Doland Trumpot a Mogul, Ben Carsont pedig valószínűleg az Eli kódnéven fogja emlegetni belső kommunikációjában az elnökök biztonságáért is felelős amerikai szolgálat, a Secret Service, miután ma reggeltől védelem alá helyezi az amerikai republikánusok két legnagyobb támogatottságú elnökjelölt-aspiránsát - közölte hivatalos forrásokra hivatkozva a Fox News televízió.
A Secret Service a Fehér Ház kommunikációs ügynökségével egyeztetve általában kiválasztja az ábécé egy-egy betűjét a védelme alá vont személyekkel kapcsolatban, akiknek felajánlja, hogy válasszon egy ezzel a betűvel kezdődő, lehetséges kódnevek listájából.
Trump esetében az M betűre esett a választás, az ingatlanmilliárdos pedig a neki felkínált, mintegy tucatnyi szóból álló listából a Mogult választotta. Carson volt idegsebész az E-vel kezdődő kódnevek közöl szelektálhatott. A Fox News szerint az erősen vallásos, a bibliából gyakran idéző jelölt valószínűleg az Eli (Éli) nevet tartja a leginkább rokonszenvesnek, de ezt Ben Carson stábja nem erősítette meg.
Az ügynökök kommunikációjának leegyszerűsítését szolgáló kódnevek nem titkosak, közreadásukat biztonsági szempontból nem tekintik kockázatosnak. Az elnevezésekkel a Secret Service megpróbál viselőjük valamely jellemző tulajdonságára utalni.
A filmszínészként is hírnevet szerzett Ronald Reagan a Rawhide (jelentése: nyersbőr, vagy abból készült ostor), a golfkedvelő Dwight Eisenhower a Scoreboard (eredményjelző tábla) kódnevet kapta. Barack Obamát Renegade (renegát) néven emlegeti a Secret Service, Bill Clinton az Eagle (sas) nevet választotta, feleségét, Hillaryt pedig, aki jelenleg a demokraták legnépszerűbb elnökjelölt-aspiránsa, first lady korában az Evergreen (örökzöld) néven illették, amelyet szenátorként, külügyminiszterként és a Fehér Házra pályázó politikusként is megtartott.
Noha ritkán fordul elő, hogy a pártjuk hivatalos elnökjelöltségét még el nem nyert politikusok, miként Trump és Carson is, állami védelmet kapnak, a Secret Service az érintettek fenyegetettségének szintjét mérlegelve nem egyszer tett már kivételt. Obama szenátorként például még 2007-ben, jóval a demokrata előválasztási küzdelem megnyerése előtt kapott testőröket az őt érő fenyegetések miatt.
A 2012-es választási évben Mitt Romney szintén azelőtt részesült személyi biztosításban, hogy megválasztották volna a republikánusok elnökjelöltjévé; neki ezt a New Hampshire-i előválasztási fordulóban aratott győzelme után ajánlotta fel a Secret Service. Pártbeli vetélytársa, az afroamerikai Herman Cain még 2011 novemberében védelem alá került, ő azonban több állítólagos szexuális zaklatási és házasságtörési ügy miatt még decemberben visszalépett a választási küzdelemtől.
Hillary Clintonnak már first lady kora óta jár a Secret Service védelme, amelyet a kampányútjai során igénybe is vesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.