BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lemondana a japán császár, ha engednék

Tévébeszédben jelentette be a japán császár, hogy átadná a feladatait másnak, de a japán jog nem tud mit kezdeni azzal, ha egy uralkodó lemondana.

Lemondana Akihito japán császár. A 82 éves uralkodó tévés beszédében jelentette be: a kora és egyre romló egészségi állapota miatt úgy érzi, hamarosan túl nagy feladat volna már neki a feladatai ellátása. A lemondás szót ugyan egyszer sem használta, az, hogy a feladatai átadásáról beszélt, a gyakorlatban ugyanezt jelenti.

Az 1989 óta uralkodó japán császár elmondta: azt reméli, hogy ha átadná a feladatait (valószínűleg legidősebb, most 56 éves fiának), akkor az államot szimbolizáló császári kötelességek folytatódhatnának. A politikában változást ez egészen biztosan nem okozna: a japán alkotmány szerint az uralkodó csakis szimbolikus feladatokat lát el, politikai állásfoglalást tilos tennie.

A problémát az okozza, hogy a japán jog a mostani helyzetében nem tud mit kezdeni azzal, ha a császár lemondana. A törvények nem ismerik ezt a lehetőséget. Régensség elvileg létezhet, azaz ahogyan nyugaton, úgy ott is elképzelhető, hogy amikor a császár betegsége miatt alkalmatlan a feladataira, vagy épp egy gyerek lenne a trónon, akkor más vegye át a napi feladatait, de Akihito arról beszélt, neki nem tetszene egy iéyen megoldás. Egy felmérés szerint a japánok 85 százaléka támogatja, hogy adjanak törvényi lehetőséget a lemondásra. Sőt, Akisino herceg, a császár második legidősebb fia azt is felvetette néhány éve, hogy a császároknak vezessenek be nyugdíjkorhatárt, de végül nem írták át a törvényt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.