Ezekről az előrejelzésekről és alternatív jövőképekről egyeztettek kutatók, szakpolitikusok, civilszervezetek és önkormányzatok képviselői a Magyar Tudományos Akadémia által koordinált „Parliaments and Civil Society in Technology Assessment” (PACITA) elnevezésű program keretében.
Nemcsak Magyarországnak, hanem Európának is szembe kell néznie azzal, hogy lakossága az elkövetkezendő évtizedekben tovább idősödik.
Míg 2010-ben az Európai Unió teljes lakosságának 18 százaléka volt 65 év feletti, addig ez az arány 2030-ra előreláthatóan 25 százalékra nő. Az ezzel járó társadalmi szintű problémák megoldásában egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert az infokommunikációs technológiák. A Magyar Tudományos Akadémia által rendezett tanácskozáson az új technológiák szerepét és lehetőségeit tekintették át a résztvevők.
A 65 év feletti, egészségügyi szempontból rászoruló emberek számára egyre több olyan új technológiai megoldás válik elérhetővé, amely – például állandó orvosi távfelügyelet biztosításával vagy társas kapcsolataik aktívabbá tételével – időskorban is segíti az önálló életvitelt. Magyarországon jelenleg 1,7 millió 65 év feletti ember él.
Számuk a KSH Népességtudományi Kutatóintézet előreszámítása alapján 2020-ra várhatóan eléri a 2 millió főt, 2030-ra pedig a demográfiai becslések szerint Európa lakosságának negyede lesz idős ember.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.