikus jelentőséggel bír a legtöbb orosz számára, a II. világháború idején a náci Németország csapataira mért orosz megsemmisítő csapásnak köszönhetően, azon túlmenően, hogy a milliós nagyváros fontos ipari és közlekedési csomópont. Sokan fel is teszik a kérdést – folytatta a moszkvai angol tudósító -: miért nem tudták megállítani a terroristákat, egyben önelégültséggel, a szakszerűség hiányával vádolva az orosz biztonsági erőket.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke mindazonáltal kifejezte reményét, az orosz hatóságok gondoskodni fognak arról, hogy a szocsi olimpia „biztonságosan” bonyolódjék le. Thomas Bach Vlagyimir Putyin elnökhöz intézett levelében egyben részvétét fejezte ki a Volgográdot 24 órán belül ért „alávaló” terrorista támadásokért. A Szocsiban rendezendő olimpiát fenyegető veszély vélhetően mégsem nagy, mert a térségben tömérdek rendőr és katona tartózkodik. Ám fennáll az a félelem, hogy a terroristák másutt is lecsaphatnak - tette hozzá a brit tévé moszkvai tudósítója.
Az orosz külügyminisztérium közleménye ugyan nem tett nevezett meg konkrétan egyetlen csoportot sem, mint amely felelős lenne a terrorista cselekményekért, de a Volgográdban végrehajtott akciókat olyanokhoz hasonlította, amelyeket militánsok hajtottak végre az Egyesült Államokban, Szíriában és másutt. Egyben nemzetközi szolidaritásra szólított fel az „alattomos ellenséggel” szemben, amelyet csak együttesen lehet legyőzni.
Az amerikai Global Insight szerint a viszonylagosan létrejött átmeneti nyugalmi helyzet után a Volgográdban végrehajtott két támadás mindenképpen figyelmeztetésül szolgál arra, hogy az orosz kormány által a téli olimpia előtt végrehajtott kemény fellépés ellenére Oroszország legfontosabb központi területe továbbra is sebezhető a muzulmán többségű észak-kaukázusi régió részéről, hiszen a korábbi bombatámadásokat is iszlám terroristák hajtották végre a közeli Észak-Kaukázusból. E washingtoni kutatóintézet szerint az oroszországi muszlim militánsokat különösen az bosszantja, hogy a téli olimpiát éppen Szocsiban rendezik meg, ahol régen muzulmánok éltek, mielőtt a cári Oroszország hadserege végül is leigázta volna az egész kaukázusi régiót.
Az International Business Times (IBT) című, ugyancsak amerikai gazdasági hírportál pedig december 31-én a szocsi téli olimpia gazdasági vonatkozásait tekintve arra mutatott rá, hogy a Volgográdban végrehajtott két újabb terrorista támadás bizony rossz hírnek számit Vlagyimir Putyin számára, akinek pedig óriási érdeke fűződik ahhoz, hogy a szocsi téli olimpia “sikeres, biztonságos és botránytól mentes” legyen. Számos szakértő úgy véli – folytatta az IBT -, a szocsi olimpia kiváló alkalmat nyújtana Oroszországnak arra, hogy kedvezőbb képet alakítson ki önmagáról a világon, és olyan infrastruktúrát mutasson be, amely növelheti az oroszországi idegenforgalmat. Ugyanakkor rámutatott azokra a gondokra is, amelyeket Putyin nemigen tud megoldani. Ezek közé tartozik szerinte az olimpia megrendezésének magas költsége, amelynek összege várhatólag meghaladja az 50 milliárd dollárt. Nem biztos, hogy ez jó befektetés, hiszen eddig a téli és a nyári olimpiai játékok közül kevés bizonyult nyereségesnek – emlékeztetett az amerikai gazdasági hírportál.
Vlagyimir Putyin elnök a volgográdi két terrorakció után nyomatékosan kijelentette, Oroszország mindaddig küzdeni fog a terroristák ellen, amíg meg nem semmisíti őket. "Meggyőződésem, hogy keményen és következetesen folytatjuk a küzdelmet a terroristák ellen a teljes megsemmisítésükig” – szögezte le Putyin, aki 2014 első napján minden előzetes bejelentés nélkül már korán reggel Volgográdba érkezett, ahol a helyi és az országos közbiztonságról és a terrorellenes intézkedésekről tárgyalt vezető szövetségi és regionális illetőkkel. A tanácskozáson többek között részt vett Alekszandr Bortnyikov, az orosz szövetségi biztonsági hatóság elnöke, valamint Vlagyimir Kolokolcev belügyminiszter. A megbeszélés után Putyin virágot helyezett a hétfői támadás helyszínén és meglátogatta a terrortámadások életben maradt és kórházban ápolt áldozatait.
Tegyük hozzá mindehhez, hogy az orosz elnököt az új év küszöbén újabb külföldi elismerés illette. Ugyanis ezúttal a tekintélyes és egyben az egyik legrégibb brit lap, a The Times nevezte az orosz elnököt úgy, hogy Vlagyimir Putyin volt 2013-ban „Az Év embere a nemzetközi szintéren”. Az Itar-TASZSZ hírügynökség orosz nyelvű szolgálata a brit lap méltatását ismertetve kiemelte az orosz elnöknek a külpolitikában elért sikereit, többek között az Egyesült Államokkal történt megegyezéseit, ami lehetővé tette a hadműveletek elkerülését Szíriában és a vegyi fegyverek kivonását az arab országból, valamint jelentős orosz hitel nyújtását Ukrajnának, ami a két ország közötti kapcsolatok további megszilárdítását szolgálja. A The Times Putyinnak nyújtott elismerése időben szinte egybeesett annak a felmérésnek az eredményével, amelyet az orosz közvélemény-kutató intézet, a VTsIOM végzett tavaly decemberben. Az orosz válaszadók 44 százaléka vélekedett úgy, hogy Putyin a 2013-as év legjobb politikusa. Utána Szergej Soigu védelmi miniszter következett 8 százalékkal, majd Szergej Lavrov külügyminiszter 7 százalékkal.
Ám Vlagyimir Putyin számára nem lesz könnyű feladat, hogy az oroszországi belbiztonsági helyzetben is rendet teremtsen. Egy újabb, de a tavalyi év véginél akár kisebb terrorista akció is súlyosan árthat Oroszország gazdasági érdekeinek és hírnevének, aminek ápolása az orosz gazdaság számára a nehéznek ígérkező 2014-es évben sem lesz könnyű dolog. Már csak azért sem, mert Oroszország más pontjain is felmerülhetnek biztonsági jellegű gondok. Érdemes idézni a RIA Novosztyi 2013. december 20-i jelentését arról, hogy Kirill orosz patriárka becslése szerint ma már akár több tízezerre tehető az orosz fővárosban élő iszlám radikálisok száma. Az orosz-ortodox egyház feje a Moszkvában tartott vallási rendezvényen arra hivatkozott, hogy az orosz fővárosban egyre több a Közép-Ázsiából és Kaukázusból érkezett bevándorlók száma, akik közül sokan szélsőséges nézeteket vallanak. A patriárka úgy véli, a beáramlásuk annak a veszélyével fenyeget, hogy Moszkvában konfliktusok támadhatnak az etnikumok között.
Csak remélni lehet, ilyen konfliktusok sem Moszkvában, sem Oroszország más területein nem következnek be, és a szocsi téli olimpia pedig sikeresnek bizonyul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.