A konzervatív Figaro szerkesztőségi írása szerint a népszavazással Ukrajna átlépett egy olyan határt, ahonnan már nincs visszaút, és megvan a kockázata annak, hogy további térségek is követik a példát.
Az ország alkotmánya szerint törvénytelen, a nyugati hatalmak szerint pedig illegitimnek ítélt népszavazásokat nem lehet csak egyszerű bohózatnak nevezni, ahogy azt az ukrán kormány teszi - hangsúlyozta a lap, amely szerint a magas részvétel egyszerre volt válasz Moszkvának és Kijevnek is. Ez utóbbi, a rossz európai és amerikai tanácsokra hallgatva, semmit nem tett az orosz nyelvű lakosság aggodalmainak csillapítására - vélte a Le Figaro.
A baloldali Libération hazugságnak és olyan komédiának nevezte a népszavazásokat, amelyek célja, hogy "demokratikus látszatot adjanak a Vlagyimir Putyin emberei által szervezett és levezényelt hatalomátvételnek". A lap sajnálja, hogy az "európai vezetők továbbra is megelégednek korlátozott szankciókkal és lenyelik a durva manőverezéseket egy olyan országban, amely tévedett, amikor hitt az Európai Unió ígéreteiben és eszméiben".
A balliberális Le Monde című napilap úgy értesült, hogy Franciaország biztosan nem fogja felfüggeszteni a két Mistral típusú helikopterhordozó hadihajó leszállítását Oroszországnak. Az 1,2 milliárd eurós szerződés nem szerepel az Moszkva elleni esetleges újabb uniós szankciók listáján - írta a lap a francia elnöki hivatalra hivatkozva.
"Csapdába került" az ukrán kormány a keleti országrészekben rendezett önállósodási népszavazások után - írta hétfői elemzésében a Financial Times.
A londoni gazdasági napilapnak nyilatkozva ezt a kifejezést használta Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő, de Kijev az újság kommentátorai szerint is komoly dilemma elé került.
Ha az ukrán kormány nem tesz semmit - mondják -, akkor az oroszpárti szeparatisták fokozatosan átveszik az ellenőrzést az egész térség felett, ha azonban folytatja a fegyveres biztonsági műveleteket a régióban, akkor a lakosság éppen azon rétegét haragítja még jobban magára, amely felett meg akarja őrizni fennhatóságát. Mindemellett az ukrán hadműveletek ürügyet adhatnak Moszkvának a "békefenntartást" és "az orosz ajkú lakosság védelmét" célzó katonai beavatkozásra.
A Financial Times által idézett elemzők szerint ugyanakkor valószínűtlen, hogy Moszkva a Krímhez hasonlóan a kelet-ukrajnai térséget is annektálná, mivel egy ilyen lépés sem a térségben, sem Oroszországban nem lenne népszerű.
A népszavazás azonban mindenképpen Vlagyimir Putyin orosz elnök malmára hajtja a vizet, mivel még több muníciót ad a kezébe az Ukrajna "föderalizálását" célzó stratégiájához. E stratégiával Moszkva a kijevi kormány meggyengítését igyekszik elérni, és azt, hogy Ukrajna jelentős területei orosz befolyás alá kerüljenek - áll a Financial Times hétfői elemzésében.
Ukrajna szétdarabolódásának veszélyéről a lap azt írta, hogy a donyecki és a luhasznki terület máris "szürke zónává" kezd válni: jóllehet a nyugdíjakat, a fizetéseket és az adminisztratív funkciókat továbbra is Kijev biztosítja, a szeparatisták azonban "legázolták" a rendfenntartásért felelős helyi kormányszerveket, és valójában már ők irányítják az állami tevékenység jelentős részét.
A fő aggodalomforrás Kijevben és a nyugati fővárosokban egyaránt az, hogy főleg Donyeck elindul egy olyan kisállami lét felé, mint például a jórészt orosz ajkúak lakta Dnyeszteren túli terület, amely az 1990-es években szakadt el Moldovától, és azóta "a csempészet és a bűnözés szinonimájává vált" - áll a Financial Times hétfői írásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.