Kelet-Berlin sárgás éjszakai fényeit és a nyugati városrész fehérebb megvilágítását mutatja az a kép, amelyet tavaly Chris Hadfield kanadai asztronauta mutatott a világnak. Az ikonikussá vált fotó jól mutatta: több mint húsz évvel a berlini fal leomlása és a német újraegyesítés után is jól látható különbségek vannak a két oldal között – Keleten az energiafaló gázvilágítás dívik máig, Nyugaton ezeket jórész lecserélték már olcsóbb fényforrásokra.
Pedig 1989. november 9-én, a berlini határátkelők megnyitása napján, amely végül a Nyugat-Berlint az NDK-tól elzáró fal ledöntésének a napja is lett, még úgy tűnhetett, a két országrész közötti különbségeket az újraegyesítés feloldja majd. Willy Brandt korábbi kancelláris is optimistán látta a helyzetet a faldöntés utáni napon: „Most, ami összetartozik, együtt fejlődik tovább” – mondta a politikus, aki Nyugat-Berlin polgármestere volt a Fal felhúzásának idején, 1961-ben. Brandt két évvel az 1990-es újraegyesítés után meghalt, így legfeljebb a komoly fejlesztési program elejét – ennek részeként a valutauniót, a Szovjetuniónak fizetett 55 milliárd márkás jóvátételt – láthatta, a hosszú távú hatásokat nem.
Márpedig nem csak az utcai fények mutatják a két országrész között máig élő különbségeket. Amíg 1991-ben az NDK egy főre jutó GDP-je mindössze harmada volt a nyugat-németnek, 2013-ban is csak a 67 százalékát tette ki. A termelékenység csak a nyugati 76 százalékát éri el, pedig a fizetések is jóval alacsonyabbak. Amíg egy átlagos bajor számára az éves elkölthető jövedelem 30–32,5 ezer euró között van, Keleten élő honfitársai ennek alig több mint a felével, 17,8 ezer euróval gazdálkodhatnak.
Amíg nyugaton a munkaképes korúak 5,9 százalékának nincs munkája, a keleti területeken a munkanélküliség 9,7 százalékos – azért nem több, mivel az állástalan fiatalok mind Nyugatra vándorolnak. Ez meglátszik a születések számában is, igaz, szemben az újraegyesítést követő évekkel, amikor az átlagos gyermekszám jócskán egy alá került – szemben a nyugat-német 1,4-gyel), mára kicsit már meg is haladja a nyugati tartományok átlagát.
Az átlagéletkor is jóval magasabb Keleten: Szászország és Thüringia jó részén meghaladja a 48 évet, szemben a déli Baden-Württenberg vagy Bajorország negyven év körüli átlagával.
Mindezt úgy, hogy az oktatás nem feltétlenül rosszabb a keleti részeken: a drezdai, a jénai egyetemről, vagy Merkel alma materéből, Lipcséből jól képzett műszaki szakemberek kerülnek ki – ám ők sem feltétlenül otthon, hanem inkább Nyugatabbra keresik a boldogulást. Az üdítő kivétel az Economist szerint Jéna, ahová a háború után a nyugati zónába költöztetett Zeiss újra egyesülni tudott a kettéválasztott ország keleti részén a negyven év alatt működő Jenoptikkal. A Carl Zeiss világhírű lencse- és lézergyártó pedig vonzza a területen működő cégeket, például a Nasa számára is szállító Asphericont. Ezek a cégek viszont azzal küzdenek, hogy nem találnak megfelelően képzett, fiatal munkaerőt – hiszen azok elmentek Nyugatra munkát keresni.
Pedig a volt NDK fejlesztésére eltérő becslések alapján 1,5–2,5 ezer milliárd eurót költött már a berlini vezetés. A Solidaritätszuschlag néven emlegetett, 1991-ben bevezetett adónemből a 2019-ben kifutó program óriási infraskturális beruházásokat finanszíroztak. Igaz, nagyon rossz helyzetből kellett kihúzni a németeket: a német ipar fejlesztése terén a volt NDK-t nem segítette a nyugatihoz hasonló Marshall-segély, így a keleti vezetés a II. világháború végén lerombolt, széthordott gyárak újraélesztése helyett sok helyen inkább az olcsóbb mezőgazdasági termelést preferálta. Ennek nyoma máig nem tűnt el: a nagy agrárterületek még mindig jellemzik a keleti tartományokat.
Az elkülönülés számtalan területen érhető utol: sokat emlegetik azt a példát, hogy a Bundesliga első osztályába egyetlen kelet-német csapat se tud bekerülni, a DAX indexben, vagyis Németország legnagyobb tőzsdén jegyzett cégei között sincs egyetlen keleti sem. Angela Merkel személye a legjobb példa az újraegyesítésre, hiszen a Kelet-Németországban felnőtt és tanult politikus lassan tíz éve áll hazája élén. A kancellár azonban kivételes példa, a kelet-németek a szövetségi vezetésben még mindig háttérbe szorulnak a Nyugat mögött.
Hogy sikertörténet-e az újraegyesítés? Egy nemrég készült felmérés azt mutatja, ezzel kapcsolatban sincs egyetértés a keleti és a nyugati tartományok között. Míg az előbbiekben élők háromnegyede látja úgy, hogy sikeres volt az integráció, Nyugaton csak a megkérdezettek fele ért egyet ezzel.
A berlini fal ledöntésének évfordulója, november 9. nemcsak az öröm napja, hanem a német történelemből fakadó felelősség napja is – emelte ki a német kancellár vasárnap Berlinben a fal történetével és emlékezetével foglalkozó központi emlékhely (Gedenkstätte Berliner Mauer) új állandó kiállítását megnyitó beszédében. Angela Merkel hangsúlyozta, hogy nincs még egy olyan nap, amelyben annyira összesűrűsödik a huszadik századi német történelem, mint november 9.
A berlini fal „az állami önkény betonba öntött jelképe”, a rabságában élő emberek azonban vissza akarták hódítani szabadságukat, ezért szembeszálltak az önkénnyel és ledöntötték a falat. Győzelmükben nagy szerepe volt a kelet-közép-európai mozgalmaknak és változásoknak, a csehszlovákiai Charta 77-től kezdve a magyar-osztrák határon húzódó vasfüggöny 1989-ben történt lebontásáig - emelte ki Angela Merkel, külön köszöntve az évfordulós ünnepség három vendégét, Lech Walesa volt lengyel államfőt, Németh Miklós volt magyar kormányfőt és Mihail Gorbacsov volt szovjet elnököt.
Este a Brandenburgi kapunál népünnepélyt tartanak Bátorság a szabadsághoz címmel. Az ünnepség csúcspontjaként felengedik a magasba a fal belvárosi nyomvonalán elhelyezett 6888 fehéren világító léggömböt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.