Minden atlétikai rendezvényről ki kell zárni Oroszországot egy évre - javasolja a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség. A WADA ma adta közzé jelentését az orosz doppingprogramról - a megállapításaik lényege az, amire számítani lehetett: központilag szervezett, az állam által támogatott doppingolás folyt az orosz atlétikában.
A jelentés írói - akik kihangsúlyozták, hogy ők döntéseket nem hozhatnak, csak megállapításokat írhatnak le és ajánlásokat tehetnek - öt atléta és öt edző örökre eltiltását is javasolták. Azonban szerintük a felelősség nem csak az oroszoké: a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) rendszerszintű hibáira is szükség volt a jelentés alapján ahhoz, hogy ilyen látványosan működjön a doppingprogram. Ennek a csúcsa a 2012-es londoni olimpia volt, amikor látványosan elszabotálták a lépéseket a csaló orosz atléták ellen.
Az oroszok nem kispályáztak a bizonyítékok eltüntetésében, ha igaz, amit a jelentés állít: több, mint 1400 pozitív doppingmintát semmisíthettek meg Moszkvában. A német ARD korábban azt állította: az érintett sportolók a díjaik és fizetésük 5 százalékát adták át a hazai doppingellenőröknek, hogy ne buktassák őket le, mindezt az IAAF asszisztálása mellett. Az orosz doppinglabor vezetője beismerte, hogy összesen 1417 mintát semmisítettek meg. A laborban állítólag folyamatos volt az orosz állami szervek jelenléte, több alkalommal a biztonsági szolgálat is beavatkozott a munkába. A vád szerint a hitelesített moszkvai labor mellett létezett egy valódi doppinglabor is, ahonnan csak a negatív mintákat küldték tovább a WADA-nak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.