Azem Vlasi elemző szerint a koszovói belpolitikának „jót tenne” egy előrehozott választás, a képviselőház ugyanis szinte működésképtelen, az ellenzék hónapok óta bojkottálja a munkát, korábban pedig könnygázgránátokkal lehetetlenítette el az ülések megtartását. Szerinte két forgatókönyv szerint alakulhatnak az események a közeljövőben, amikor a Montenegróval 2015 augusztusában kötött határszerződés ratifikálása ismét napirendre kerül. Amennyiben sikerül ratifikálni a szerződést, folytatódhat a munka, és végre a többi égető kérdés is napirendre kerül. Valószínűbb azonban, hogy nem lesz meg a kellő többség, és a kérdés előrehozott választásokat eredményez, a ratifikálás pedig az új összetételű törvényhozásra hárul. Az elfogadáshoz kétharmados többségre van szükség.
A Montenegróval kötött határmegállapodásban az ellenzék azt kifogásolja, hogy azzal több mint 8000 hektárnyi föld jutna a szomszédos országnak. A megállapodás parlamenti becikkelyezése azonban nem is csupán a kétoldalú kapcsolatok miatt fontos, ez ugyanis az egyetlen – még fennálló – feltétele annak, hogy az Európai Unió eltörölje a Koszovóval szembeni vízumkényszert. Belul Beqaj politológus úgy értékelte, hogy az előrehozott választás nem jelente megoldást a fennálló problémákra, így a jelenlegi belpolitikai helyzet helyrehozására kellene valamilyen módot találni. Az ellenzék eközben bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, a kezdeményezést pedig több olyan képviselő is aláírta, aki a kormánykoalíció pártjaihoz tartozik.
A 120 fős törvényhozásban az Isa Mustafa vezette LDK-nak 33 képviselője van, míg koalíciós partnerének, a PDK-nak 36. A koalíciónak a kisebbségi pártok szavazataival együtt tehát bőven megvan az abszolút többsége, ám ehhez arra van szükség, hogy a kormányzó pártok tagjai bizalmat szavazzanak a kormánynak. A bizalmatlansági indítványról szóló vita a jövő héten kerülhet napirendre. Koszovóban 2014-ben tartottak parlamenti választást, tehát a kormány mandátuma csak egy év múlva járna le, ám a kormányfő már kijelentette: amennyiben nem sikerül elfogadni a koszovói-montenegrói határmegállapodást, előrehozott választást fog kezdeményezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.