BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kilépnek a britek az EU-ból

Hivatalosan is bejelentették péntek reggel, hogy a kilépést pártoló tábor nyerte meg a brit EU-tagságról tartott népszavazást. Jenny Watson, a brit választási bizottság elnöke Manchesterben közölte, hogy a kilépésre több mint 17,4 millióan, a bennmaradásra 16,1 millióan voksoltak.

Az eredmények alapján a választók 52 százaléka szavazott a kilépésre, 48 százalék a bennmaradásra. Nagy-Britannia 43 éve, 1973-ban csatlakozott az Európai Unió elődszervezetéhez, a Európai Gazdasági Közösséghez. Két évvel később is tartottak egy népszavazást arról, hogy Nagy-Britannia az EGK tagja maradjon-e, de akkor a brit választók kétharmada a bennmaradásra voksolt. A politico.eu azt írja, a kilépéspártiak most már azt kérik, a vámmentességet tartsák meg, valamint az uniós belső piac hozzáférését is kérik.

A britek kilépése megihlette a holland Szabadság Párt vezetőjét, Geert Wilderst. Twitter oldalán ugyanis azt írta, hogy Hollandiában is kellene egy népszavazást tartani a kilépésről.

Szétverik az európai bankpapírokat

A brit kilépés hatására zuhannak az európai tőzsdék, különösen a bankpapírok. Az olasz Unicredit árfolyama 30 százalék feletti esést is mutatott, jelenleg ez 26 százalékos, amivel 1,9 eurón áll a részvény. A Deutsche Bank papírja 16 százalékot esett, az Erste 15,5, a Raiffeisen 15 százalékos mínuszban tartózkodik. A belga KBC 14 százalékot zuhant.

Ehhez képest az OTP Bank részvénye nagyon erősen szerepel, 6400 forintos árfolyama 6 százalékos mínuszt jelent. A BUX 5 százalékos mínuszban, 25560 ponton áll negyed órával a nyitás után.

Cameron lemondott

Nem mond le David Cameron brit kormányfő - mondta  kora reggelPhilip Hammond, brit külügyminiszter. Kiemelte, a kormányfő korábban kijelentette, bármi is lesz a népszavazás eredménye, nem mozdul el hivatalából.

Ezek után azonban Cameron sajtájékoztatót tartott, ahol közölte: legfeljebb októberig marad a hivatalában. A kilépésről szóló tárgyalásokat már az új kormány kezdi meg.

Nagy zuhanás a tőzsdéken

 Az S&P-500 határidős jegyzése 5 százalékos mínuszban, 2000 ponton áll, az euró brutálisan gyengül a dollárral szemben: a csütörtkinél 3,5 százalékkal lejjebb, 1,10 alatt áll a devizapár. Az angol font hatalmasat gyengült, a dollárral szemben csaknem 10, az euróval szemben pedig több, mint 6 százalékot. Az ázsiai piacok közül a japán tőzsde csaknem 8 százalékot zuhan, az ausztrál és a dél-koreai 3,5, a hongkongi piac 5 százalékot esett.

A hatalmas eladási hullámban a forint is jelentősen gyengült, az euróért 321, a dollárért 292 forintot kell adni reggel fél nyolckor. A kockázatkerülés felerősödése kedvez viszont az aranynak, jegyzése 5,5 százalékkal 1325 dollárra ugrott fel. A határidős jegyzések alapján a DAX index 9, a londoni FTSE-100 9,5 százalékos eséssel kezdheti a kereskedést.

Skót kormányfő: Skóciának az EU-ban a helye

 

A skót miniszterelnök egyenes utalás tett pénteken arra, hogy a brit EU-népszavazás eredménye nyomán Skócia újabb függetlenségi népszavazást tarthat.

Helyi idő szerint este tíz órakor az utolsó szavazatokat is leadták Nagy-Britanniában, majd elkezdték összeszámolni, hogy döntöttek a britek az országuk EU-tagságáról. Összesen 46,5 millióan szavazhattak Nagy-Britannia sorsáról.

Orbán: Brüsszelnek meg kell hallania az emberek hangját

Orbán Viktor szerint elemezni kell, hogy milyen ügyek voltak meghatározóak a brit EU-tagság vitájában. Úgy látja, a döntő erejű kérdés a bevándorlás volt.

