"A statisztikában alkalmazott egyik rutin megoldás a medián 60 százaléka alatti jövedelmet tekinti a szegénység határának. 2012-ben ez alatt a határ alatt élt a magyarok 17 százaléka, ami a legmagasabb a rendszerváltás óta”.
Az unió egyik fő stratégiai célja szegénység és társadalmi kirekesztettség csökkentése. Ennek mérésére kidolgoztak egy mutatót, amely a jövedelemszegénység mellett a társadalmi kirekesztettség két másik elemét is magában foglalja: a munkaszegénységet, illetve a súlyos anyagi deprivációt. A munkaszegénység azt mutatja, hogy egy háztartás munkaképes tagjai közül mennyien nem jutnak teljes vagy részmunkaidejű munkához. A súlyos anyagi depriváció azokat a háztartásokat jellemzi, ahol a jólét kilenc eleméből – mint például a személygépkocsi birtoklása, a megfelelő fűtés hiányzik) legalább négy hiányzik. Az adatok szerint 2012-ben a magyarok 19 százalékát jellemezte a munkaszegénység , 37 százalék pedig súlyosan deprivált anyagi helyzetű háztartásban élt.
"Mindezek alapján jövedelmi szegénynek a lakosság 17, fogyasztásában depriváltnak a lakosság 37 és a munkaerőpiacon nagyon kedvezőtlen helyzetben levőnek 18 százalékát tarthatjuk. Nyilvánvalóan a népesség azon 8 százalékát tekinthetjük a társadalomban legrosszabb helyzetben levőnek, akik mindhárom fenti csoportba beletartoznak” – mutat rá a kutató.
Az Eurostat a közelmúltban megjelentetett adati szerint egy év alatt100 ezerrel nőtt Magyarországon a szegénység, illetve a társadalmi kirekesztettségélők száma – derült ki az Eurostat legutóbbi kutatásából. A 2013-as adatok szerint – a statisztikák nem tartalmazzák az unió összes országának adatát – 3,3 millióan tartoznak ebbe a körbe, ez azt jelenti: a lakosság mintegy 33,5 százalékát fenyegeti a szegénység valamilyen formája. Hazánkban öt éve folyamatosan nő a társadalmi kirekesztettség kockázatának kitett emberek száma. Az adatok szerint a perifériára kerülők száma 2011-ben emelkedett először 3 millió fölé, é azóta tovább növekszik az érintettek köre. A legkisebb arányt a magyarországi válság kirobbanásának évében, 2008-ban regisztrálta az Eurostat, akkor 28,2 százalék volt a hazai szegények aránya.
A kutatás szerint a legnagyobb mértékben a közép-magyarországi régióban romlott a helyzet – ott 26,6 százalékos szegénységről számolnak be –miközben a Dunántúlon jelentősen kisebb a kirekesztettség kockázatának kitettek aránya – 21 százalék –, mint az ország középső térségében. A leginkább érintett térségekben – az alföldi és észak-magyarországi régiókban – viszont 39 százalék fölé emelkedett a szegények aránya.
Magyarország helyzete uniós összevetésben sem túl jó. A felmérések azt mutatják: hazánkhoz hasonló, bár kissé kedvezőtlenebb a helyzet Lettországban és Litvániában, míg 2012-ben Romániában a lakosság 41,7 százalékát, Bulgária lakosságának 49,3 százalékát fenyegette a teljes lecsúszás 2012-ben. Csehország és Szlovákia viszont javítani tudott, a cseh mutató 15, a szlovák pedig 20 százalék alá került. Az Európai Unió 28 tagállamának nagyjából negyede volt kitéve a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés kockázatának, ez azt jelenti, hogy romlott a helyzet 2011-hez képest. (A kontinensen egyedül Szicíliában mértek bőven 50 százalék feletti szegénységet.)
A politikai pártok egymást vádolják a helyzet elmélyülése miatt: a Fidesz szerint a szegénységet a Gyurcsány-Bajnai kormány mélyítette el a megszorításokkal, mivel az megnövelte a családok terheit. „A Gyurcsány-Bajnai-kormányok a családi adókedvezményt és a fizetések felét elvették, a rezsit megduplázták, a családokat devizacsapdába taszították, tízezreket ítéltek segélyen tengődésre, a gyermekétkeztetésre szánt összegeket nem fizették ki” – nyilatkozta a Fidesz.
Az MSZP az közölte, hogy nem kellett volna milliárdokat költeni a stadionokra, helyette inkább a szegénység és a gyermekéhezés felszámolása ellen kellett volna tennie a kormánynak. Komjáthi Imre, a szocialisták elnökségi tagja azt kérte a kormánytól, hogy „kezelje a szegénységet, adjon munkát, kenyeret és tisztességes béreket a magyar népnek”. Az Együtt-PM álláspontja szerint Magyarország hamarosan az unió legszegényebb állama lesz. A politikus kiemelte: újra bebizonyosodott, hogy „Orbán Viktor munkaalapú társadalma nem életképes”, mivel a teljes munkaidőben dolgozóknak már 5,4, a részmunkaidősöknek pedig több, mint 16 százalékát veszélyezteti a szegénység és a társadalmi kirekesztettség.
A Jobbik továbbra is az alapvető élelmiszerek és a gyermekneveléshez szükséges eszközök áfájának 5 százalékra csökkentését szorgalmazza, emellett a multinacionális cégek dolgozóinak bérét is felemeltetné.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.