Mindez azért is fontos, mert a vizsgálat-sorozata a közszolgáltatást végző – egyúttal rezsicsökkentésre kötelezett – társaságokra terjed ki. Hamarosan sorra kerülnek az állami víziközmű társaságok, további hulladékkezelők és -lerakók, végül távhőcégek. Ahhoz – hangsúlyozta tegnapi tájékoztatóján Domokos László, az ÁSZ elnöke –, hogy tudjuk, reálisak-e a rezsidíjak, azokkal szembe megfelelő költségeket kell állítani. Ennek érdekében a társaságoknak teljesíteniük kell az ÁSZ-nak a vizsgálat után adott ajánlásait, s csak ezután deríthető ki, hogy a már jogilag szabályszerűen működő társaság gazdaságilag is korrekten tevékenykedik-e.” Éppen ezért Domokos László szerint a rezsicsökkentés nem politikai, hanem fenntarthatósági, gazdasági és bizalmi kérdés. Az optimális lakossági árakhoz nem a verseny, hanem a közpénzekkel való elszámolás vezet.
Több szolgáltatót mégis úgy utasított díjcsökkentésre a kormány, hogy korábbi árváltoztatásaik (jórészt emeléseik) előtt már megtörtént az említett ár-költség összevetés a Magyar Energia Hivatalnál. Költségeik (valamekkora arányban) reális voltát mutatja az is, hogy a rezsicsökkentés egészét sem nekik kellett elszenvedniük. Ha tehát mégis vannak tartalékaik, akkor a gazdálkodásuk tartalmát kellene vizsgálni – nem számolnak-e el túl sokat egy-egy tevékenységre –, vagy a költségeiket ellenőrző a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál (MEKH) kellene a hibát keresni.
Lapunk e felvetésére Domokos László közölte: az ÁSZ minden 50 százaléknál nagyobb állami tulajdonú társaságot vizsgálhat, ezen belül a pénzátadások megalapozottságát is. Először azonban az előírásszerű költség-elszámolásra kell a társaságokat rábírni, csak ezután elemezhető a tényleges gazdálkodásuk. Az ÁSZ ellenőrzése kiterjedhet a MEKH-re is. (És minden, állami támogatást igénybe vevő szervezetre.)
Az FKF-nél ma már valós vagyonpótlás folyik. A második a társaság önköltség-számításán volt, hiszen ezen múlik a vagyongazdálkodás, és a társaság árképzésének a megalapozottsága is.
Végül górcső alá került a tulajdonos és a menedzsment feladatainak elkülönülése, például az ellenőrzés és a megrendelés módja.
Az FKF-nél ma már valós vagyonpótlás folyik. A második a társaság önköltség-számításán volt, hiszen ezen múlik a vagyongazdálkodás, és a társaság árképzésének a megalapozottsága is.
Végül górcső alá került a tulajdonos és a menedzsment feladatainak elkülönülése, például az ellenőrzés és a megrendelés módja. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.