BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alapjaiban rázhatja meg a sportvilágot ez a doppingvád

Mintegy nyolcszáz sportolót vádolnak csalással a doppingellenőrök újra egy kiszivárogtatott jelentés szerint. Az elmúlt 14 év több ezer mintáját ellenőrizték újra.

Hatalmas csalásokat deríthettek fel a legnagyobb atlétikai versenyeken, köztük az olimpiákon és a világbajnokságokon is. A brit Sunday Times és a német ARD szellőztette meg annak a vizsgálatnak az eredményét, amelyben az elmúlt 14 év ötezer sportolójától származó 12 ezer vérmintát vizsgáltak újra. A bizonyítékokat megkapta a BBC is - a nemzetközi doppingellenes szervezet, a WADA elnöke, Craig Reedle nekik nyilatkozva fogalmazott úgy, hogy az állítások alapjaiban rázhatják meg a sportéletet.

A vizsgálatokról - amelyeket az atlétikai szövetség, az IAAF végzett el - valóban megdöbbentő adatok szivárogtak ki. A Sunday Times és az ARD szerint a 2001 és 2012 között világbajnokságokon és olimpiákon nyert atlétikai érmek harmadát olyan sportolók nyerték, akik gyanús mintát adtak le - az nem derül ki ebből a megfogalmazásból, hogy a nagy versenyen vagy máskor vették le tőlük a doppinggyanús mintát. A 2012-es londoni olimpia tíz érme lett ilyen sportolóké a vádak szerint.

Több, mint nyolcszáz atlétát vádolnak azzal, hogy olyan vérmintát adtak le, amely - egy szakértő megfogalmazása szerint - "magas fokú doppinggyanút vet fel, vagy legalábbis abnormális".

A világ vérdoppingközpontjának Oroszországot nevezik - az ország érmeinek 80 százalékát gyanús mintát leadó sportolók szerezték. Kenya 18 érmét kérdőjelezi meg a vizsgálat.

A sportvilág két nagy nevén nem találtak fogást: mint írják, a brit Mo Farah-nál és a jamaicai Usain Boltnál nem mértek abnormális értékeket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.