Az elemzők arra is felhívták a figyelmet, hogy a radikális jobboldali Nemzeti Front rendelkezik a legstabilabb szavazótáborral, a választók nyíltan vállalják véleményüket, az úgynevezett rejtőzködő szavazat már régóta nem létezik.
Már régóta eldőlt, abba kéne hagyni az ijesztgetést – mondta a Reuters hírügynökségnek Jean Chiche a Cevipof politikatudományi intézet kutatója, akinek szakterülete a közvélemény-kutatások. A kedden és szerdán nyilvánosságra hozott felmérések a Harris Interactive, a BVA, az Ipsos, az Ifop, az Opinionway, az Orpi és az Elabe intézeteknél is Emmanuel Macron győzelmét jelzik mintegy 59-60 százalékos támogatottsággal, s valamennyi elemző azt hangsúlyozza, hogy olyan jelentős a különbség a két jelölt között, hogy ahhoz, hogy az esélyek megforduljanak, legalább 6 millió választónak meg kellene változtatnia a véleményét.
Egyes felmérések szerint ugyanakkor Macron az első forduló óta mintegy öt százalékpontot esett vissza, az Elabe például az első forduló estéjén 65 százalékos támogatottságot mért neki, s most már csak 59 százalékot. Erwan Lestrohan, a BVA kutatási igazgatója szerint ez teljesen természetes, miután a két forduló között mindig csökken a különbség a két jelölt között.
Öt évvel ezelőtt az első forduló estéjén a felmérések 55 százalékos támogatottságot jeleztek a szocialista Francois Hollande-nak az akkori jobboldali államfővel, Nicolas Sarkozyvel szemben, s a baloldali politikust két héttel később végül 51,6 százalékkal választották meg elnöknek. Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy nem mindegyik közvélemény-kutató jelzi, hogy összezárulna az olló a két jelölt között, van, amelyiknél egyáltalán nem változik sem Le Pen, sem Macron támogatottsága.
Négy nappal a második forduló előtt 76 százalékos részvételt jeleznek vasárnapra a felmérések, s az első fordulóban 20 százalékos támogatottsággal harmadik helyen végzett konzervatív Francois Fillon választóinak 42 százaléka Macronra, 32 pedig Le Penre szavaz, 26 százalék tartózkodik. A negyedik helyen végzett radikális baloldali Jean-Luc Mélenchon mintegy 7 millió szavazójának 48 százaléka Macront, 14 százaléka Le Pent választja, a szocialista Benoit Hamon táborának pedig 75 százaléka adja a voksát Macronra, négy pedig Le Penre.
Tény viszont, hogy miután egyik jelölt sem a hagyományos pártokból érkezik, a felmérésekkel szemben nagyok a fenntartások a közvéleményben és a médiában. A közvélemény-kutatók viszont úgy látják, hogy a választók már az első forduló előtt is láthatóan őszintén nyilatkoztak, s a felmérések nem tévedtek az eredményt illetően.
A rejtőzködő szavazatokat korábban nehéz volt mérni, de a Nemzeti Front támogatottságának mérése a szakértők szerint már nem okoz gondot, a választók vállalják a véleményüket. Amióta a Nemzeti Front lett Franciaország legnagyobb pártja, a szimpatizánsok körében nincsen szégyenérzet a Cevipof szerint. A felméréseket erősíti az is, hogy a közvélemény-kutatásokat már interneten végzik a szakemberek, akik szerint az emberek korábban időnként szégyellték a véleményüket telefonon elmondani, de az internetes felmérésekben nem jelentkezik ez a probléma.
A két elnökjelölt televíziós vitáját szerda este rendezik, s a várakozás szerint mintegy 20 millióan követhetik élőben a közel három órás műsort. Az elemzők szerint azonban az elnökjelölti vita a jelenlegi tendencián már nem változtathat. A Cevipof kutatója szerint amennyiben Le Pen kiütéssel legyőzi Macront a vitában, a centrista jelölt már akkor sem fog az 55 százalékos támogatottság alá süllyedni.
Mindeközben a legnagyobb francia ellenzéki párt, a jobbközép Köztársaságiak bejelentette: kizárja soraiból azokat a képviselőket, akik a vasárnapi elnökválasztás második fordulójában a szuverenista Marine Le Pen támogatására szólítanak fel vagy akik a júniusi nemzetgyűlési választások előtt a centrista Emmanuel Macron táborához csatlakoznak – jelentette be szerdán Francois Baroin, a párt nemzetgyűlési választási kampányának vezetője és miniszterelnök-jelöltje.
Akik Marine Le Penhez közelednek, ki vannak zárva. De azok akik a nemzetgyűlési választások előtt (június 11. és 18.) közelednek Macronhoz, azok is ki vannak zárva – fogalmazott a jobbközép politikus néhány órával a pártja 38 tagú nemzetgyűlési kampánystábjának első ülését követően.
Ezzel párhuzamosan viszont a párt mérsékelt szárnya, élen Francois Fillonnal és Nicolas Sarkozy volt államfővel Macron támogatására kérte a párttagságot a második fordulóban. A vezetőség egy része viszont erre nem volt hajlandó, hanem inkább tartózkodásra szólított fel, de olyan vezető politikus is megszólalt, aki inkább Le Pent támogatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.