David Cameron miniszterelnök az ausztrál parlamentben tartott pénteki felszólalásában vázolta London új terrorellenes törvényalkotási terveit. Kijelentette: a brit rendőrségnek joga lesz a határátkelő pontokon bevonni azoknak a kiutazóknak az útlevelét, akik a hatósági gyanú szerint dzsihádista fegyveres csoportokhoz akarnak csatlakozni.
Ugyanígy megakadályozható lesz azon brit állampolgárok hazatérése is, akik ilyen milíciákban harcoltak, "hacsak nem a brit kormány megszabta feltételek alapján kívánnak hazautazni".
Ez utóbbi kitétel azt jelenti, hogy a külföldi konfliktusövezetekből hazatérő brit állampolgárságú volt harcosokat csak akkor engedik vissza Nagy-Britanniába, ha feladják magukat a brit terrorellenes hatóságoknak, vállalva, hogy büntetőeljárás indulhat ellenük.
Cameron, aki a világ 19 legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdasága, valamint az Európai Unió alkotta G20-csoport hétvégi csúcstalálkozójára érkezett Ausztráliába, a canberrai parlamentben felszólalva kijelentette azt is, hogy az új törvény alapján nem szállhatnak le brit repülőtereken azoknak a légitársaságoknak a repülőgépei, amelyek nem veszik figyelembe a brit hatóságok által repülési tilalommal sújtott gyanúsítottak listáját vagy nem hajtják végre a brit kormány által megkövetelt biztonsági szűréseket.
A brit miniszterelnök már szeptember elején, a londoni parlamentben vázolta a készülő terrorellenes törvényi szigorítások egyes elemeit. Akkori felszólalása szerint útlevél "nem jár mindenkinek automatikusan", ám jelenleg a brit bűnüldöző hatóságoknak csak korlátozott lehetőségeik vannak arra, hogy a határátkelőknél feltartóztassák azokat, akikről terrorcselekmények elkövetésének szándékát gyanítják. Ezért a brit kormány olyan "konkrét és célzott" törvénymódosítást terjeszt elő, amely felruházza a hatóságokat az útlevelek helyszíni lefoglalásának jogával ilyen esetekre - mondta a brit kormányfő. A törvénymódosítások már januárban életbe léphetnek.
Az új szigorítási tervek bejelentésének előzményeként a brit kormány nemrégiben a második legmagasabb fokozatra emelte a terrorkészültségi szintet. Cameron az intézkedést annak idején azzal indokolta, hogy közvetlen fenyegetést jelent Nagy-Britannia nemzetbiztonságára az Iszlám Állam nevű szélsőséges milícia tevékenysége.
Az ötfokozatú brit készültségi rendszerben a korábbi "jelentős" helyett a "súlyos" kockázatra figyelmeztető riasztási szint lépett érvénybe. Ennek hivatalos meghatározása szerint "nagyon valószínű", hogy Nagy-Britanniát terrortámadás éri.
A készültségi listán ennél már csak egy magasabb riasztási fokozat van, a "kritikus", amelyet akkor rendelnek el, ha a brit kormány küszöbönálló merénylet terveiről kap konkrét értesüléseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.