Megcsúsztak a hét nagyágyújának vitájával. Ma este megtartják az összevont általános és részletes vitát a brókerbotrányok törvényéről - a tervezet hivatalos neve szerint a brókerbotrányok áldozatainak kártérítését szolgáló vagyon biztonságba helyezéséről szól. A törvényt azonban olyan rohamtempóban próbálják összerakni, hogy a törvényalkotási bizottság nem végzett időre vele. Jó háromnegyedóra szünetet kellett elrendelni, ugyanis nem tudták addig befejezni a bizottsági tárgyalást, amíg az előző napirendi pont befejeződött.
Tuzson Bence (Fidesz) azzal kezdte a tervezet bemutatását: a brókercégeket eddig liberális módon ellenőrizték, ezen akar a kormánypárt változtatni, ahogy már korábban is nagy változtatásokat indítottak el. (Ezen a ponton szaladt ki a képviselő száján a nap legdurvább nyelvbotlása: "elindítottuk a devizahitelesek kivezetését Magyarországról.") Az ellenőrzések úgy szemléletben történnek meg ezután - mondta. A teljes szektoron végig akarnak menni, végignézve, hogy hol voltak visszaélések. A mostani egy eljárásjogi javaslat - azt teszi lehetővé, hogy visszamenőlegesen is be lehessen vonni vagyonokat a kártérítési körbe. Minden cég vagyonát zár alá helyeznék, amely kapcsolódhatott a brókerbotrányhoz, és minden személyét, aki részt vett a bűncselekményben.
Répássy Róbert államtitkár azt tette ehhez hozzá: a teljes magánvagyonokat bevonhatják a kártalanításba. A büntetőjogi felelősség megállapítása természetesen a bíróságok feladata - emlékeztetett.
Vécsey László a törvényalkotási bizottság nevében arról beszélt: javaslatuk egyértelműen meghatározza azt a bűncselekményi kört, amelyre érvényes lehet a vagyonzárolás.
Tóth Bertalan, az MSZP vezérszónoka azzal kezdte: a szocialista párt meg fogja szavazni ezt a javaslatot. Ettől függetlenül azonban abban nem hisznek, hogy a kisbefektetők számára ez jelentené a megoldást. A javaslat ugyanis arról nem rendelkezik, hogy a zárolt összeg hogyan kerülne a károsultakhoz. Nincs válasz arra sem, hogy ha a miniszterelnök tudott arról, hogy baj van, míg a kisbefektetők nem, akkor mi a teendő. Vejkey Imre, a KDNP első felszólalója szerint a Buda-Cash ügyfeleinek kártérítése rendben halad, a Quaestornál viszont még nem kezdődött el a kártérítés. A jobbikos Volner János azt mondta: minden törvény annyit ér, amennyit betartatnak belőle. A független Szelényi Zsuzsanna is azt állította: a javaslat egy elterelő hadművelet, egy blöff, a Btk. mostani formájában is lehetővé teszi, hogy meglépjék, amit a kormány ezzel a törvénnyel szeretne. Az MSZP-s Szakács Lászlót az ügyben a legjobban az zavarta, mintha mindenki sajtónyilatkozatokat tenne a vitában, a megoldás helyett a bűnöst keresik. Schiffer András (LMP) pedig azzal nyitott: nem kéne ötleteket adni a Fidesznek, hátha jövő héten beadnak egy törvényt a Nemzeti Brókerházról.
Orbán válaszolt az azonnali kérdésekre
Igen vagy nem? Ezzel a sokatmondó címmel tett fel a jobbikos Mirkóczki Ádám Orbánnak. A képviselő azt kérdezte a kormányfőtől: készített-e jelentéseket a sorkatonasága alatt. Orbán visszautasította még a kérdést is - mint mondta, soha nem tett egyetlen magyar állampolgár ellen sem, de még a kérdés feltevését is nevetségesnek tartja.
