A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a 2015. november 30-án megjelentett A létminimum-számítás megújítása című kiadványban a létminimum-számítás megújítására mutatott be két javaslatot, amelyeket alkalmas alapnak vélt egy új létminimum-mutató kialakítására - írja a KSH közleményében.
"A módszertani munka során a felhasználókkal folytatott egyeztetések nem hozták meg a várt eredményt, a két módszertan nem talált elfogadásra, ugyanakkor érdemi javaslatok sem érkeztek se az érdekképviseletektől, se a kutatóktól" - írják.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Az eddig használt létminimum-mutató alkalmatlan a neki szánt funkció betöltésére Fotó: MW[/caption]A KSH ezért úgy döntött, hogy a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés mérésére ezentúl kizárólag annak nemzetközileg elfogadott eszközét, a laekeni indikátorok mérőszámait használja. A KSH a szegénységre vagy társadalmi kirekesztődésre vonatkozó adatokat minden éven A háztartások életszínvonala című kiadványban teszi közzé.
A KSH az életszínvonal több dimenziójának vizsgálata céljából csatlakozott egy nemzetközi projekthez, az Európai Uniónak az ún. "referencia-költésgvetés" kifejlesztését célzó projektjéhez.
"A KSH a létminimum számításának felülvizsgálata során arra a megállapításra jutott, hogy az eddig használt létminimum-mutató alkalmatlan a neki szánt funkció betöltésére. A KSH a kezdetektől arra törekszik, hogy a létminimum-számítás módszertanának megújítása - akárcsak minden egyéb statisztikai tevékenysége- tudományos és szakmai alapokon nyugodjon, és a végeredmény egy olyan módszertan és mutató legyen, amely valóban a felhasználók széles köre számára értékes" - olvasható a KSH közleményében.
Azt írják: "A hivatalnak minden igyekezete ellenére sem sikerült szakmai konszenzust kialakítania a javasolt új mérőszámokra. Ennek oka elsődlegesen az volt, hogy a szakmai párbeszéd helyett politikai vita alakult ki a létminimum felülvizsgálata körül".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.