BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leszavazták! Nincs meg a kétharmad a hetedik alkotmánymódosításhoz

Csak a kormánypárti képviselők szavaztak igennel az érvénytelen népszavazás utáni alkotmánymódosításra, így nem lett meg a kétharmados többség.

Nem kapta meg a szükséges kétharmados támogatást a parlamentben Orbán Viktor miniszterelnök alkotmánymódosítási javaslata, amely kimondta volna, hogy Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be.

Az előterjesztés 131 igen szavazatot kapott a szükséges 133 helyett.

A javaslatra csak a kormánypárti képviselők szavaztak igennel; az ellenzékiek közül hárman - Fodor Gábor, Kész Zoltán és Kónya Péter független képviselők - nemmel voksoltak, a többiek nem nyomtak gombot.

Az ülésen tucatnyi más javaslatról is szavaztak.

A MOB helyett a kormány dönthet sportügyekről

A sporttörvény módosítását az elmúlt olimpiai ciklust áttekintő felülvizsgálattal indokolták. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szakmai munkája - az olimpiai mozgalommal összefüggő alapfeladatainak és a törvényben meghatározott további sportszakmai feladatainak az ellátása mellett - alapvetően sportszakmai javaslattételre, szakmai koncepciók megalkotására, valamint az abban való közreműködésre irányul. A finanszírozás egycsatornássá válik: az állami források tervezése, elosztása, felhasználása, elszámolása és ellenőrzése teljes egészében visszakerül a sportért felelős államtitkársághoz.

A MOB-tól a minisztériumhoz került a járadékok és ösztöndíjak megállapítása, az ezzel összefüggő hatósági feladatok és juttatások kifizetése, a Gerevich Aladár sportösztöndíj-rendszer működtetése, valamint a doppingellenes tevékenységgel és az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos feladatok is. Utóbbira - kormányzati közlés szerint - létrejön a nemzeti utánpótlás-nevelési feladatokkal foglalkozó helyettes államtitkárság. A jövőben az állami sportcélú támogatásokat miniszteri helyett kormányrendeletben szabályozzák.

Szigor az elektronikus cigarettáknál? Inkább mégse!

A dohányzás visszaszorításával összefüggő törvények módosításáról szóló előterjesztés zárószavazását a benyújtó - Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter - javaslatára elhalasztották. Az indítvány lényege, hogy az eddig korlátozás nélkül értékesíthető új típusú dohánytermékeket, köztük az elektronikus cigarettát is a dohánytörvény hatálya alá vonnák, így ezeket a jövőben csak dohányboltban lehetne majd forgalmazni.

Nyolcvanmilliárd forintot kap az állami média

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jövőre 35,3 milliárd forintból gazdálkodhat, míg a hatóság médiatanácsa 452,5 millió forintból, és a testület további 1,1 milliárd forintot kezel. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) költségvetése 2017-ben 79,9 milliárd forint lesz.

Az MTVA közszolgálati hozzájárulásként 70,1 milliárd forintba részesül, amely kereskedelmi és vagyongazdálkodási tevékenységéből további 8,7 milliárd forinttal számol. Kiadásai között 70,6 milliárd forint a médiaszolgáltatás-támogatási és vagyonkezelési tevékenység, amelyen belül személyi kiadásokra 14,3 milliárd forintot, míg dologiakra 51,5 milliárdot költhet az MTVA.

A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. 1,7 milliárd forintból gazdálkodhat jövőre. A rádiók és televíziós műsorok támogatását célzó Magyar Média Mecenatúra programra is változatlanul 3,1 milliárd forint fordítható.

Az ülésen elfogadták a 2015-ös zárszámadást, ahogy az NMHH 2015-ös költségvetéséről szóló beszámolót is. Módosították az épített környezet védelméről szóló törvényt, az elektronikus hírközlés törvényét, az egységes elektronikus ügyintézési rendszerhez szükséges törvényeket, Pintér Sándor belügyi csomagját, a honvédek és a rendvédelmisek jogállásáról szóló törvényt, és a magyar haditengerészek emléknapjáról is döntöttek.

Új szabályok jönnek a közbeszerzésről

A szavazások után elsőként a közbeszerzési törvény átírásáról kezdtek el tárgyalni. Lázár János javaslata több más szabály módosítása mellett a közbeszerzési értékhatárokat is megemelné - a hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzésekre Lázár is kitért, szerinte az itteni 13 százalékos arány gyakorta indokolt, például egészségügyi vagy katasztrófavédelmi szükséghelyzet esetén. Más kérdés, hogy a legtöbb eset nem ilyen, de a miniszter szerint nyilvánvaló, hogy a mi régiónk sajátossága, hogy magas ez a szám. Az egy ajánlattevős közbeszerzések száma sem végzetesen magas a miniszter szerint.

Ha ezen a vitán túljutottak, előbb a közszolgálati tisztviselőkről, valamint a külképviseletekről szóló törvény lesz a téma, majd a rendőrségről szóló törvény jön. Ezután az EU és Kazahsztán partnerségi megállapodásáról vitáznak, majd jöhet az építésügyi bürokráciacsökkentés javaslata, állami és önkormányzati ingatlanok ingyenes átadása, a nemzeti turizmusfejlesztés, a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos szabályváltoztatása, végül pedig energetikai tárgyú törvények módosítása.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.