Súlyos feszültséget okozott a cseh kormánykoalícióban és a rendőrségben a Szervezett Bűnözés Elleni Nemzeti Központ létrehozásának terve, amelyet néhány napja hozott nyilvánosságra Milan Chovanec belügyminiszter.
Chovanec szerint július elsejével összevonják a cseh rendőrség két elit, eddig önálló osztályát, a szervezett bűnözés elleni osztályt és a korrupcióellenes osztályt. A szociáldemokrata belügyminiszter azt állítja, hogy ezzel hatékonyabbá válhat a szervezett bűnözés, illetve a korrupcióellenes küzdelem.
Tiltakozásul a terv ellen Robert Slachta, a szervezett bűnözés elleni osztály vezetője reggel lemondott tisztségéről és távozik a rendőrségtől. Lemondását Tomás Tuhy országos rendőrfőkapitány elfogadta. Robert Slachta nevéhez fűződik az, hogy 2014-ben vizsgálatot indított Petr Necas akkori miniszterelnök kabinetfőnöke ellen, illetve a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) három képviselője ellen korrucpió miatt. Ez a rendőri beavatkozás a Necas-kormány bukásához vezetett.
Slachta bejelentésére reagálva több elismert rendőr és detektív is jelezte, hogy szintén távozni fog a rendőrségtől, ha megvalósul az összevonás. Az olmützi államügyészség pedig közölte: kihasználja jogköreit és kivizsgálja a tervezett változások hátterét. Az ügyészség már be is idézte a jövő hétre a rendőrség legfőbb vezetőik, köztük az országos rendőrfőparancsnokot.
A képviselőház biztonsági bizottsága is fogalalkozott az üggyel, s a lépés elhalasztását követeli. A bizottság szerint az országos rendőrfőkapitány felelősséget visel a történtekért, s ezért le kellene mondania.
Míg a kormányfőt is adó Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) védi a tervezett intézkedéseket, addig a második legerősebb koalíciós partner, az Andrej Babis pénzügyminiszter vezette ANO mozgalom, élesen ellenzi és azonnali koalíciós tárgyalást akar az ügyben. "Ha megvalósul a két elit egység összevonása, akkor ez a kormány, amely a korrupció elleni harc kormányként hirdette magát, a korrupciót támogató kormánnyá válik" - jelentette ki Babis. Szerinte a rendőrségi elit átszervezése olyan ügy, amelyet csak az egész koalíció közös akaratával lehet megtenni. "Az ANO ezért a lépésért a politikai felelősséget nem vállalja" - szögezte le Babis.
A prágai sajtó nem zárja ki, hogy az átszervezésre azért kerülne sor, mert így akarják félreállítani Slachtát és a vele együttműködő rendőri erőket, akik állítólag több olyan ügyön dolgoznak, amely bizonyos kormánykörök számára is kellemetlen lehet. A belügyminiszter szerint viszont az átszervezés a folyó ügyeket nem befolyásolná.
A külföldön tartózkodó Milos Zeman államfő megüzente: nem kíván beavatkozni a belső koalíciós vitákra, de a végleges döntések meghozatala előtt tárgyalni szeretne minden érintettel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.