Az ENSZ emberi jogi főbiztosa arra szólította fel tegnap az európai államokat, hogy fogadjanak be több menekültet és tegyenek többet a migránsokkal szembeni előítéletek és a hátrányos megkülönböztetés ellen. Zeid Raad al-Husszein Genfben, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt azt mondta: „lesújtja és szégyennel tölti el a bevándorlók gyakori démonizálása, amely számos olyan országban megfigyelhető, amelyek lakosai békében, jólétben és gondtalanságban élnek.”
Al-Husszein szerint az európai országoknak meg kellene nyitniuk a határaikat a menekültek előtt, ahelyett, hogy teherként vagy bűnözőkként kezelnék őket. Úgy fogalmazott: „sokkal bátrabb lépésekre” lenne szükség annak a tudatosításához, hogy az uniónak a képzettségi szintjüktől függetlenül több bevándorlóra van szüksége.
„Munkavállalókként, fogyasztókként és adófizetőkként hozzájárulnak minden társadalom gazdasági növekedéséhez, mint ahogyan azt számos tanulmányban kimutatták” – mondta a főbiztos, aki szerint „ebben a teremben kevesen mondhatják el azt magukról, hogy ők vagy az elődjeik nem profitáltak a bevándorlásból”.
„Az Európai Uniónak meg vannak a lehetőségei arra, hogy néhány év alatt összesen egymillió, Szíriából és máshonnan érkezőnek nyújtson menedéket” – mondta a tisztségviselő, hozzátéve, hogy ez még mindig csak a lakosság 0,2 százalékát jelentené, miközben például Libanonban a menekültek teszik ki a lakosság 26 százalékát. „A migránsok emberek, ugyanolyan emberi jogokkal, mint ami itt nekünk van, s attól függetlenül, hogy rendelkeznek-e vízummal vagy sem”- mondta
„Ők nem bűnözők” – jelentette ki al-Husszein, aki helyeselte az Európai Unió kutatási és mentési tevékenységének a kiterjesztését, mert – mint mondta – „a Földközi-tengeren életüket vesztő bevándorlók száma mélységes aggodalomra ad okot.” A főbiztos ugyanakkor arra szólította fel az európai vezetőket, hogy „lépjenek fel a menekültekkel szembeni növekvő bigottság ellen”, az ugyanis erőszakhoz vezethet.
Az uniós belügyminiszterek kedden vitatják meg azt a javaslatot, amelynek értelmében a menekültválság kezelésében egyenlőbben osztanák meg a terheket az európai uniós tagállamok között. A menekülthullámmal eddig túlnyomó részt Olaszországnak és Görögországnak kellett megbirkóznia.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint idén legalább 90 ezer illegális bevándorló érkezett a Földközi-tengeren keresztül Európába, közülük 46 500-an Olaszországban, 42 ezren pedig Görögországban értek partot. Az év első öt hónapjában több mint 1850-en lelték halálukat a tengeren.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.