Schiffer András LMP-frakcióvezető a két évvel ezelőtti szavaival szembesítette Orbánt: akkor azt mondta a Közgép szerepét firtató kérdésekre, hogy oligarchák nincsenek, csak nemzeti nagytőkések. Orbán Viktor válaszának semmi köze nem volt a kérdéshez: mint mondta, 2010-től Magyarországon nem kormányzott sem az USA, sem az IMF, sem Moszkva, sem Gyurcsány Ferenc, sem Bajnai Gordon. Schiffer viszontválaszára már azt is mondta Orbán: "a mi kormányzásunk idején személyes vonatkozások a kormányzati munkában nem voltak, nem lehetnek, nem lesznek és nincsenek".
A Buda-Cash betéteseinek 96,5 százalékát kártalanították 30 millió forint erejéig - mondta Orbán a jobbikos Hegedűs Lórántné kérdésére. Ami a Quaestor-ügyet illeti, egy vagyonalapból kártalanítanák azt a mintegy 9500 embert, akit a Beva nem tudna.
Tizenkét nap telt el a miniszterelnöki utasítás és aközött, hogy a KKM kivette a pénzt a Quaestorból, mi történt ez idő alatt? Ezt kérdezte az MSZP-s Tóth Bertalan Orbántól. Megkérdezte azt is: tudta-e, hogy minisztériumoknak volt pénze a Quaestornál? A miniszterelnök azt felelte: csütörtökig elkészül az a vizsgálat, amely felderíti, milyen állami vagy önkormányzati pénzeket tartottak brókercégeknél. "Volt egy Hajdú-Bét-ügy. Senkit nem vittek el, senki egy fillér kártalanítást nem kapott" - tette hozzá.
Elrendeltünk egy Kehi-vizsgálatot, ez lezárult - válaszolta Orbán Viktor az MSZP-s Harangozó Gábornak. A szocialista képviselő a hortobágyi földpályázatokról tett fel azonnali kérdést, szerinte a pályázatok legalább negyedében csalás van, a kormányfő pedig nem intézkedett. Orbán azt válaszolta: a vizsgálatot már elrendelte, az intézkedések még folyamatban vannak. "Korábban az önök által kivételezett zöldbárók bérelhették az állami földeket, mi ezt megváltoztattuk" - mondta Orbán.
A brókerbotrány a középpontban
Összeérnek a szálak, ezért nem történt eddig elszámoltatás - ezzel kezdte a jobbikos Volner János a hét első napirend előtti felszólalását a parlamentben. A mai ülés fő témája egyértelműen a brókerbotrány: este vitáznak az ehhez kapcsolódó törvényjavaslatról, de már órákkal korábban is ez a legfontosabb ügy. Ahhoz, hogy a házszabálytól eltérve már holnap szavazhassanak a törvényről, négyötödös többségre volt szükség: végül 170 igen szavazat és 7 nem érkezett.
Volner persze még Quaestor-koalícióról beszélt, a neki válaszoló L. Simon László államtitkár már visszautasította, hogy a kormány tőzsdézett volna az állam pénzével. Azt is tagadta, hogy milliárdokat mentett volna ki a kormány bennfentes információkat ismerve - majd elmondta, hogy Orbán Viktor adta ki az utasítást, hogy a minisztériumok vegyék ki a pénzüket a brókercégektől.
Az LMP-s Szél Bernadett is a brókerbotrányról beszélt napirend előtt: ő a kisbefektetők kártalanítását választotta fő témájának. Szerinte el kell számoltatni Orbán Viktort, a "sáros kormánytagokat" és a Quaestor vezetőit is, akik miatt a kisbefektetők nem maradhattak a pénzüknél. A neki válaszoló Tállai András szerint "Orbán Viktor nem az esküjét szegte meg, hanem az esküje szerint járt el, amikor megvédte a közpénzt". Könnyű azt kiabálni, hogy mindenkinek mindent fizessenek ki - folytata az államtitkár.
Harrach Péter ezek után a gyűlöletről tartott egy napirend előttit. A KDNP-s képviselő arról beszélt, hogy "kivirágzott a gyűlölet kultúrája", "hazugságok és alaptalan gyanúsítgatások mérgezik a közéletet", a médiában és az interneten megjelent a gyűlölet és az alpári stílus, amelyben "élen jár a politikai bulvár és az internet", pedig a pártoknak és holdudvaruknak a magatartását a nemzeti érdek és a másik fél tisztelete kéne, hogy meghatározza. Ezúttal Harrach volt az a kormánypártokból, aki odaszúrt egyet Simicska Lajosnak - ő csak "nagyvállalkozóként" beszélt róla, amikor az alpáriságot emlegette.
