Sobotka ezzel az Európai Bizottság szerdai ülésére reagált, amelyen a testület javaslatcsomagot terjesztett elő a migrációs hullám kezelésére. A szerdai döntés szerint a brüsszeli bizottság május végéig a tagországok közötti átmeneti jellegű elosztási mechanizmusra tesz majd javaslatot, amely az unión belül egyértelműen nemzetközi védelemre szoruló személyekre vonatkozik majd.
"A kötelező befogadási kvótákat elutasítjuk" - szögezte le a miniszterelnök. Sobotka szerint Csehország készen áll arra, hogy több pénzt különítsen el a menekülteknek szánt segítségre. Ezt azonban elsősorban azokban az országokban kellene értelmesen felhasználni, ahonnan az Európába özönlő menekültek származnak. Prága a segítséget önkéntes alapon, lehetőségei szerint kívánja megadni a menekülteknek.
"Az Európai Unió tagállamainak kormányai tudják a legjobban, milyen náluk a helyzet" - mutatott rá a cseh kormányfő. Sobotka már kedden a cseh-szlovák közös kormányülés után a dél-morvaországi Valticében kifejezte meggyőződését, hogy minden ország önmaga tudja a legjobban eldönteni, hogy a szolidaritás jegyében milyen intézkedéseket tud megvalósítani. "Ezt semmiféle kvóták nem helyettesíthetik. Nem értünk egyet a kvóták bevezetésével" - húzta alá kedden Sobotka.
Csehország ezt az álláspontot fogja képviselni az Európai Tanácsban is. "Védeni akarjuk országunk érdekeit és a józan ész elveit is" - hangsúlyozta a kormányfő. Megjegyezte: Csehország nem célországa a bevándorlóknak, és a schengeni térségen belül nem tudja megakadályozni, hogy a menekültek bármikor más országba menjenek át. "A kvóták rendszere ezért megvalósíthatatlan és hosszabb távon tarthatatlan" - vélekedett a politikus.
Milan Chovanec belügyminiszter a sajtóértekezleten elmondta: az Európai Bizottság háttéranyagai alapján az elosztásra tervezett 20 ezer menekültből Csehországra 2,63 százalék, azaz 525 menekült befogadása jutna. "Az 500 menekültet Csehország biztosan el tudja helyezni" - jelentette ki Chovanec. "Meg fogjuk azonban kérdezni, mi lesz a továbbiakban, és milyen feltételek mellett kellene őket befogadnunk" - tette hozzá a miniszter. Szerinte a kormány azt is tudni akarja, miért kellene Csehországnak több menekültet befogadnia, mint például Svédországnak.
A nyilvánosságra hozott adatok szerint Csehország tavaly 765 személynek nyújtott politikai menedéket, legtöbbjük Ukrajnából, Szíriából és Kubából származott. Szlovákiában tavaly 175 külföldi kapott menedéket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.