Frank-Walter Steinmeier azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy egy héttel korábban a Szász-Anhalt tartománybeli Tröglitzben ismeretlenek felgyújtottak egy menedékkérők befogadására előkészített lakóépületet, ahol 40 embert akartak elszállásolni. Előzőleg a település ingyen, társadalmi munkában dolgozó polgármestere családja védelme érdekében lemondott, mert a szélsőjobboldali Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) fáklyás tüntetést szervezett otthona elé a menedékkérők támogatása miatt.
A gyújtogatás után pedig rendőri védelem alá kellett helyezni a járási közigazgatási hivatal menekültügyi ellátásért felelős vezetőjét, akit ismeretlenek lefejezéssel fenyegettek meg.
"Szégyenletes, ami Tröglitzben történt" - mondta Frank-Walter Steinmeier a Welt am Sonntagnak, hangsúlyozva, hogy a nemzetközi partnerek "nagy aggodalommal szemlélik, ha Németországban lángba borulnak menekültszállások, és figyelemmel kísérik, hogy miként reagál a társadalom".
A lap szerint a tröglitzi eset megváltoztatta a menekültügyről szóló diskurzust. A volt NDK területén fekvő faluban történtek után már nyilvánosan megfogalmazódik a kérdés, hogy biztonságban vannak-e a menedékkérők Németországban. Szakpolitikusok pedig fenyegetésekről számolnak be. "Szinte naponta kapok gyűlölködő e-maileket", és levelek is érkeznek, amelyekben az áll, hogy "fel kell akasztani téged az első fára" - mondta Aydan Özoguz, a szövetségi kormány bevándorlási, menekültügyi és társadalmi integrációért felelős államminisztere.
A menedékkérőket befogadó állomások, közösségi szállások, menedékkérőknek otthont biztosító lakások elleni támadások száma 2012 és 2014 között nagyjából meghatszorozódott, évi 24-ről 150-re emelkedett, és Tröglitz óta az idegenek, menedékkérők elleni gyűlölet az egyik vezető belpolitikai téma.
Ugyanakkor egy másik lap, a Bild am Sonntag megbízásából készített reprezentatív felmérés szerint a német lakosság túlnyomó többsége nem elutasító a menedékkérőkkel, és a keleti tartományokban, a volt NDK területén az országos átlagot meghaladó mértékű a segítőkészség. A kutatás alapján a németek 76 százaléka nem tartaná bajnak, ha otthona közelében elszállásolnának menedékkérőket. A keleti tartományokban 84 százalék vélekedik így. A németek 26 százaléka pedig akár a saját otthonába is befogadna menedékkérőket. Keleten a lakosság 33 százaléka lenne hajlandó erre.
A relatív többség, 45 százalék úgy véli, Németországnak továbbra is éppen annyi menedékkérőt kell befogadnia, mint eddig, és 21 százalék szerint még a jelenleginél is több menedékkérőt kell befogadni - mutatta ki az Emnid közvélemény-kutató intézet felmérése.
Németországban tavaly 60 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbi 127 ezerről 203 ezerre emelkedett a menedékjogi kérelmek száma. Ennél többen csak a kilencvenes évek elején, a balkáni háborúk idején kértek menedékjogot az országban. Az idén tovább emelkedhet a menekülthullám, a bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) előrejelzése szerint az év végéig 300 ezer menedékjog iránti kérelmet regisztrálnak.
A január-márciusi időszakban 85 394 menedékjog iránti kérelmet regisztráltak, ami 125,8 százalékos emelkedés a tavalyi első negyedévben regisztrált 37 820-hoz képest. A legtöbben a szíriai és iraki polgárháború elől, vagy a Balkán számos országában jellemző szegénység elől menekülnek Németországba. A BAMF adatai szerint a származási országok sorában az első Koszovó (23 137 menedékkérő az első három hónapban), a második Szíria (15 444 fő), a harmadik Szerbia (9074 ember), a negyedik Albánia (6486 fő), és az ötödik Irak (3481 menedékkérő).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.