A Fidesz hazugságcumanit rendez, amióta a brókerbotrány rájukomlott - ezzel indított az MSZP-s Lukács Zoltán. Szijjártó Péter "normál postás vagy pénzes postás volt" Tarsoly Csaba és Orbán közt - kérdezte. Bejelentette: az MSZP ma kikéri a levelet, amit Tarsoly Orbánnak küldött, valamint a szóban forgó kormányülés hangfelvételét. Magyar Levente államtitkár azt mondta erre: semmiféle levelet a külügyminiszter nem kapott Tarsoly Csabától erre vonatkozóan. A KKM semmiféle közpénzt nem forgatott a Quaestorban - tette hozzá, majd a pénz kivételéről elmagyarázta, hogy "erkölcsileg is rendben van a dolog, mivel közvagyonról van szó". Csak azért március 1-jén döntöttek arról, hogy visszaveszik a Quaestorból az állampapírokat, mert addig Japánban voltak a minisztérium vezetői - mondta.
A szocialista kormányok idején már régen zajlottak a csalások, és mégsem sikerült egyre sem fényt deríteniük - mondta Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője szerint az MSZP a felelős, most pedig a kártalanítás zajlik.
Jobban állunk, mint 2010-ben?
A mai ülésnapot kétórás interpellációs blokkal nyitották, majd további egy órán át az azonnali kérdések következtek. A brókerbotrány itt is központi téma volt: az LMP-s Sallai R. Benedek arról interpellált, hogy menesztik-e Szijjártó Pétert, Magyar Levente pedig válaszában újra elmondta, hogy nem történt semmi törvénytelen vagy erkölcstelen. A fideszes Bánki Erik a Buda-Cash ügyéről tett fel öninterpellációt - nem meglepő módon arról volt szó, hogy a felelősök saját vagyonukkal is elszámoltathatóak lesznek. Szóba került a földadó is - Fazekas Sándor elmagyarázta Sallai R. Benedek kérdésére, hogy valójában miért nem okoz ez problémákat. Polt Pétert is megkérdezte arról az MSZP-s Bárándy Gergely, hogy miért nem hallgatták ki korábban Tarsoly Csabát, a legfőbb ügyész azt válaszolta: "aki potenciális gyanúsított, az nem hallgatható ki előzőleg tanúként, ez minden emberi jognak ellentmond".
Az interpellációk kommunikációs bravúrját pedig a fideszes Mengyi Roland hozta el, amikor azt fejtegette, hogy a hitelminősítők szerint jobban áll Magyarország, köszönhetően a kormány 2010-ben elindult gazdaságfejlesztő politikájának - miközben valójában minden hitelminősítőnél rosszabbul állunk, mint 2010-ben.
Ezután átfutnak gyorsan két ellenzéki javaslatot: a három ellenzéki párt közösen a NAV hiányosságait vizsgálná az áfacsalások kapcsán, a Jobbik pedig az idősek otthoni gondozásáról szeretne törvényt. Valószínűleg egyik sem kerül napirendre, de az ellenzékieknek ilyenkor megvan a joguk, hogy egy rövid vitát kérjenek a tárgysorozatba vételről. ("Szerintem Schiffer András is tudja, hogy igazunk van, csak heccből tesz javaslatokat olyan vizsgálóbizottságok felállítására, amelyeket a törvény szerint nem lehet felállítani" - indokolta a fideszes Vas Imre, miért fogják leszavazni a javaslatot.)
Az estét a brókertörvénnyel kezdték, majd azzal a törvényjavaslattal folytatták, amely a 2017-es budapesti vizes vb előkészületeit gyorsítaná fel. Ezután bizottsági módosító javaslatok vitájával folytatták a munkát. Szóba került a környezetvédelmi termékdíj, az állatvédelmi törvény, a múzeumi törvény kisebb módosítása, valamint a következő tíz évre szóló országos fogyatékosságügyi program, az utasadat-információs rendszerhez kapcsolódó törvénymódosítások, valamint a földgázellátásról szóló törvény átírása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.