A britek keresték arra a kérdésre a választ, hogyan tudnak ellenállni a modern kori népvándorlásnak, hogyan tudják továbbra is saját kezükben tartani az életüket, "hogyan tudják megtartani a szigetüket" - fogalmazott, hozzátéve: úgy tűnik, a britek nem voltak elégedettek azzal a politikával és védelemmel, amit ebben a helyzetben az Európai Unió nyújt.

Rekordmagas részvétel

A részvételi arány minden rekordot megdönthetett. Az Independent arról ír: a kormány úgy számol, hogy az EU-tagságról döntő referendumon magasabb lehetett a részvétel, mint a tavalyi parlamenti választáson. Összességében a 80-85 százalék környéki részvételi adat sem kizárt. Ez azért is fontos, mert a legtöbb felmérésben azzal számoltak, hogy az alacsony részvétel az elkötelezettebb kilépéspártiaknak kedvezne.

Szoros eredményt jósoltak

A közvélemény-kutatók nagy esélyt adtak arra, hogy rendkívül kicsi legyen az elszakadást és a tagságot pártolók száma közti különbség. A Financial Times legutolsó összesítése 48-46-os EU-párti előnyt mutatott, de ez úgy jött ki, hogy a népszavazás előtti utolsó hét nap 13 felmérése közül 8 uniópárti, 4 elszakadás melletti előnyt, egy pedig döntetlent mért. Ennél is fontosabb az a két részlet, amelyet minden közvélemény-kutató kiemel: az utolsó napokban is kétszámjegyű a bizonytalanok aránya (sokan azt valószínűsítik, hogy ők inkább a tagságot pártolják), de az elszakadást támogatók elkötelezettebb szavazók. Azt is felvetették, hogy százezernél is több – többségében valószínűleg uniópárti - brit fiatal van a Glastonbury fesztiválon, de több tízezer angol és walesi szurkoló a foci Eb-n maradt Franciaországban. Kis szám ez egy ekkora országban, de valóban nem tartották elképzelhetetlennek, hogy ilyen apróságok dönthetnek.

Káoszt hozhat a kilépés

Maga a népszavazás rendkívüli események nélkül zajlott. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy a hatalmas esők miatt két nyugat-londoni szavazóhelyiséget is elárasztott a víz, így azokat el kellett költöztetni.

A kilépésre szavazók győzelme nem egyszerűen csak David Cameron miniszterelnök bukását hozhatja el, hanem jókora piaci pánikot is. A G7 riadókészültségbe helyezte magát arra az esetre, ha a britek a kilépést választanák, a Standard & Poor’s is bejelentette, hogy leminősíti Nagy-Britanniát, ha kilépnek az unióból, és a devizaárfolyamokban is hatalmas kilengéseket okozna a kilépés. Az is kérdés, az EU hogyan reagálna a kilépésre. Jogilag annyi biztos, hogy egy két évig tartó tárgyalássorozat következhetne a kilépés részleteiről. Az unió vezetői harcias nyilatkozatokkal jelezték: nem sok jóra számíthatnak a britek tőlük, ha „dezertálnak”. Ez persze érthető: logikus, hogy nem akarják a legkisebb pozitív jelzést sem adni más országok euroszkeptikusainak az unió nélküli jövőképről. Ráadásul a tárgyalások két évében Németországban és Franciaországban is választást tartanak.

A kilépés rövid távon is nagy megszorításokkal járhat: rendkívüli pótköltségvetést helyezett kilátásba George Osborne brit pénzügyminiszter arra az esetre, ha a Brexit hívei győznek. A személyi jövedelemadó alapkulcsa 2 százalékponttal 22 százalékra, felső kulcsa 3 százalékponttal 43 százalékra emelkedne, 5 százalékponttal 40 százalékra növelnék az örökösödési illetéket, és emelkedne az üzemanyagok, valamint a szeszes italok jövedéki adója is. A másik oldalon 2 százalékkal kurtítanák meg egészségügyi, az oktatási és a védelmi büdzsét, és Osborne kilátásba helyezte a nyugdíjakra, valamint a közlekedésre, az önkormányzatokra és a rendőrségre fordított összegek csökkentését is. Egyáltalán nem biztos azonban, hogy a pénzügyminiszter ezt keresztül tudná vinni, nemcsak azért, mert a Brexit a kormányt is elsöpörheti, hanem azért sem, mert 57 konzervatív, ám kilépéspárti képviselő már jelezte, hogy nem szavaznák meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.