Hatalmas csalásokat deríthettek fel a legnagyobb atlétikai versenyeken, köztük az olimpiákon és a világbajnokságokon is. A brit Sunday Times és a német ARD szellőztette meg annak a vizsgálatnak az eredményét, amelyben az elmúlt 14 év ötezer sportolójától származó 12 ezer vérmintát vizsgáltak újra. A bizonyítékokat megkapta a BBC is - a nemzetközi doppingellenes szervezet, a WADA elnöke, Craig Reedle nekik nyilatkozva fogalmazott úgy, hogy az állítások alapjaiban rázhatják meg a sportéletet.
A vizsgálatokról - amelyeket az atlétikai szövetség, az IAAF végzett el - valóban megdöbbentő adatok szivárogtak ki. A Sunday Times és az ARD szerint a 2001 és 2012 között világbajnokságokon és olimpiákon nyert atlétikai érmek harmadát olyan sportolók nyerték, akik gyanús mintát adtak le - az nem derül ki ebből a megfogalmazásból, hogy a nagy versenyen vagy máskor vették le tőlük a doppinggyanús mintát. A 2012-es londoni olimpia tíz érme lett ilyen sportolóké a vádak szerint.
Több, mint nyolcszáz atlétát vádolnak azzal, hogy olyan vérmintát adtak le, amely - egy szakértő megfogalmazása szerint - "magas fokú doppinggyanút vet fel, vagy legalábbis abnormális".
A világ vérdoppingközpontjának Oroszországot nevezik - az ország érmeinek 80 százalékát gyanús mintát leadó sportolók szerezték. Kenya 18 érmét kérdőjelezi meg a vizsgálat.
A sportvilág két nagy nevén nem találtak fogást: mint írják, a brit Mo Farah-nál és a jamaicai Usain Boltnál nem mértek abnormális értékeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.