A Sabah című legjelentősebb kormánypárti napilap a szavazóurnák forradalmának nevezi, valamint a nemzet, a stabilitás és Törökország fantasztikus győzelmeként értékeli az AKP novemberi 1-i választási eredményét. Az újság szerint a polgárháborús fenyegetettség lekerült a napirendről, az elkövetkező korszakban a béke és a jólét uralkodik majd az országban.
A lap kitér arra, hogy a legnagyobb ellenzéki erő, a Köztársasági Néppárt (CHP) az állam 81 tartományából csak hatban tudta megszerezni az első helyet, a szélsőjobboldali Nemzeti Cselekvés Pártja (MHP) a szavazatok 11,9 százalékával egy tartományban sem nyert, és ezzel kitörlődött az ország politikai térképéről, a kurdbarát Népi Demokratikus Párt (HDP) pedig még a biztosnak vélt szavazataiból is veszített. A Sabah arra emlékeztet, hogy az AKP 316 képviselőjével könnyen alakít kormányt, amely lépéseket fog tenni egy új alkotmány elfogadása, valamint az elnöki rendszer bevezetése felé.
A Posta című független napilap ugyanakkor megjegyezte, hogy a 316 képviselő nem elegendő az alkotmány megváltoztatásához és az elnöki rendszer bevezetéséhez. Arról is ír, hogy a veszteséget szenvedett pártok szavazatai mind az AKP-hoz kerültek.
Bizalmat szavazott a piac Erdogannak
Nagyra értékelték a piacok, hogy a jelek szerint stabil kormány alakulhat Törökországban, úgy, hogy az államfő pártja nem szerzett alkotmányozó többséget.
A Hürriyet című, legfőbb ellenzéki napilapban beletörődő, visszafogott hangvétel érezhető. Az újság hangsúlyozza, hogy a CHP szavazatainak száma az elmúlt évek választásain folyamatosan, a legutóbbi, június 7-i voksoláshoz képest pedig 600 ezerrel nőtt. Kiemeli, hogy habár a HDP a szavazatok arányában 4. lett, a parlamentben a képviselők számát tekintve a MHP-t megelőzve mégis a 3. helyet szerezte meg. A Hürriyet a szavazóurnák hozta döntésként könyveli el az AKP sikerét.
A Zaman című iszlamista-konzervatív napilap arra emlékeztet, hogy az AKP már 4. alkalommal alakíthat önállóan kormányt, több mint 49 százalékos eredménye pedig újból elérte a 2011-ben mutatott szintet. Az újság szerint a CHP bár megtartotta szavazatait, a MHP és a HDP komoly veszteségeket szenvedett, mivel a szavazókat a terrorizmustól, a bizonytalanságtól való félelem irányította. A Zaman megjegyzi: az előzetes felmérések sem jelezték, hogy a MHP és a HDP ennyi szavazatot veszíthet.
A Milliyet ellenzéki napilap úgy véli, hogy az AKP választási ígéreteivel, többek között a minimálbér és a nyugdíj emelésével nyerte meg magának a sovány pénztárcájú szavazókat és így a választásokat. Az újság arra számít, hogy az eredmények a pénzpiacokon is kedvező hatást mutatnak, a Milliyet a külföldi devizaárfolyamokban lefelé, a tőzsdén felfelé irányuló mozgást vár.
A Sözcü című, szintén ellenzéki napilap címoldalán a szultánság folytatásaként értékeli az AKP sikerét. Érdekes módon a Zamanhoz hasonlóan úgy látja, hogy az emberek a káosztól való félelmükben fordultak újra az AKP felé. A Sözcü meglátása szerint az ellenzék az eltelt 5 hónapban passzív maradt: a kormánypártnak a MHP azzal nyitott utat, hogy nemet mondott a CHP koalíciós ajánlatára, a HDP pedig azzal vesztett szavazatokat, hogy nem határolta el magát a betiltott Kurdisztáni Munkáspárttól (PKK).
A Vatan című kormánypárti napilap beszámol az előre hozott választások eredményének külföldi visszhangjáról is. Az újság az amerikai, a német, a görög sajtót idézve Erdogan átütő sikeréről beszél, megemlítve, hogy a 23,4 millió szavazat az AKP eddigi rekordja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.