Lassan véget ér az esztendő, amely ezúttal is bővelkedett olyan sikerekben és sikeremberekben, akik miatt felfigyelt hazánkra a világ és amelyekre még sokáig emlékezni fogunk, mert mégiscsak ezek azok a pillanatok, amelyekről később eszünkbe jut egy elmúlt esztendő.
Magyar edzőről beszél Németország
Dárdai Pál. A volt válogatott futballista, a berlini Hertha BSC edzője szövetségi kapitányként tért vissza egy időre a magyar sportéletbe. A nemzeti tizenegyet meglehetősen reménytelen helyzetben vette át, ám irányítása alatt már az első mérkőzésen bravúrt hajtottak végre, amikor Eb-selejtezőn pontot szereztek a román csapat ellen Bukarestben még 2014 októberében. Ezután sikersorozat kezdődött, és újra esélyessé tette a csapatot a franciaországi Európa-bajnokságra való kijutásra. A Hertha vezetőedzőjeként nagy küzdelem árán sikerült bennmaradniuk a Bundesliga első osztályában, és 3. helyen zárták az őszi szezont, ami Bajnokok Ligája-indulást érhet, és a Német Kupában is továbbjutottak a legjobb 8 közé.
Harmincéves álmot váltott valóra
Bernd Storck. A Borussia Dortmund egykori játékosa, aki az Olympiakos edzőjeként görög bajnokságot is nyert és Dárdai Pál segítője volt a magyar válogatottnál, éppen Dárdai ajánlására vehette át a szövetségi kapitányi megbízást. Tovább vitte elődje filozófiáját, és bár voltak kevésbé sikeres mérkőzései – utolsó pillanatban kapott gól Észak-Írországban, vereség a már kiesett görög válogatottól –, végül a pótselejtezőn Norvégia ellen kettős győzelemre vezette a csapatot, így az kijutott az Eb-re, s 1986 után újra nagy tornán vehetünk részt.
Már az Oscarért versenyez
Nemes Jeles László. Az ismert rendező, Jeles András fia már az első nagyjátékfilmjével a legjobbak közé került. A fiatal korát Párizsban megélt és egyetemi tanulmányait is a francia fővárosban, illetve New Yorkban végző rendező Saul fia című filmje Cannes-ban, a filmfesztiválon elnyerte a fesztivál nagydíját és két másik díjat is besöpört. Azóta is töretlen a holokausztot egy egészen egyedi szemszögből és egyéni sorson át bemutató film és Nemes Jeles sikere. Szinte minden fesztiválon díjat nyert vagy a film maga, vagy a rendező. Jelölték a Golden Globe-díjra is, majd Magyarország hivatalosan is a Saul fiát nevezte a jövő évi Oscar-díjra. Van is esélye, mert a legjobb nem angol nyelvű filmek közt az előválogatáson már a legjobb 9 film közé került, de sokak szerint akár a legjobb rendező kategóriában is nyerhet Nemes Jeles László.
Tíz év után ismét világbajnok lett
Cseh László. Tíz évvel a Montrealban 400 vegyesen szerzett aranyérem után ismét világbajnok lett nagy medencében a magyar úszó. Cseh László úszó édesapja és asztmája miatt kezdett edzeni, majd hamar kiderült tehetsége. Már 2003-ban vb-ezüstérmes lett, majd 2004-ben az athéni olimpián is szerzett egy bronzérmet, amit 4 év múlva Pekingben ezüstre cserélt. Közben csaknem százszoros magyar bajnok, sokszoros Eb-győztes, 200 érme közül 98 arany. Ettől az évtől Egerbe tette át székhelyét, edzőt váltott, és bízott abban, hogy megint a csúcsra érhet. Ez Kazanyban a világbajnokságon meg is történt, 200 méter pillangón a dobogó tetejére állhatott, 100 méteren ezüstérmes lett, 50 méteren pedig bronzérmet szerzett.
Halmozza a sikereket a rókatündér
Ujj Mészáros Károly. Az eredetileg közgazdasági egyetemet végzett reklám- és filmrendező, forgatókönyvíró, filmproducer. Idei filmje, amely az első játékfilmje volt, a Liza, a rókatündér hatalmas sikereket ért el, a nézők és a szakma egyaránt díjazta.
Antibiotikum
Pál Csaba. Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa kapta idén a Bolyai-díjat. A 40 éves biológus a genetikai rendszerek és biológiai hálózatok evolúciójával foglalkozik. Kutatócsoportjának egyik fontos célja, hogy már ismert antibiotikumok kombinációjának használatával tegyék hatékonyabbá a kórokozók elleni küzdelmet.
Magyar író életművét díjazták
Krasznahorkai László. A Gyulán született Kossuth-díjas magyar írónak ítélték oda májusban a Nemzetközi Man Booker-díjat. A kétévente átadott nemzetközi díjat nem egy-egy mű alapján, hanem az író teljes munkássága nyomán ítélik oda.
Feketébe öltözött a többi fehér ruhásért
Sándor Mária. A „fekete ruhás nővér” néven elhíresült ápolónő először egy televíziós riportban beszélt a kórházi ápolónők sorsáról, a munkáról, a megalázó fizetésekről és a munkakörülményekről, majd mozgalmat indított azzal, hogy fehér ruhája helyett fekete pólóban jelent meg a munkahelyén, amit le akartak vele vetetni, de ő inkább felmondott. Végül maradt a munkahelyén, de sok száz kolléganője húzott fekete pólót az eset nyomán.
Megint úszott a sikerben
Hosszú Katinka. Tavaly Az év legjobb úszójának választották, idén két újabb világbajnoki aranyéremmel gazdagította gyűjteményét. Megdöntötte Egerszegi Krisztina 24 évvel ezelőtti legendás csúcsát is, és a világkupa-sorozatban ebben az esztendőben is a legeredményesebb úszó volt.
Aki legközelebb került a Nobelhez
Krausz Ferenc. A Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója komoly eséllyel indult az idei fizikai Nobel-díjért. A Thomson Reuters 2015-ös elemzése alapján a fizikában három tudományterület négy kutatója került a rangsor élére. Krausz Ferenc magyar fizikus a kanadai Paul B. Corkummal együtt az attoszekundumos fizikával kapcsolatban szerepelt a listán.
Csillagokat lát, amikor főz
Pesti István. A Tanti étterem séfjeként szerzett Michelin-csillagot. Ez a negyedik csillag, amit hazai étteremnek osztott ki a világhírű kalauz, és kihangsúlyozták, hogy ezzel főként Pesti István eddigi munkáját ismerték el.
Beokoskodta magát az elitbe
Balanyi Bibiána. Az idei évtől egy fiatal magyar nő vezeti a világ legintelligensebb embereit: Balanyi Bibiánát választották a nemzetközi Mensa szervezet elnökének. Tíz évig a Mensa HungarIQa elnöke és a nemzetközi Mensa fejlesztési igazgatója is volt.
Magyar főzte a legjobb pálinkát
Vértes Tibor. Óriási magyar sikerrel zárult az Destillata párlatverseny. Csak az osztrák és német főzdék előzték meg a hazai készítőket, de a legnagyobb elismerést és a legtöbb nagy aranyérmet magyar főzőmesterek nyerték. A versenyre 14 ország 162 főzdéjét nevezték be, 1500 tétellel. Az Agárdi Pálinkafőzdének ítélték oda a legnagyobb elismerésnek számító Év Párlatfőzdéje díjat, Vértes Tibor alapító-tulajdonos pedig Az év főzőmestere lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.