Láng István, aki árvíz idején az Országos Műszaki Irányító Törzs vezetője, a Duna tavalyi budapesti tetőzésének évfordulóján tartott sajtótájékoztatón elmondta: nemcsak szintjeiben, hanem hozamában is minden rekordot megdöntött a tavalyi árvíz. Mindenhol védekezni kellett, ehhez nagy összefogásra volt szükség. A főigazgató-helyettes kitért arra is, hogy "soha ilyen kényelmes körülmények között" nem védekeztek, ugyanis mindent megkaptak, amit kértek: katonát, gépjárművet, erőforrást.
Az elmúlt egy évben az ország folyószakaszait felülvizsgálták, és számos intézkedési tervet készítettek. Több önkormányzatnak segítettek új vízelhárítási terv kidolgozásában vagy a régi átdolgozásában. Az Európai Uniónak márciusban elküldték az ország árvízi kockázati és veszélytérképét is. Ezen bemutatják a legszükségesebb beavatkozásokat, és ehhez igazítják majd a fejlesztéseket, így a 2014-2020-as ciklusban is építenek tározókat.
A tavalyi árvíz óta kiderült az is, hogy az eddigi mértékadó árvízszinteket újra kell számolni. A Dunán már végeztek a szakemberek, s van, ahol az új érték egy méterrel meghaladta a régi árvízi mértéket. Láng István megjegyezte, hogy nem elsősorban a klímaváltozás, hanem a nagyvízi medrek kezeletlensége okozta az elmúlt évek árvizeit.
Az egyik legnagyobb eredménynek nevezte, hogy megszületett a nagyvízi mederkezelési jogszabály, ennek nyomán folyamatosan ellenőrzik a medrek állapotát, s gondoskodnak arról, hogy a víz le tudjon folyni. Az év végéig több mint 2800 kilométeres folyószakaszon 67 új nagyvízi mederkezelési tervet is elkészítenek. Átvilágították a védműveket is, feltárták a hibákat. Ezekre külön intézkedési terveket készítettek. A Tiszán már meg is kezdődtek a helyreállítási munkálatok.
Molnár Béla országos vízügyi főigazgató a sajtótájékoztatón azt mondta: a tavalyi árvíz során óriási munkát végeztek a vízügyi szervezetek és a médiumok is. Az OVF főigazgatója kiemelte: az ország közvéleménye hiteles és pontos tájékoztatást kapott az árvízi helyzetről.
Hozzátette: az időjárási körülmények kiszámíthatatlanok, de a vízügynél minden helyzetre fel vannak készülve.
Szalkai Tímea, a Duna Múzeum főigazgatója beszámolt arról, hogy múzeumuknak fontos feladata az árvizek tapasztalatainak feldolgozása. Ennek részeként az elmúlt 43 év jelentősebb árvizeiről készítettek egy 23 perces filmet. Ebben a tavalyival együtt kilenc árvíz eseményeit, szakmai újdonságait mutatják be, de mint megjegyezte: nem dokumentumfilm, hanem mind a szakmai, mind a laikus közönséget megcélozva főleg az érzelmekre hat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.