Az államfő Twitter mikroblogjában közzétett üzenetében hangsúlyozta: mihamarabb újra tárgyalóasztalhoz kell ülniük a fehérorosz főbárosban Kijev, a kelet-ukrajnai szakadárok, Moszkva és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselőinek, hogy a tűzszünet kedden életbe léphessen a Donyec-medencében.
Porosenko múlt csütörtökön jelentette be, hogy tűzszünetben egyezett meg Kijev a szakadárokkal. A fegyvernyugvásnak közlése szerint kedden kell életbe lépnie, majd a feleknek meg kell kezdenie a nehézfegyverek visszavonását a "frontvonalról". A szakadárok részéről Andrej Purgin, az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság első miniszterelnök-helyettese megerősítette a megállapodás tényét, Igor Plotnyickij, a luhanszki szakadárok vezetője viszont csupán "szóbeli" egyezségnek nevezte azt, kiemelve, hogy nem írtak alá erről semmilyen dokumentumot Kijevvel.
Korábban már a szeptember 5-i minszki találkozón megállapodtak a fegyverszünetben a szemben álló felek, ám az azóta sem valósult meg. A szeptember 20-i újabb minszki tárgyaláson pedig arról egyeztek meg, hogy úgynevezett ütközőzónát hoznak létre a "frontvonal mentén" harminc kilométer széles sávban, ahonnan kivonják a nehézfegyvereket. Az övezetet azonban máig még ki sem jelölték, így a fegyverzetkivonás sem történt meg.
A múlt hét végén Porosenko Harkiv megyében tett látogatásakor azt mondta, hogy a minszki tárgyalások újabb fordulóját kedden tervezik megtartani a fehérorosz fővárosban. Denisz Pusilin, a Donyeck megyei szakadárok egyik vezetője - aki a korábbi tárgyalásokon képviselte a szeparatistákat - hétfőn az orosz sajtóval közölte, hogy a héten megtartják az újabb minszki tárgyalási fordulót, amint Kijevvel megegyeznek annak napirendjében. A szakadárok a tűzszünet mellett tárgyalni akarnak a fogolycserék felújításáról, amelyeket korábban ők függesztettek fel.
Továbbá a találkozó napirendjére kívánják tűzni a Donyec-medence Kijev általi "gazdasági blokádjának" fokozatos feloldását, valamint az egyes kelet-ukrajnai közigazgatási egységeknek nyújtandó különleges jogállásról és az amnesztiáról szóló, az ukrán parlament által elfogadott törvényjavaslatokat. A szélesebb önigazgatási jogokat nyújtó törvényt a szeparatisták egyébként eddig elutasították, mondván, hogy az általuk önhatalmúlag kikiáltott "népköztársaságok" független államok, és nem egyeznek bele abba, hogy azokban helyhatósági választásokat rendezzenek. Ezt szabta ugyanis Kijev feltételül a különleges státus nyújtásáért. A szakadárok november 2-án tartották meg saját parlamenti és elnökválasztásukat, amelyet nemcsak Kijev, de egyetlen állam sem ismert el, Oroszország sem.
A szeparatista választás után Kijev felfüggesztette a szakadárok ellenőrzése alatti területek állami költségvetési támogatását, beleértve a nyugdíjak és szociális ellátások folyósítását, amit a szeparatisták a térség "gazdasági blokádjának" minősítettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.