Míg Londont 570 millióból megúszta a MOB, addig Rióra 1,23 milliárdot irányzott elő, amiből 223 milliót a 2015-ös büdzséből spóroltak meg. Mivel az idén Londonhoz képest három versenyzővel többen, összesen 160-an indulhatnak, ez azt jelenti, hogy egy magyar sportoló riói szerepeltetése átlagban mintegy 8 millió forintba kerül, szemben a londoni 3,5 millióval.
Az egy főre jutó költség sokféle körülménytől függ – közölte a Világgazdaság érdeklődésére Géczi Marianna, a MOB osztályvezetője. Többek között attól, hogy a versenyzők milyen sportágakból jutottak ki a játékokra. Például a négy évvel ezelőttivel szemben az idén nem szerzett kvótát a 14 fős férfi kézilabda-válogatott, miközben egyéni sportolók ennél nagyobb számban képviseltetik magukat. A legnagyobb mértékben, egyaránt öt-öttel a sportlövők és a vívók létszáma nőtt, akiknek a technikai felszereltsége sokba kerül.
De az is emeli a költségeket, hogy a dél-amerikai időjárás szeszélyesebb a brit szigetországinál, a brazil közegészségügyi helyzet rosszabb, miközben a 2012-esnél jóval nagyobb terrorveszély miatt szigorúbb biztonsági követelmények teljesítése ugyancsak felsrófolhatta az árakat. További drágító tényező, hogy a riói olimpia szervezőbizottsága a négy évvel ezelőttinél magasabb versenyzési díjakat számít fel.
a költségvetési soron az előző évekhez hasonlóan változatlanul 187,7 millió szerepel, de a hiányzó 217,3 milliót az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkárságának fejezetéből pótolják ki. Ebből az összegből a MOB szerint évente legalább 1500 mintavételt lehet elvégezni, és még marad pénz az egyéb doppingellenes feladatokra is.Ugyanakkor a MOB önszántából is többet költ. Egyrészt növelte az eredményes szerepléshez szükséges sportszakemberek számát. Másrészt több tanácsadót és előkészítő személyt utaztat ki, s reprezentációs ajándékokból is jóval többel készített, hogy meggyőzze az illetékeset, jövő szeptemberben Magyarországnak adják a 2024-es olimpia rendezési jogát.
A magyar csapat riói olimpiai szereplésének kiadásait a MOB állami támogatásból, a szponzoroktól kapott pénzekből és a nemzetközi szervezetek – a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és az Európai Olimpiai Bizottság – dotációiból finanszírozza. Utóbbiakból az idén az olimpiai mozgalommal összefüggő nemzetközi sportdiplomáciai feladatokkal összefüggő költségekre, NOB-ösztöndíjakra, valamint a MOB Iroda működési kiadásaira 247,1 milliót lehet fordítani. A MOB támogatói az olimpiai mozgalomhoz kapcsolódó feladatokat finanszírozzák, a közvetlen olimpiai felkészülésen kívül az ezzel összefüggő marketing- és kommunikációs tevékenység, az olimpiai mozgalomhoz közvetetten kapcsolódó kiadások forrását is biztosítják, a tervek szerint az idén 430,9 millió értékben.
a költségvetési soron az előző évekhez hasonlóan változatlanul 187,7 millió szerepel, de a hiányzó 217,3 milliót az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkárságának fejezetéből pótolják ki. Ebből az összegből a MOB szerint évente legalább 1500 mintavételt lehet elvégezni, és még marad pénz az egyéb doppingellenes feladatokra is. fotó: MTI -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.