BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Peking a luxus ellen - Csaknem kétszázezer embert ítéltek el korrupcióért

Látványos eredményeket ér el a pekingi vezetés a korrupció ellen tavaly indított hadjáratában. Nem csak politikusok, de üzletemberek is érintettek, sőt, a harc hatással van a kínai luxuspiacra is.

Több mint egy tonnányi készpénzt találtak egy kínai politikusnál. A korrupcióellenes nyomozást folytató hatóságok az energiaügyi minisztérium szénügyekért felelős helyettes vezetőjének, Wei Pengyuannak a lakásában tartottak házkutatást, és 3,6 milliárd forintnak megfelelő 100 millió jüant találtak nála. Legalábbis ennyire becsülik a pénzhalom értékét, mivel a lakásba 16 gépet szállítottak, hogy összeszámolják, pontosan mennyi is, ám ezek közül négy elromlott – írta a Caixin kínai hírportál.

Az eset egyáltalán nem egyedi: az egy évvel ezelőtt kinevezett új pekingi vezetés minden korábbinál nagyobb erőkkel látott neki a helyi és országos politikai minden szintjén burjánzó korrupció felszámolásának. Tavaly márciustól az év végéig több mint 180 ezer alsóbb vagy felső szintű vezetőt vontak felelősségre, több mint 99 százalékukat bűnösnek is találtak. Az energia területe ezen belül is kiemeltnek számít, annál is inkább, mivel Peking másik kiemelt célja az, hogy a környezetszennyezés miatt fuldokló országban igyekezzen valamennyire rendet tenni az ipari beruházások terén.

A másik fertőzött terület a közlekedés: tavaly Liu Cse-csün volt vasútügyi miniszter kapott felfüggesztett halálbüntetést, miután kiderült, 1986 és 2011 között helyi vezetőként, majd miniszterként 11 embert előléptetéshez, illetve építési és szállítási megbízásokhoz juttatott. Mindezekért cserébe 64,6 millió jüan (mintegy 2,3 milliárd forint) csúszópénz fogadott el. Más korrupciós botrányok is történtek a közlekedési tárcánál. Sőt, Liu testvére, Liu Cse-hsziang, Vuhan város vasúti irodájának volt a helyettes igazgatója, 2006-ban korrupciós ügyek miatt szintén felfüggesztett halálbüntetést kapott.

A korrupció azonban a legkülönbözőbb területeket érinti: vásárolnak szavazatokat, lefizetnek bírókat is. Bírók és bírósági alkalmazottak közül is több mint nyolcszázat buktattak le tavaly – csaknem másfélszer annyit, mint egy évvel korábban. A kínai legfelsőbb bíróság közleménye szerint a csúszópénzek összesített értéke 3,32 millió jüan (122 millió forint volt) esetükben. 2013-ben csaknem negyvenezer közhivatalnokot is felmentettek korrupció miatt, az ügyészség adatai szerint egyharmaduk esetében bűncselekmény gyanúja is felmerült.

A kínai hatóságok nem csak hivatalnokokat és politikusokat figyelnek: kínai és külföldi üzletemberek is egyre nagyobb számban kerülnek bíróság elé. A brit GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszeripari cég ellen a héten fejeződött be egy kiterjedt vizsgálat, amely azt állapította meg, hogy kiterjedt korrupciós hálózatot működtettek, több milliárd jüant fizettek ki kenőpénznek. A nyomozók szerint ezzel nagyjából ugyanennyi bevételre tettek szer, ennek ellenére megvádolták a cég kínai leányvállalatát 2009-től tavalyig vezető brit üzletembert, Mark Reillyt.

A kiterjedt nyomozások mellett a pekingi vezetés más módon is próbálkozik. Tavaly óta különböző módszerekkel igyekeznek takarékosságra bírni a vezetőket: a szerénység jegyében ötéves tilalmat rendeltek el hivatalok építésére, és betiltották például az extravagáns partikat, ajándékokat.

Ez komolyan hat a világ luxusiparára is. A statisztikák szerint a takarékossági kampányt legnagyobbrészt a luxus alkoholgyártók, a külföldi óra- és férfi ruházati cégek szenvedték meg. A svájci óraimport például több mint 14 százalékkal esett vissza tavaly.

Elvtársak a korrupció ellen

Sajátos módon küzd a korrupció ellen a Kínai Kommunista Párt kantoni vezetése. Betiltottak minden olyan elnevezést, amely kicsit is arra utalhat, hogy a főnökkel baráti kapcsolatban áll egy beosztott. „Maffiaszerű” elnevezésnek számít a főnök, a bátyám, és bármilyen szleng is. A feljebbvalót mostantól a hagyományos, a pártban is bevett „elvtárs” megszólítás illeti meg. Az elvtársozást 1965-ben írta elő a párt, a cél akkor az volt, hogy a párt különböző rangú tagjai közötti egyenlőséget erősítsék.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.