Izményi Éva, az Ivóvízprogram Információs Központ projektkommunikációért felelős munkatársa az MTI-vel azt közölte: a hét Surján-völgyi község - Bőszénfa, Cserénfa, Gálosfa, Hajmás, Kaposgyarmat, Sántos, Szentbalázs - által létrehozott Surján-völgyi Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás azért pályázott az ivóvíz minőségének javítására, hogy csökkentsék a kutakból származó víz magas ammónium- és vastartalmát a települések otthonait ellátó négy vízmű mindegyikében, továbbá Sántoson a mangán-, Bőszénfán pedig az arzéntartalmat, amelyek meghaladják az európai uniós határértéket.
A központ közleménye szerint a társulás a 466 millió forintos beruházáshoz 403 millió forint európai uniós forrást nyert el. A fennmaradó csaknem 63 millió forintot az önerőalap-pályázat igénybevételével teremtik elő, így a lakosság számára semmilyen anyagi terhet nem jelent a korszerűsítés.
Az ivóvízminőség-javító program keretében Gálosfán új vízkezelési technológiát alakítanak ki és bővítik az épületet. Szentbalázson ugyancsak új vízkezelési technológia kiépítése, vasiszap-ülepítő kialakítása és a vízkezelő épület bővítése várható. Sántoson vasiszap-ülepítő, udvartéri medence és egy kezelőépület épül. Bőszénfán a jelenlegi konténeres kezelőépület helyett új épületet terveztek, emellett vasiszap-ülepítőt, udvartéri medencét és új, komplex vízkezelő berendezést alakítanak ki. Mindegyik vízműben felújítják a meglévő kutakat, Bőszénfán pedig új kutat is fúrnak.
A társulás a közbeszerzési eljárás során nyertesnek nyilvánított, a Wolfbau Team Építőipari és Kereskedelmi Kft. és a Vattenteknik Hungary Kft. alkotta WV 2014 - Surján Völgy Konzorciummal kötötte meg a kivitelezésre szóló szerződést.
A hét településen 2015 júniusától már a mai igényeknek megfelelő, korszerű berendezések szolgáltatják az Európai Unióban elfogadott határértékeknek megfelelő, egészséges ivóvizet a lakosságnak.
A közlemény kiadója a beruházás jelentőségét hangsúlyozva kiemelte: az ammónium közvetlenül nem mérgező, de a körülményektől függően nitritté, illetve nitráttá alakulhat, amely különösen a csecsemők szervezetére veszélyes. A vas nehezíti a víz felhasználását a sárgás színe és zavaros állaga miatt. Az arzén felhalmozódása a szervezetben előidézője lehet különféle daganatos betegségeknek, ezért mértékének csökkentése különösen fontos feladat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.