BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Többségbe kerültek a briteknél az EU-tagságot elvetők

Hosszú évek óta először többségbe kerültek azok, akik Nagy-Britannia kilépésére szavaznának a brit EU-tagság sorsáról tervezett népszavazáson.

A legfrissebb országos felmérés, amelyet a Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi brit lap megbízásából készített a Survation közvélemény-kutató cég, kimutatta, hogy ha a 2017 végéig tervezett referendumot "holnap" rendeznék, a brit választók 51 százaléka arra voksolna, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból.

A lap magyarázata szerint a fordulat egyértelműen az európai menekültválsághoz köthető. Az elmúlt évek hasonló közvélemény-kutatásai rendre a brit EU-tagságot pártoló szavazótábor kényelmes többségét jelezték, és még az előző, júliusban elvégzett felmérés is 54-46 százalékos megoszlást mutatott az EU-pártiak javára.

Az évtized elején, a munkáspárti Tony Blair miniszterelnökségének idején előfordult, hogy a brit szavazók több mint 60 százaléka támogatta Nagy-Britannia uniós tagságát.

A vasárnap ismertetett új felmérés kimutatta azt is, hogy a britek jelentős többsége - a kormányhoz hasonlóan - nem pártolja az EU-országokba érkező menekültek kvóta szerinti elosztásának tervét. A megkérdezettek 64 százaléka értett egyet azzal, hogy David Cameron miniszterelnök elvetette ezt az elképzelést, és mindössze 21 százalék támogatta az elosztási kvóta gondolatát.

Jórészt egyenlően oszlik meg a brit közvélemény abban a kérdésben, hogy Nagy-Britanniának be kellene-e fogadnia szíriai menekülteket. A felmérésbe bevont választók 29 százaléka azon a véleményen van, hogy egyetlen szíriait sem kellene befogadni - ez a legnagyobb egyedi csoport -, 12, 15, illetve 4 százalék, vagyis összesen 31 százalék ugyanakkor elfogadhatónak tartaná háromezer, tízezer, illetve 30 ezer szíriai menekült nagy-britanniai letelepülését.

Cameron a héten bejelentette, hogy Nagy-Britannia több ezer szíriai menekült befogadására készül. A brit kormányfő szerint a menekülteket a Szíria körül létesített ENSZ-menekülttáborokból szállítják Nagy-Britanniába.

Cameron szerint ennek az a célja, hogy a befogadott menekülők közvetlen, biztonságos úton jussanak el Nagy-Britanniába, és ne kelljen segítség nélkül vállalkozniuk az Európába vezető veszélyes utazásra, amely már eddig is rengeteg emberéletet követelt.

A brit kormányfő nem tért ki arra, hogy pontosan hány menekült érkezhet e kezdeményezés alapján Nagy-Britanniába; a részleteket várhatóan hétfőn ismerteti a nyári szünetről visszatérő alsóházban.

Az ENSZ menekültügyi szakosított szervezetének tudomása szerint a brit kormány négyezer szíriai menekült áttelepítését tervezi Nagy-Britanniába a szír határok körüli menekülttáborokból.

A The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap kormányzati forrásai szerint ugyanakkor London ennek több mint a háromszorosát, összesen 15 ezer szíriai menekült befogadását fontolgatja.

A lapnak nyilatkozó bennfentes források szerint a Downing Street-i megbeszéléseken felmerült akár 20 ezer menekült áttelepítésének lehetősége is, de Cameron jelenlegi álláspontja alapján a brit kormány egyelőre arra készül, hogy 15 ezer embert szállít a szíriai határok mentén létesített menekülttáborokból Nagy-Britanniába.

A The Sunday Times forrásai szerint Cameron emellett szeretné kiterjeszteni a brit királyi légierő jelenleg Irakra korlátozódó hadműveleteit az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet szíriai állásaira is.

A lap szerint a brit kormányfő az embercsempész bűnszervezetek elleni katonai és hírszerzési fellépés terveinek felvázolását is elrendelte.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.