BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Másodszor is letartóztattak egy török újságírót a puccskísérlet miatt

Ismét őrizetbe vették Isztambulban Ahmet Altan neves török újságírót, miután a közelmúltban bírói felügyelet mellett egyszer már szabadon engedték a júliusi 15-i puccskísérletet követő tisztogatások keretében - jelentette pénteken a Habertürk tekintélyes török hírportál.

Ahmet Altant, a Taraf című napilap korábbi főszerkesztőjét és a testvérét, Mehmet Altan ismert egyetemi tanárt két héttel ezelőtt vették először őrizetbe. A két férfi ellen az incidens előtti estén egy televíziós műsorban tett kijelentései miatt lépett fel a hatóság. Állítólag a kormányellenes tüntetőknek akartak üzenni. A vád szerint az Altan fivérek kísérletet tettek a török kormány megdöntésére, és tagjai annak az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónok által kiépített hálózatnak, amelyet Ankara az összeesküvésért felelőssé tesz. A Tarafot a Gülen-mozgalomhoz fűződő állítólagos kapcsolata miatt a történtek után betiltották.

Mehmet Altant már akkor előzetes letartóztatásba helyezték. Ahmet Altant viszont azzal a feltétellel engedték szabadon a nyomozás idejére, hogy nem távozik külföldre, valamint hetente jelentkeznie kell a lakóhelyéhez legközelebbi rendőrőrsön. Az ügyészség kérésére azonban a bíróság ismét elfogatóparancsot adott ki ellene.

Orhan Pamuk Nobel-díjas török író és számos más híres értelmiségi nyílt levélben kérte Ankarát a kormánytól eltérő állásponton lévő török írók elleni fellépés leállítására. A levél aláírói tiltakozásra szólítottak fel, mert szerintük "vérbosszú" folyik az ország legnagyobb gondolkodói ellen, és a vezetés a puccskísérletet ürügyként használja a "boszorkányüldözéshez". "A vélemény szabadsága többé nem létezik. Fénysebességgel haladunk a jogállamból egy terrorállam felé" - olvasható a szövegben.

A Független Újságírói Platform (P24) nevű török civil szervezet adatai alapján mintegy 100 újságírót vettek őrizetbe a katonai hatalomátvételi kísérlet óta. A puccskísérlet utáni tisztogatás a hadsereget, az igazságszolgáltatást, az oktatást, az egészségügyet és a médiát érinti leginkább.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.