A flamand liberális Verhofstadt, Belgium korábbi miniszterelnöke a hamarosan záruló EP-ciklusban a liberálisok parlamenti frakcióvezetőjeként tevékenykedett. A csúcsjelöltségért folyó verseny közte és a finn Olli Rehn - az Európai Bizottság gazdasági-pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke - között már korábban eldőlt. Most szombaton az ALDE-kongresszus hivatalosan is ráütötte a pecsétet az alkura, ami arról szól, hogy Rehn tevékenyen segíti Verhofstadt kampányát, és cserébe őt is fontos pozícióba kívánják juttatni az európai liberálisok.
Az idei EP-választások előtt a nagy európai pártcsaládok sorra megnevezik csúcsjelöltjüket, azt a személyt, akit az EP-választások eredményének fényében a legfontosabb posztra kívánnak jelölni az általános uniós tisztújításon. A legértékesebbnek tekintett trófea az Európai Bizottság - az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézménye - elnöki posztja, amelyet jelenleg José Manuel Barroso portugál néppárti politikus tölt be, immár a második ötéves ciklusának végéhez közeledve.
Széles körben osztott vélekedés szerint az eddig a harmadik legnagyobb európai pártcsaládként számontartott liberálisok csak akkor lehetnek képesek megszerezni az európai bizottsági elnöki széket, ha valamilyen bonyolult pozícióalkut kötnek a náluk nagyobb két pártcsalád valamelyikével, az eddig az első számú tényezőnek számító néppártiakkal vagy a második legerősebb szociáldemokratákkal. Az idei EP-választások kimenetelét ma még nehéz lenne megjósolni. Az eddigi felmérések szerint a néppártiak valószínűleg valamelyest visszaesnek, a szociáldemokraták valamelyest erősödnek, az uniós intézmények befolyásának visszaszorításáért fellépő, "euroszkeptikus" pártok pedig valamelyest szintén izmosodnak majd - kérdés viszont, hogy milyen mértékben.
A szocialisták már megnevezték csúcsjelöltjüket, a német Martin Schulz, az Európai Parlamenti jelenlegi elnöke személyében. A néppártiak hivatalosan csak a március elején Dublinban tartandó kongresszusukon hozzák nyilvánosságra, ki lesz a csúcsjelöltjük, ám a Welt am Sonntag című vasárnapi német lap értesülése szerint ez a döntés a kulisszák mögött valójában már megszületett: eszerint Jean-Claude Juncker volt luxemburgi kormányfő a befutó a jobbközép pártcsaládban.
Eddig Michel Barnier francia politikusról is sokat beszéltek, mint lehetséges csúcsjelöltről. Szóba került még a szintén francia Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, illetve Enda Kenny ír kormányfő. Egyes vélekedések szerint Kennyt és Junckert akár az Európai Bizottság, akár a tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő testület, az Európai Tanács élére is jelölhetik a néppártiak. (Az utóbbi tisztséget most a belga kereszténydemokrata Herman Van Rompuy tölti be.) A Welt am Sonntag úgy tudja, hogy az európai bizottsági elnöki tisztségre Angela Merkel német kancellár Junckert támogatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.