BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem csak az EU nem kell a briteknek, a mértékegységeink sem

Egyre több brit kereskedő szeretne visszatérni a régi, "birodalmi" mértékegységek - többek között a font, az uncia, a pint, a láb vagy a hüvelyk - kizárólagos használatához, miután a brit EU-tagságról június végén tartott népszavazáson a választók többsége a kilépésre voksolt.

A régi mértékek használatát a jelenlegi törvények sem tiltják, de ezeket a hatályos EU-előírások - és az ezek alapján 2000-ben hozott brit kereskedelmi törvény - szerint csak "kiegészítő információként" lehet feltüntetni, és az adásvételről szóló számlára mindenképpen a metrikus rendszerben számolt súlyt, mennyiséget, térfogatot kell ráírni. Az a kereskedő, aki ezt nem teszi meg, szabadságvesztéssel büntethető bűncselekményt követ el. Az "imperiális" rendszer visszaállításáért kampányoló Brit Súly- és Mértékegység-szövetség (BWMA) keddi beszámolója szerint azonban egyre több boltos fordul az érdekvédő csoporthoz azzal az igénnyel, hogy vissza akar térni a régi mértékegységek kizárólagos használatára.

A hagyományos mértékegységekért kampányolók most azt szeretnék, ha saját maguk dönthetnék el, hogy melyik rendszert használják termékeik forgalmazásában és a forgalom elszámolásában.

A nagyáruházak úgy oldották meg a problémát, hogy a rendszerint műanyag kannákban árult tejre például ráírják ugyan, hogy mennyisége 3,408 liter, mellette azonban ott virít az is, hogy 6 pint. A brit közutakon a távolságot továbbra is mérföldben és yardban mérik, és a gépkocsik sebességmérője és futásteljesítmény-számlálója is mérföldben jelez. A benzinkutaknál az üzemanyagot most már ugyan nem brit gallonban, hanem literben mérik, de ha az autós a tankolás után a gumikat is ellenőrizni akarja, a légkompresszor mércéje a mai napig font/négyzethüvelykben mutatja ki a nyomást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.