Magyarország fellép a génmódosított (GMO) szója visszaszorításáért, a szójapiacon tapasztalható importfüggőség csökkentéért – jelentette ki Feldman Zsolt a közelmúltban Budapesten, egy, a GMO-mentes szójatermesztés lehetőségeivel foglalkozó szakmai tanácskozáson. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára erről az első országos szója fórumon beszélt. Feldman jelezte, hogy Magyarország részt vesz a fenti elvek mentén létrejött nemzetközi együttműködésben.
A Duna-térség országai elhatározták ugyanis – ezt rögzíti a Dunamenti szója nyilatkozat, amelyhez Magyarország az elsők között csatlakozott –, hogy a térségben csökkentik a gémmódosított szója felhasználását, és elkötelezettek a genetikailag nem módosított szójából és szójafehérjéből készült élelmiszerek iránt.
A GMO-mentesség, az inputanyagok lehetőleg minél nagyobb arányban a saját gazdaságban való megtermelése az egyik fő témája az ezekben a napokban zajló háromnapos budapesti Világfórum és Kiállítás a Családi Gazdaságokról című rendezvényen is, amelyen több mint száz ország képviselteti magát. A világfolyamatok pozitívabbá tételében kulcsszerepe van a családi gazdaságoknak, és ehhez a folyamathoz Magyarország aktívan kíván hozzájárulni – emelte ki Fazekas Sándor a családi gazdaságok világfórumának résztvevőit üdvözölve az esemény hivatalos megnyitóján szerdán, Budapesten. A vidékfejlesztési miniszter emlékeztetett: a családi gazdálkodás központi szerepet játszik a globális és helyi élelmezés-biztonság megteremtésében, valamint a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodásban. Ezért az ENSZ Közgyűlése e gazdálkodási forma kiemelt szerepét elismerve, 2014-et a Családi Gazdaságok Nemzetközi Évévé nyilvánította.
A világban, és így Európában is a legnagyobb mennyiségben és legszélesebb körben felhasznált fehérjealapú takarmánynövény a szója. A szójabab döntő részét Dél-Amerikában termesztik, az ottani szabályok azonban megengedik a genetikai eljárásokkal nemesített fajták alkalmazását. Egyes szakértők szerint a világban termesztett szója több mint 90 százaléka genetikailag módosított. A szója az egyik legnagyobb arányban felhasznált takarmány-összetevő Magyarországon is.
A GMO-szója kiváltását, és ezáltal az importfüggőség csökkentését régóta szorgalmazzák gazdaszervezetek az Európai Unióban is. Ennek érdekében szóba jöhetnek alternatív növények, valamint a korábban alkalmazott húsliszt és csontliszt kereszttakarmányozása is.
Cikkünk a Vidékfejlesztési Minisztériummal együttműködésben készült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.